Ocena kierowcy - Ford Mondeo I Hatchback

mibo, 13 lat temu
Silnik 2.0 i 16V 136KM 100kW
Rok produkcji 1995
Ford Mondeo I Hatchback 2.0 i 16V 136KM 100kW 1993-1996 - Oceń swoje auto
Silnik : Dobry dynamiczny, elastyczny, spalający niezbyt dużo paliwo (obojętnie jakie ono jest) i bardzo trwały motor. Daje naprawdę bardzo dużo przyjemności z jazdy tym autem, a to jest najważniejsze.
Zawieszenie : Polskie drogi- szybsza wymiana sworzni i silentblocków zawieszenia
Karoseria : Jak każdy Ford i inne auta stojący dłużej pod chmurką- nadkola z tyłu i progi rdza- łatwo i niedrogo możńą zrobić
Samochód godny polecenia, ja jestem bardzo zadowolony i polecam. Auto kupiłem 2 lata temu przy przebiegu 213 000km i teraz ma 234 000km. Było jeżdżone w Niemczech do 200 000km, potem kupił dziadek założył LPG sekwencję i hak na przyczepkę na rybki,zrobił rozrząd kpl, zawieszenie trochę pojeździł i sprzedał mi trochę zaniedbane. Ja po kupnie wymieniłem co trzeba było i jeżdże głownie po mieście, auto jest wygodne, komfortowe, obszerne, dobrze wyposażone, bezpieczne, szybkie, ekonomiczne, trwałe. Trochę musiałem zrobić ale jak ktoś trafi zadbany egzemplarz (taki jak mój teraz:-) to napewno będzie zadowolony.
Silnik 2.0 16V 136KM ZETEC to chyba najlepszy wybór do tego auta, silnik jest przede wszystkim bardzo wytrzymały: znam Mondea które mają 350- 400 tyś km bez remontu, poza tym cenię go za wysoką kulturę pracy- jest cichy( ciągła jazda 180km./h nie męczy i można rozmawiać w kabinie), bardzo płynnie wkręcą się na obroty (bardziej jego moc czuć powyżej 3000obr./min.) i jest bardzo elastyczny( na 5biegu od 50km./h do 225km./h). Do tego jest ekonomiczny . Najważniejsza jego pozytywna cecha to to, że ma samoczynną regulację luzów zaworowych, co przy LPG jest bardzo istotne. Silnik jako nieliczny z benzynówek Forda dobrze znosi LPG oczywiście sekwencja.
Skrzynia biegów bardzo dobrze zestopniowana, idealnie dopasowana charakterystyka i ustawienia przełożeń do silnika. Zmiana posczególnych biegów bardzo szybka i precyzyjna, jak się \"wczuję\" w auto można extra szybko zmieniać biegi i zyskać na przyśpieszeniu:-) Dla żony biego wchodzą za ciężko, szczególnie wsteczny z pierścieniem do góry- może być to przyczyną tego, że nie wiem czy był zmieniany kiedyś olej w skrzyni, muszę się zorientować i ewentualnie wymienić. Napewno poprawi to lekkość zmian przełożeń.
Zawieszenie jest bardzo dobrze zestrojone jak dla mnie, bo uwielbiam auta, które czuję za kierownicą, wiem co się dzieje z kołami podczas pokonywania zakrętów, hamowania, gwałtownego przyśpieszania. Auto łatwo wyczuć podczas poślizgu(nadsterowność, podsterowność)ABS nie przeszkadza, włącza się wtedy kiedy naprawdę musi. Zawieszenie jest dość twarde, nie jest komfortowe na dziurach i szybko się zużywa. Ale szybkie łuki- bajka:-)Auto prowadzi się bardzo pewnie przy dużych prędkościach. Brak systemów typu ESP jest dla mnie zaletą. Na naszych dziurawych drogach szybko trzeba wymieniać elementy układu jezdnego takie jak: sworznie wahaczy, łączniki i gumu staibilizatorów.
Widoczność jest bardzo dobra we wszystkie strony, szyby duże, przednia podgrzewana, dobre wycieraczki założone i naprawdę jest super! Lusterka bardzo dobrze oddają odległości zarówno z boku, jak i z tyłu auta.
Wszystko jest na swoim miejscu, łatwo się przyzwyczaić do wnętrza i intuicyjnie załączać, wyłączać poszczególne przyciski, jedynym mankamentem jest umieszczenie przycisku podgrzewania foteli- łatwo przy wsiadaniu lub wysiadaniu go załączyć nawet o tym nie wiedząc. Oprócz tego brak miejsca na kubki dla pasażerów przednich foteli. Pozatym można idealnie dopasować pozycję za kierownicą za pomocą regulacji fotela i kolumny kierowniczej w wielu płaszczyznach. Fotele bardzo wygodne, po przejechaniu nawet 1000km wysiada się z auta bez żadnych bóli kręgosłupa czy nóg. Dodatkowym atutem są podłokietniki z przodu i z tyłu oraz składanie tylnego oparcia 2/3 i płaska podłoga po złożeniu.
Mam wersję z klimą i podgrzewaną przednią szybę więc w zimę jak i w lato super. W zimę wnętrze bardzo szybko się nagrzewa a wentylacja chodzi bardzo cichutko, do tego fotele dbają o ciepełko w tyłek i nie trzeba skrobać szyby. W lato klima też daję radę w gorące dni, brakuje tylko dodatkowych nawiewów na tył(ale w tamtych latach to była rzadkośc). Jest też przydatny obieg zamknięty.
Auto jest bardzo wygodne i komfortowe w podróżowaniu, fotele z przodu i z tyłu dobrze wyprofilowane i wygodne, materiał to ładny i bardzo trwały welur. Miejsca na nogi jest wystarczająco, nawet podróżowanie w 5 osób jest ok. Bagażnik duży, wystarczający dla rodziny z dziećmi, Na wakacje jechałem 2 razy nad morze z rodziną i bezproblemu.
Mondeo bardzo dobrze wyciszone. Silnika nie słychać nawet przy dużych prędkościach- ma matę wygłuszająca od wewnątrz maski. Dodatkowo nie słychać szumów wiatrów do 160km./h/ później to już trzeba zgłaśniać radio ale to i tak jest super bo współczesne auta mają duże problemy z uszczelkami w drzwiach i ich szumami.
Jak na ten silnik i klasę auta zużycie paliwa jest zadawalające ( mam LPG ) i wynosi około 7.5l trasa eko jazda 90km./h/- ja tak nie jeźdzę,trasa 100km./h- 130km./h 8-9l. normalnie trasa 150km./h- 200km./h 9- 11.5l.Miasto krótkie odcinki i raczej but:-) to z klimą 11.5- 13.0l.Przeglądów nie robię w ASO tylko sam wiem co jest do wymiany i to robię, tak samo z naprawami. Więc nie płacę za robociznę mechanikom. Auto jest łatwe i proste w obsłudze serwisowej! Co jest jego wielką zaletą. Ceny części eksploatacyjnych i zamiennych bardzo atrakcyjne a dodatkowo używane łatwo dostępne. W porównaniu do nowoczesnych aut, gdzie koszty napraw i przeglądów ASO są ogromne to Mondeo jest bardzo tanie w codziennej eksploatacji. Przejechane 100km tym autem kosztuje ok. 18-28zł co jest dobrym wynikiem i dużą oszczednością portfela.
Mondeo ma dość dużą utratę wartości, dzięki czemu możńa kupić za nieduże pieniądze Mondeo z dobrym silnikiem i dobrze wyposażone, jednak co za tym idzie przy odsprzedaży też będzie to kwota mniejsza, chyba że będziesz dbał o autko wtedy możesz się wyżej cenić. Myślę, że nie warto przepłacać za VW czy japońskie auta, które też się psują i utrzymanie ich też kosztuje ( w niektórych przypadkach duże większe niż Mondeo ) a tutaj otrzymujemy dobre auto za rozsądne pieniądze.
Auto nie jest nowe, lecz ma już 15 lat i nie wystąpił tu jakiś wysyp awarii. Mondeo spisuję sie super, trzeba tylko wymieniać olej, filtry , itp części eksploatacyjne a oddźwięczy się bezawaryjną pracą. Z drobiazgów nie działał podgrzewany jeden fotel( przetarte przewody pod fotelem), odłączył się przewód z mocowania w podsufitce doprowadzający płyn do spryskiwacza tylnej szyby,zakamieniony spryskiwacz przedniej szyby z lewej strony( czyszczenie i smarowanie pomogło), słabe sprężyny bagażnika- wymieniłem 2szt na nowe, żarówki tylne postojowe i stopu ale sygnalizuje to komputer na wyświetlaczu. Pozatym nic się nie działo. Na bieżąco wymieniane rzeczy, które tego już potrzebują.
Auto nigdy nie zawiodło, zawsze dowozi na miejsce i to jest najważniejsze. Nie było poważnych usterek. Od momentu kiedy je klupiłem( miało wtedy 213 000km ) i założoną już instalację gazową sekwencyjną wymieniłem listwę wtryskową ( wadliwa i założona najtańsza przy montażu LPG- 200 000km), filtr powietrza, oleju 3razy, olej 3razy, świece NGK, przewody Sitnech czy coś takiego, pasek wielorowkowy BOSCH, sworzeń wahacza z prawej strony, łączniki i gumy stabilizatorów z przodu i z tyłu, klocki hamulcowe z czujnikiem i tarcze z przodu, z tyłu szczęki wraz z cylinderkami- to wszystko częśći które się zużywają i trzeba je wymieniać w każdym aucie. Teraz można się cieszyć długą eksploatacją auta- poprzedni właścicel dość zaniedbał i akurat mi przyszło wymieniać te elementy zaraz po zakupie. Wymieniłem też chłodnicę klimatyzacji wraz z osuszaczem i przewodami klimy (wiedziałem że klima nie działa i poprzedni właściciel ją bardzo zaniedbał) i teraz jest ok. Ogólnie bardzo dobrze, trzeba dbać, wymieniać wszystko na czas i raczej Cię nic nie zaskoczy.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 2.0 i 16V 136KM 100kW [l/100km]

12,0