Ocena kierowcy - Ford Mondeo I Kombi

Hakenbu, 18 lat temu
Silnik 1.8 i 16V 112KM 82kW
Rok produkcji 1995
Ford Mondeo I Kombi 1.8 i 16V 112KM 82kW 1994-1996 - Oceń swoje auto
Auto służyło mi bardzo dobrze. Mocno je eksploatowałem, ale tylko raz mnie zawiodło (dokładnie wczoraj). Kombi jest bardzo pojemne. Samochód gorzej sprawdza sie jako auto rodzinne. Jest trudne do utrzymania w czystości - jest pełno zakamarków pod przednimi fotelami, do których z powodu ciasnoty ciężko dotrzeć.
Nie katowałem auta specjalnie, bo żal kasy na bezsensownie spalone paliwo i narzekać na motor nie miałem powodu. Generalnie ten zakres oceniam bardzo wysoko.
Wsteczny nie zawsze wskakiwał za pierwszym razem, ale poza tym jest bardzo dobrze.
Zero luzów na kole kierowniczym i kołach po 200000 km - z czego 50000 na polskich wądołach to godny pochwały rezultat. W zakrętach też moje Mondeo spisuje się bardzo dobrze.
Biroąc poprawkę na to, ze mam kombi, można uznać, ze widocznośc jest więcej niż zadowalająca.
Brak z przodu schowków, półeczek, wysięgnika na napoje, itp. Bagażnik za to wielki. Asymetrycznie składane fotele też zapisuję in plus. pomiędzy fotelmi mało praktyczny pojemnik na CD - ja tam trzymam zasilacz do komóry, bo ani na większe rzeczy się nie nadaje, ani na mniejsze - bo zachowanko to jest wąskie i ciężko cokolwiek z niego wyciągnąć.
Kiepsko. Boczne szyby bardzo ciężko odparować, pomimo, że istnieje na nie bezpośrednio nawiew - niestety ten cwany z wyglądu wynalazek nie działa. klima też chimeryczna dosyć, a nie dane mi było jeszcze przeżyć w moim Mondeo naprawdę wściekłych upałów. Nawiew na nogi też mizeria.
Auto o tych gabarytach powinno zapewniać zdecydowanie więcej miejsca na nogi pasażerom z tytłu. W Mondeo jest koszmarnie ciasno. Z trudem udawało mi sie usadzić moją córkę (nie mogła rozprostować nóżek) w foteliku za fotelem pasażera choć ten nie był nigdy maksymalnie osunięty do tyłu. Z przodu też tak sobie.
Ujdzie. Do prędkości 100 km/h można słuchać bardziej subtelnej muzyki, powyżej 2500 obrotów to już niestety tylko dyskotekowe "Umpa Umpa!"
Silnik 1,8 mógłby żreć paliwa nieco mniej. Ceny w ASO są horrendalne, ale to pewnie pełna norma i w innych markach - złodziejskie ceny za tzw. oryginalne części. Plusem Mondeo jest jego popularność a co za tym idzie łatwa dostępnośc części zamiennych nieoryginalnych za rozsądne pieniądze.
Dwa lata temu kupiłem 9 letnie auto klasy średniej za 15000zł z dwiema poduszkami, ABS-em, klimatyzacją i elektrycznymi lusterkami. Konkurencja w tych rocznikach za podobne pieniądze nie istnieje. Gołe wersje Avensisów, Passatów, Vectr są sporo droższe, ale czy na tyle lepsze by usprawiedliwała to 20, 30% różnica w cenie?? Jakoś nie chce mi się wierzyć.
Raczej bez większych zarzutów. Wysypała mi się tylko pompka do spryskiwaczy i termostat przez półtoraroku użytkowania i ponad 50.000 przejechanych kilometrów. No i jeszcze wyrobiły sie tłoczki w tylnej klapie - nie otwiera się do końca i przy moich 185 cm wzrostu w tą "niedootwartą" klapą nieraz wyrżnąłem łepetyną.
Aż do teraz. Wyciekł wczoraj w trasie mi cały płyn chłodniczy (tego samego dnia był spuszczany i wlewany ponownie przy okazji wymiany termostatu), przy jednoczesnej awarii czujnika temperatury i chyba załatwiłem niezwodny do tej pory silniczek na amen.. :(((

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i 16V 112KM 82kW [l/100km]

9,7