Ocena kierowcy - Ford Mondeo I Kombi

Wojtek z Krakowa, 18 lat temu
Silnik 2.5 i 24V 170KM 125kW
Rok produkcji 1995
Ford Mondeo I Kombi 2.5 i 24V 170KM 125kW 1994-1996 - Oceń swoje auto
Nieźle, gdyby jeszcze rzucił palenie to byłbym bardzo zadowolony
Aluminiwe V6 24v posiada aksamitne 170 KM. Pracuje wyśmienicie, żeby usłyszeć warkot silnika, to trzeba go gwałtownie zmusić do wejścia na obroty powyżej 5 tys. Gdy go kiedys pozyczyłem kumplowi, to cały czas chciał kręcić rozrusznikiem, bo podobno "gasł na swiatłach".
Skrzynia biegów jest chyba najsłabszym fragmentem mojego auta! Jest ta sama co w modelach 1,6, 1,8, i 2,0 litra, a to oznacza, że do mojego silnika za krótka. Na autostradach co chwilę szukam 6-go biegu! Jesli człowiek chce go szybko rozpędzić, to musi się namachać drążkiem skrzyni biegów.
Mondeo ma chyba jeden z najlepszych układów jezdnych, a mój 2,5 V6 ma dodatkowo fabrycznie wzmocniony do tego silnika. jakie zakręty?
Widocznośc jest ponad przeciętna. Wystarczy zobaczyć duże szyby i wszystko wiadomo. Jedyny mankament to mocno pochylona szyba przednia. W nocy rażą światła samochodów z naprzeciwka, a w okresie zimowym stale trzeba wymieniać wycieraczki, bo nie dają sobie rady z taką powierzchnią.
Bardzo duży zakres regulacji foteli i kierownicy sprawia, że wygodnie może być zarówno bardzo małemu jak i dużemu kierowcy. Bagażnik (mam kombi!) jest najlepszy wśród aut w tym rozmiarze zwłaszcza po złożeniu tylnej kanapy. Jedynie narzekam na dostęp do radia - jak wygodnie usiądę to cięzko do niego dostać, oraz za krótkie ruchy drążka skrzyni biegów = czasem się mylę 3 bieg czy 5?
Nie wiem jak jest przy mniejszych silnikach, ale moje 6 cylindrów grzeje mocno. Jak komuś jeszcze zimno to włączy sobie podgrzewanie foteli. Klimatyzacja dobrze wentyluje.
Jest jej pod dostatkiem ale bez przesady. Mój przyjaciel ma 206 centymetrów wzrostu i zawsze powtarza, że jak się przesiada do mnie ze swojej służbowej Octavii to wreszcie może usiąść wygodnie.
Mogło by być lepiej, ale i tak jest nieźle. Jedynie denerwują mie stuki z zawieszenia i opon. Zapewne dlatego, że silnika nie słychać.
To nie jest mocną stroną mojego Forda. Jesli chcesz jeździć nim tanio, to musisz jeździć wolno, a to mi jakoś nie pasuje do autka typu V6 24v. Na autostradzie przy predkości 80-90 km/h spali 6 litrów, ale jak chcesz jeździć 180-200 km/h to się przygotuj na 12-14 litrów. Tutaj winę ponosi krótka skrzynia biegów. W miescie da się zużywać 9,6-10,0 litra przy normalnej jeździe, ale jak człowiek chce być najszybszy w mieście (a tym samochodem się to da) to potrafi spalić 13-14 litrów.
Co tu komentować? Kupiłem ten samochód za 12 000 zł w maju. Mam full wersję: podgrzewane fotele, podgrzewana przednia szyba, klimatyzacja, pełna elektryka, systemy kontroli trakcji ABS, ASR, ETC, i 170 KM cichutkiego silnika.
W zasadzie to nic złego się nie dzieje, ale co chwila wychodzi jakiś drobiazg. Tu żarówka, tam kabelek, znowu klinuje się klmaka w drzwiach, luzuje się zamek schowka, przekłamuje termometr, zalał się czujnik zużycia klocków i wskazuje, że się zużyły (a tak nie jest), itp. Po za takimi denerwującymi drobiazgami to raczej niezawodne autko.
Raczej trwałe auto, zwłaszcza z moim silnikiem i tym wzmocnionym zawieszeniem. Wiem że moi koledzy z mniejszymi silnikami to narzekają na trwałość przedniego zawieszenia... ale ja przejechałem 60 000 km i nie mogę powiedzieć, że coś tam nie tak.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.5 i 24V 170KM 125kW [l/100km]

8,4