Ocena kierowcy - Ford Mondeo II Kombi

kropi, 16 lat temu
Silnik 2.0 i 130KM 96kW
Rok produkcji 1996
Ford Mondeo II Kombi 2.0 i 130KM 96kW 1996-2001 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Obawiałem się, że będzie twardszy. Nie jest to Mercedes, który unosił się nad preszkodami, ale plomby pozostają na swoim miejscu. W zakrętach siedzi jak nie-kombi, Mesiem zdecydowanie bardziej zarzucało.
Inne : czujnik temperatury płynu chodniczego i rezystor chłodnicy.
Wielki plastikowy dupowóz z wielkim sercem. Silnik 2.0 sprawdza się nieźle, nie strach tym wyprzedzać, jeździ się przyjemnie, choć skrzynia jest zbyt krótka - przy większych prędkościach pije jak smok i robi sie głośny. W środku - plastik fantastik, ale nic nie skrzypi, pomimo że to kombi. Fotele średnio wygodne, do volvo to im sporo brakuje, za to jest bardzo przestronnie, zmiesci się dowolna ilość gratów. Na dachu mamy relingi w standardzie.
Silniczek jest dość żwawy, ale dół ma słaby, żyć zaczyna od 2500 rpm. Lubi kręcenie, lubi też wypić. Obawiam się, że wkrótce zostanie zagazowany...
Biegi wchodzą leciutko, czasem dwójka haczy przy redukowaniu ale ogólnie jest ok. Biegi są krótkie, ciągle szukam szóstki, na V przy 2000 rpm mamy 80 km/h - w Mercedesie było 120.
To mocna strona tego auta, pomimo pokaźnego odwłoku samochodem nie zarzuca na zakrętach, trzyma się pewnie, nie jest też nadmiernie twardy. Niestety trochę puka, choc na szarpakach stwierdzono brak luzów.
Do tyłu i przy cofaniu jest licho, na boki też trochę przeszkadzają słupki. Bywało lepiej ale tragedii nie ma.
Mnóstwo absolutnie nieprzydatnych schowków i wklęśnięć udających kieszenie na drzwiach. Przełączniki na swoich miejscach, z wyjątkiem świateł awaryjnych (na szczycie kolumny kierowicy - tylko w Volvo było gorzej)
W zasadzie nie mam zastrzeżeń, choć nie wypowiem się na temat klimy, która ponoć jest "rewela". Ae o tym za pół roku.
No jest to kawał auta i dlatego je kupiłem.
Może jestem trochę zmanierowany po Mercedesie, ale wyciszenie nie jest atutem tego Forda. Słychać opony, nierówności drogi, powyżej 120 km/h szum powietrza, przy 140 jest już głośno, trzeba przygłaśniać radio.
Duży silnik w dużym aucie - musi wypić, zwł. przy większych prędkościach. 3000 rpm daje prędkość 120 km/h. Ceny części nie zabijają, ale nie jest to maluch.
Na plus można zaliczyć bogate wyposżenie już w podstawowych wersjach - trudno znaleźć auto bez elektryki z przodu, ABSu (mnie się to udało), większość ma klimatyzację i inne udogodnienia rodem z wyższej półki, jak np. podgrzewanie przedniej szyby. Chciałem duże kombi i w cenie, któą mogłem zapałcić - napatoczył się tylko ten Fordzik. Za względnie nieduże pieniądze mamy nieźle wyposażony duży wóz, ale coś za coś - materiały wykończeniowe są... tanie.
Po tygodniu trudno się wypowiadać, jak na razie wymieniłem jakieś duperele w ukł. chłodniczym, zostało jeszcze kilka drobiazgów: nie działa ogrzewanie tylnej szyby, jednego z lusterek, otwieranie wlewu paliwa i jakiś rezystor jest do wymiany.
Poprzedni właściciel powymieniał sprzęgło i standardowo elementy zawieszenia, ale przy tym przebiegu trudno mieć o to pretensje.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 i 130KM 96kW [l/100km]

8,9