Ocena kierowcy - Ford Mondeo III Kombi

kesonex, 9 lat temu
Silnik 1.8 16V 125KM 92kW
Rok produkcji 2005
Ford Mondeo III Kombi 1.8 16V 125KM 92kW 2001-2007 - Oceń swoje auto
Silnik : Cichy, zwinny, dobrze się wkręca na obroty i ciągnie tą prawie 1,5t budę. Można próbować zmierzyć się na autostradzie z o wiele młodszymi w tej klasie autami. Maksymalnie ile wyciągnąłem samemu jadąc to było 190km/h. Pusty daje radę;)Aczkolwiek wtedy miałem jeszcze problem z odmą i brakiem mocy przez to. Może jeszcze kiedy bedę miał możliwość go sprawdzić.
Silnik : Pęknięta odma separatora oleju powoduje problem z rozruchem, obrototami, spalaniem oraz "bulgocze" co jest dodatkowym aspektem denerwującym kierowce:)
Zawieszenie : Coś stuka z tyłu wiec wymieniami po koleji podejrzane elementy i natrafiamy na źle spasowane,luźne kołpaczki felg aluminiowych z napisem FORD:)
Inne : Podejrzewam jeszcze wymianę magla gdyż płyn zrobił się znów czarny po wymianie.
Dobry wygląd, pakowny, "szybki" jak na ten silnik. Wyposażony wystarczająco. Bagażnik wystarczy do przewiezienia kilku palet. Nie odstaje od reszty.Wnętrze dobrze spasowane oraz nie trzeszczące. Zadowala niejednego mimo , że to nie skóra.
Zakupiłem auto z silnikiem dobrze utrzymanym. Jedyny problem jaki był to "gulgoczący" dźwięk podczas kręcenia kierownicą. Bardzo dobry stan klapek w kolektorze. Po wymianie odmy separatora oleju problem zniknął.
Jak na ten wiek oraz przebieg "anglika" skrzynia całkiem dobrze pracuje. Dwumasa jeszcze daje radę. Jak zimny slychać łożysko ale nie oporowe. Po rozgrzaniu silnika cichutko i znośnie.
Jak większość użytkowników mogę Forda pochwalić bo trzyma się drogi na prawdę dobrze. Przy oponach 16 oraz małym remoncie tyłu oraz przodu zawieszenia (bez amortyzatorów) całkiem dobrze. Nie pływa nie myszkuje, dobrze wybiera nierówności. Jeśli coś Wam stuka to proszę sprawdzić przewody hamulcowe, kołpaczki na alufelgach lub korek wlewu paliwa. Długo się naszukałem zanim znalazłem problem "grzechotania.
Tył kanciasty co daje poczucie odległości. Przód i maska po podniesieniu fotela(elektrycznie) daje poczucie dokąd sięga krawędź auta. Szyba podgrzewana wiec szybko odbiera parę co zwiększa komfort w stosunku do innych aut bez podgrzewania. Boczne szyby duże , dzieci zadowolone z szyberdachu.
Brakuje mi tylko działającego podparcia lędźwiowego fotela kierowcy(może kiedyś naprawię) . Jest wyciągany uchwyt na kubek dla pasażera, schowek na drobiazgi dla kierowcy. Nie za duży schowek główny lecz podświetlany. Można by zamontować światełko dla kanapy z tyłu. Jest tylko nad bagażnikiem a z racji że to kombi zapala sie tylko nad roletą podczas otwarcia z tyłu. Za to podświetlane nogi z przodu świetnie śie przydają. Pasażer także ma (działającą) regulacje lędźwiową. Ogólnie duży plus za to dla Forda.
Zero problemu z podgrzaniem i odmrożeniem szyb w zimie i lodu(1min 20 sek) i można wycieraczkami szyby wytrzeć. Po wymianie filtra kabinowego ładnie grzeje zadaną temperaturę lub chłodzi ze sprawnej klimatyzacji. Nie ma problemu z parowaniem szyb. Brakuje mi tylko wentylacji podłogowej pod fotelami dla pasażerów z tyłu tak jak to miało miejsce w Citroen picasso.
Wygodnie, fotele trzymają z przodu odpowiednio. Nie wypadam. Szkoda tylko że regulacja lędźwiowa się psuje u kierowcy(pęka drut). Z tyłu mieszczą się spokojnie dwa foteliki dla dzieci oraz dorosła osoba po środku.
Nie najgorzej, nie trzeba głośno słuchać muzyki, dźwięki z zewnątrz nie przeszkadzają. Opony mocno nie hałasują. Dopiero powyżej 5tys obrotów zaczyna być słychać silnik. Dmuchawa dobra, nie głośna.
Jeszcze nie wiele mogę powiedzieć gdyż mam auto od dwóch miesięcy i na razie wykonałem podstawowy serwis po zakupie. Ceny nie najgorsze. Polecam jeden ze sklepów Forda online, który dobrze wyposażony ma znośne ceny zamienników.
Myślę , że można pogodzić aczkolwiek jak na auto 10letnie nie można się spodziewać, że będzie jeździć jak nowe bez żadnego wkładu. Nie wiemy także nie mając historii choroby od poprzednika.
Pęknięta odma separatora oleju, piszczący wentylator dmuchawy, dzwoniące coś z tyłu(kołpaczki felg) to podobno typowe usterki Mondeo MK3 z którym poprzednim nie potrafił sobie poradzić. Po wymianach i analizie auta odważę się powiedzieć, że to typowe i można to usunąć.
Jak powyżej, lecz musiałem metodą wymian i odrzucania typowych usterek w tym aucie samemu dojść co jest uszkodzone. Czasem mała rurka podciśnienia potrafi wiele namieszać a usunięcie problemu sprawia wielką radość:) Dzięki temu ożywia się pojazd, którym się jeździ!

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 16V 125KM 92kW [l/100km]

9,5