Ocena kierowcy - Ford Mondeo III Kombi

przyziol@wp.pl, 14 lat temu
Silnik 2.0 TDCi 130KM 96kW
Rok produkcji 2003
Ford Mondeo III Kombi 2.0 TDCi 130KM 96kW 2002-2007 - Oceń swoje auto
Karoseria : Podobno najsłabszy punkt Forda, chyba nie w tym modelu.
Silnik : Koło dwumasowe
Przeniesienie napędu : Półoś napędowa
Układ elektryczny : Centralny zamek
Miałem najbogatszą wersję kombi Ghia w skórach. Za kasę jaką wydałem samochód wygodny, duży i komfortowy. To jest jedyny plus, mondeo jest tańsze w zakupie od toyoty czy VW. Silnik TDCi jest totalną porażką. Nawet gość w serwisie forda po znalezionej kolejnej usterce, powiedział że takie są nowoczesne diesle, dynamiczne i mało spalają, ale często się psują i części są drogie. Ogólnie miałem go równo jeden rok, uszkodzony elektromagnes przy rozruszniku (oczywiście trzeba wymienić cały rozrusznik), spalony zapłonnik od lamp ksenonowych, uszkodzona rura ssąca od turbosprężarki, koło dwumasowe + sprzęgło, w serwisie powiedzieli że jeszcze jakiś zestaw naprawczy powinienem też wymienić( czyli jakieś paski i rolki od napędu sprężarki klimatyzacji), jednak mój portfel mółgby tego nie wytrzymać. Centralny zamek czasem działał, a czasem nie. Miałem pecha bo dwie wizyty w serwsie i akurat mechanikowi zadziałał. Na jesieni zeszłego roku zaczęło chuczeć w jednym kole, tylko przy predkości ok. 50-70km/h. Trzy wizyty w serwisie, w między czesie zmieniłem koła letnie na zimowe a panowie z serwisu nadal twierdzili że mam brudne koła, bo na podnośniku wszystko jest OK. Może jakieś łożysko, ale powiedzieli że trzeba poczekać aż się bardziej zepsuje, wtedy będzie słychać gdzie. Na szczęście nie zepsuło się jak byłem gdzieś daleko w trasie. Przy okazji pozdrawiam panów z serwisu Forda w Toruniu. Pocieszali mnie słowami że na szczęście nie padły wtryski, bo to najczęściej się psuje w tych silnikach. Na koniec rodzynek niezawodności Forda. Myślałem że tylko silnik jest słabym punktem. Zimowy wyjazd na narty do Czech, jeżdziłem kilka dni z hotelu na parking pod stokiem (żadna wielka góra dla samochodu). Piątego dnia po szusowaniu zapakowałem narty do bagażnika i przejechałem 2 metry na parkingu. Coś chrupneło i koniec jazdy. Na szczęście miałem assistance i jeszcze trzy dni do wyjazdu. Odstawili do serwisu Skody i okazało się że urwała się całą półoś napędowa z przegubem. To już było totalne przegięcie. Sprzedałem go miesiąc po powrocie. Podsumowując, samochód wygodny, pojemny i niezbyt drogi w zakupie, jednak jak dla mnie zbyt wiele usterek jak na taki rocznik samochodu. Wcześniej miałem 10 letnią BMW i przez 4 lata użytkowania miałem mniej napraw niż w Mondeo.
Zanim się rozgrzeje, typowy diesel-klekocze i straszny muł. Później jest OK, dosyć elastyczny i dobrze wchodzi na obroty.
Skrzynia precyzyjna, rzadnych problemów.
Zawieszenie dobrze wybiera nierówności a na zakrętach nawet mocno sie nie pochyla. Miałem kombi i strasznie nim kołysze. Na tylnej kanapie jak w małej łódce na morzu.
Duże i pojemne kombi. Naprawdę wszystko się w nim zmieści.
Silnik dobry na dłuższe dystanse. Większość jeżdziłem po mieście i porażka. W zimie spalanie wzrastało do 10 litrów, a kiedy silnik zimny to strasznie hałasuje.
Niezawodność - takie słowo fachowcy od forda zapomnieli wpisać do swojego słownika.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDCi 130KM 96kW [l/100km]

8,1