Ocena kierowcy - Ford Mondeo IV Hatchback

Bruno, 10 lat temu
Silnik 1.6 Duratec 120KM 88kW
Rok produkcji 2012
Ford Mondeo IV Hatchback 1.6 Duratec 120KM 88kW 2007-2014 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Świetnie wybiera nierównosci a zarazem bardzo dobrze się prowadzi. Czuć samochod, choć jest niemałą kolumbryną
Mondeasa używam jako samochod zastępczy, bo mój naprawiają w ASO, i choć trwa to już ponad półtora miesiąca to zrobiłem tym autem ponad 5 tys. km co pozwoliło mi wyrobić sobie opinie o nim. Świetna stylistyka i prowadzenie to niewątpliwie duże plusy tego samochodu, ilośc miejsca i ergonomia rownież jest na bardzo wysokim poziomie. Odstrasza troche silnik, który w tym wypadku jest po prostu za słaby no i spalanie, ktore w związku z tym silnikiem występuje, jednak mimo wszyzstko daje on dużo frajdy z jazdy, może pełnić rolę auta reprezentacyjnego jak i rodzinnego kombii dla licznej rodziny. Ford Mondeo mi się podoba :)
Silnik zdecydowanie za słaby do tego samochodu, chociaż nie ukrywam, że jak na 1.6 jest on stosunkowo dynamiczny. Oczywiscie ciezko nazwac przyspieszaniem to co dzieje sie od ok 140km/h w górę, co najwyzej nabieranie prędkosci, jednak po miescie samochod jest zwinny. Warunek - brak włącząnej klimatyzacji, ponieważ przy jej włączeniu samochód już w zasadzie w ogóle nie jedzie. Generalnie, silnik pracuje miło i równo, w dolnych częściach obrotów jest bardzo cichy, w wyższych wyje juz jak kosiarka.
Krótki skok lewarka, biegi wrzuca się pewnie i intuicyjnie. Czasem wyskakuje wsteczny i trzeba go jeszcze raz doklepac, ale to już chyba wszystkie fordy tak mają, bo i w focusie to spotkałem i w fiescie też. Brakuje bardzo 6. biegu na trasie, który zdecydowanie odciążyłby silnik no i wpłynąłby na spalanie.
Samochód prowadzi się w mojej ocenie świetnie. Jest sztywny ale zarazem komfortowy. Wspomaganie jest tak ustawione, że czujemy jak jedziemy tym samochodem, nie majta go na boki, żwawo reaguje na ruch kierownicą. Pokonywanie łuków nawet na większych prędkościach to czysta przyjemność. Pozatym wielowahaczowe zawieszenie świetnie wybiera nierówności, choć trzeba dodać, ze przy większych nierownościach twardość zawieszenia wpływa nieznacznie na komfort jazdy
Widocznosc bardzo dobra. Olbrzymie szyby zapewniają pewny podgląd na sytuacje drogowe i okołodrogowe. Jedynie do tyłu przy parkowaniu jest trochę ciężko, więc warto wyposażyć się w czujniki parkowania. Lusterka boczne olbrzymie, dzięki czemu mamy duże pole widzenia na boki. Dużym plusem w fordzie, jest fakt, że posiada ogrzewaną szybe przednią, co jest świetnym rozwiązaniem zimową porą
Świetnie rozplanowane wnętrze i kokpit. W zasadzie wszystko co potrzebuje podczas jazdy samochodem mam w zasiegu ręki, bo na kierownicy. Od sterowania radiem po komputer i tempomat. W samochodznie nie znajdziemy tysiąca zbędnych ładnie swiecących guziczków, a jedynie niezbędne minimum, które swietnie komponuje się w spójną całość. Jedynym minusem moim zdaniem jest konsola sterowania el. szybami od strony kierowcy. Jej umiejscowienie zaraz obok podłokietnika trochę utrudnia obsugę tych szyb. No i miałem dodac, ze bagaznik jest wręcz olbrzymi. Ze trzy ciała się do niego zmieszcza :)
W gorące dni klimatyzacja działa rewelacyjnie, sam układ wentulacyjny również bez zastrzeżen, szyby w samochodzie nie parują (bynajmniej ja takiego problemu nie miałem) a w deszczowe dni się troche jeździło. Nie uzytkowałem auta w okresie zimowym, więc nie mogę nic powiedziec na temat ogrzewania, jedak zakładam, że działa równie dobrze co klimatyzacja.
Olbrzymia ilość miejsca zarówno z przodu jak i z tyłu. Spokojnie nawet 5 osób może podróżować tym autem w trochę dalsze trasy. No ale tej klasy samochód musi być już duży :)
Dopóki jezdzimy po miescie lub nie osiągamy jakiś zawrotnych prędkosci rzędu ok. 140km/h jest względnie cicho, niestety potem daje o sobie znać jednostka napędowa, która musi kręcić się do wysokich obrotów żeby jechała. Przy 200km/h jest już naprawdę glosno. Jak na auto tej klasy i tego rocznika to nie przystoi. Lepiej wyciszona była moja stara audica a6 z 1996 roku.
Ten silnik w tym aucie nie jest ekonomiczny, i to trzeba sobie jasno powiedzieć. W trasie jest lepiej. W cyklu mieszanym przy naprawdę spokojnej jezdzi i wyłączonej klimatyzacji nie udało mi się zejść poniżej 9.4l/100km, co jest spotym spalaniem. Przy włączonej klimatyzacji jazda tym samochodem po miescie to katastrofa dla portfela. Pali jak radzicki czołg. Za to na trasie przy predkosciach rzedu 130-140km spalnie i to z klimatyzacja w granicach 6.3l/100km. Zdecydowanie lepiej :)
Ciężko na ten temat mi się wypowiedziec, bo to nie moje auto i nie ja wykładałem prawie 90 tys. zł, żeby go kupić. Czy za tą cene to dobry samochod? Nie wiem, wiem natomiast, że gdybym miał luźne 100tys zł to napewno rozważałbym zakup również tego modelu.
Wszystko działa jak należy. Auto ma dopiero pół roku, więc smiga.
brak zastrzeżen

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 Duratec 120KM 88kW [l/100km]