Ocena kierowcy - Ford Sierra I Hatchback

portable@op.pl, 17 lat temu
Rok produkcji 1984
Ford Sierra I Hatchback 1.6 75KM 55kW 1982-1986 - Oceń swoje auto
Czego mogę wymagać od 22 letniego auta kupionego za grosze...W sumie kupiełm go okazyjnie (9 lat stał w garażu). Skorupa bez rdzy, wewnątrz czyściutki i zadbany, silniczek dobrze pracuje...naprawy/korekty wyniosły mnie z 400 pln i autko śmiga jak najęte. Wykorzystuje go do wycieczek weekendowych z kumplami (przed każdą całują go czule w dach :)). Kupa radochy za grosze, więc warty polecenia.
Silnik ma 22 lata: nie bierze oleju, pracuje w miarę równo, startuje w zimie bez problemu. Elastyczność...hmm, poloneza daje się wyprzedzić (i też nie każdego :), generalnie udana konstrukcja. Nie wymaga jakiejś specjalnej (mieszankę: Olej mineralny + 250 ml militecu można wymieniać swobodnie co 15000 km i nic złego się nie dzieje).
Skrzynia jak skrzynia, szkoda, że 4 biegowa, ale z drugiej strony od 40 km/h do 150 km/h można jeździć jak automatem: na czwartym biegu. Niezbyt precyzyjna (można pomylić 1 bieg z trzecim)
Jak na tak wiekowe auto, oczywiście. Przyklejony do drogi, w miarę precyzyjny. Dobrze wybiera nierówności. Nie mam zastrzeżeń (porównując z Golfem IV z 2002, którym obecnie śmigam - ścierka trzyma się drogi przyzwoicie).
Dobrze, pod warunkiem, że szyby nie zaparują. Wąskie słupki, duże powierzchnie szyb - robią swoje.
Jak na auto z 1984 roku: daje się wytrzymać. Od zarąbania schowków - nigdy nie pamiętam, w którym trzymam fajki...
Auto zdecydowanie nieprzystosowane do polskiej zimy: długo się nagrzewa, nawiewy dmuchają ledwo ciepłym powietrzem. Szyby parują natychmiast kiedy nadarzy im się okazja.
Bez zastrzeżeń, 5 osób mieści się bez problemu. Bagażnik pojemny.
Również bez większych zastrzeżeń (naturalnie mogło by być ciszej, moje auto ma 4 biegi więc przy jeździe > 80 km/h wewnątrz jest tak głośno jak w bębnie prali automatycznej wypełnionym gwoździami)
ok 7,2 ...8 l/100 km. Jak na silnik OHC, gaźnik, wynik przyzwoity. Zauważyłem, że duży wpływ na zmniejszenie spalania ma użycie ceramizera (spadek o ok 1,2 litra/100 km).
Za 1500 pln nie kupisz dobrego roweru. No comments.
Lubi zepsuć się to czy owo (głównie elektryka: światła, podgrzewanie szyby, etc). Pękło mi kółko pasowe napędzające pompkę wodną (zaliczam to jeszcze do drobiazgów....) - chyba jedyny taki przypadek w historii tego auta....Słaby wydech, zwłaszcza ostatni tłumik. Słaba jakość oferowanych kabli WN (lepsze są polskie zamienniki niż oryginalne kable), przednie tarcze gną się w takim tempie, że trudno nadążyć z wymianą. Psują się też zamki drzwi.
Pękł mi pasek rozrządu w czasie jazdy i....nic, silnik jakimś cudem ocalał. Poza tym zero awarii.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 75KM 55kW [l/100km]

8,6