Ocena kierowcy - Kia Ceed I Hatchback

Rok produkcji 2007
Okres użytkowania: 5 lat
Kia Ceed I Hatchback 1.6 CRDi 90KM 66kW 2006-2009 - Oceń swoje auto
Silnik : Żwawy i oszczędny
Karoseria : korozja tylnej klapy, w różnych miejscach, szczególnie wokół blendy nad tablica rejsstracyjną
Jak do tej pory to moje najmniej awaryjne auto. Bardzo wszechstronne i przyjazne w użytkowaniu auto (niskie koszty eksploatacyjne). Wygodne i na miasto i w długie trasy. Nigdy mnie nie zawiodło, co daje poczucie pewności i bezpieczeństwa, szczególnie podczas długich zagranicznych podróży. Oczywiście nie jest to Lexus, tylko 90-cio konne KIA więc należny od niego wymagać również nieco mniej, o czym niektórzy użytkownicy często zapominają.
Silnik pomimo 90kM bardzo żwawy. Żadnych problemów przez cały okres eksploatacji, kiedy trzeba bardzo oszczędny, ale potrafi tez zaskoczyć spalaniem w mieście. Cichy z wysoką kulturą pracy, szczególnie na zimno.
Tu nie jest już tak dobrze. Problemy z "wcisnięciem" jedynki, szczególnie na zimno, a także z biegiem wstecznym, którego wejscie prawie zawsze sygnalizowane jest pięknym, krótkim zgrzytem. Problemy są również przy próbie bardzo szybkiej zmiany biegów, co jest prawie niemożliwe. Zbyt "długa" dwójka na której nie da sie jechac poniżej 20km/h co zmusza do zmiany na 1...a ta nie chce wejść...brrr
Jest poprawnie w miare sztywno zestrojone, choć głośno, szczególnie z tylnej osi (przy pełnym bagażniku sporo ciszej). Co do trwałości: po 60 tys wymienione tylko łączniki stabilizatorów tył i przód, reszta taka jak sworznie, drążki , amortyzatory dalej służą a po 80 tys wymienione tarcze hamulcowe.
Dobrze do przodu, nieco gorzej do tyłu, ale bez tragedii. Szybko można sie przyzwyczaić.
Wszystko pod ręką, choć obsługa komputera pokładowego nieco utrudniona ze względu na przycisk na konsoli środkowej zamiast np na dźwigni wycieraczek. Na plus podświetlane przyciski wszystkiego co na desce i kierownicy, co ułatwia obsługę w ciemnościach.
wentylacja dobra, choć odparowanie przedniej szyby bardzo trudne nawet z klimą.
przestrzeń dla kierowcy i jego sąsiada wyśmienita(mój wzrost to 185cm). Dla dwojga z tyłu również, choć i w piątkę można podróżować nawet na bardzo długich dystansach. Nigdy nie miałem problemów ze zbyt małą przestrzenią, choć to przecież nie kombi. Bagażnik duży a po złożeniu siedzeń ogromny. Można również przewozić bardzo długie elementy, do 230cm długości, zmieści się nawet duże łózko z IKEA, oczywiście wszystko z zamkniętą tylną klapą.
Dobrze wyciszony, choć zaskakuje odgłos kapiącej wody w słupkach podczas deszczu...Do tego kiepskie oryginalne ogumienie (energy saved -bardzo głosne)
Przeglądy gwarancyjne drogie, choć i konkurencja pozostaje na podobnym poziomie. Po 5 latach jednak zrezygnowałem z "wymiany oleju i filtrów" za 1000 zł, robie to sam i wychodzi taniej..sporo. Spalanie zależy od ciężaru nogi kierowcy. Serwis do 50 tys km wymieniał wszystko co szwankowało, potem już nie chcieli.
Jak dla mnie rewelacja, bo zapłaciłem za nie (auto demo) o 14 tys mniej niz wynosiła cena katalogowa.
Nic, oprócz wymiany części, które wymieniać trzeba w miarę upływu czasu. Jak narazie sprzęgło całe, choć w serwisie juz przy 60 tys km kazali wymienic... Po 110 tys wymieniłem świece żarowe (wymiana bezproblemowa w 15 min)
Wada podkładki w układzie kierowniczym (były stuki)- wymiana na gwarancji. Trzykrotnie, tez na gwarancji malowana tylna klapa-KIA wstyd. Nie poniosłem żadnych kosztów, ale straciłem sporo czasu na wizyty w serwisie.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.6 CRDi 90KM 66kW [l/100km]

5,8