Ocena kierowcy - Kia Cerato Sedan

rafber@polbox.com, 16 lat temu
Silnik 1.5 CRDi 102KM 75kW
Rok produkcji 2005
Kia Cerato Sedan 1.5 CRDi 102KM 75kW od 2004 - Oceń swoje auto
Układ hamulcowy : Korańczycy w odróżnienu od większości producentów robią co raz lepsze auta. tym razem znacznie poprawili układ hamulcowy i jest on bez zarzutu i jest znaczącym postępem w stosunku do poprzednich modeli tej marki.
Rewelacyjne i dobrze wyglądające koreańskie auto, trudno sobie wyobrazi ze mogło by się np. zepsuć. Lać paliwo i jeździć. Nie martwić się złodziejami i utratą wartości. Do głowy mi nie przyjdzie kupić opla czy VW.
Przyjemny diesel, określiłbym słowem "bezkompromisowy" to znaczy ze nie odczuwa sie typowych wad diesla. Tak jak by cała charakterystyka była podporządkowana wygodzie użytkowania, a nie maksymalnej mocy, czy niskiemu spalaniu.
Nie jest mocna stroną auta ale nie można się specjalnie czepiać. Brakuje 6 biegu i to dla mnie główny mankament, ale zestopniowanie biegów pozwala na jazdę miejską bez częstego sięgania do lewarka. Przy wyprzedzaniu na trasie redukcja jest w zasadzie nie celowa. Wsteczny nie działa idealnie i jest to niestety standard w koncernie Hyundai/KIA.
Tylne zawieszenie - wielodrążkowe zdecydowanie poprawią komfort podróżowania nie obniżając bezpieczeństwa i to niezależnie czy auto jest puste czy wypełnione po brzegi . Nie ma kontroli trakcji ale nie zdarzyło mi się bym bardzo odczuł brak tego wyposażenia, a zdarza mi się jeździć dużo za szybko. Warto wspomnieć o hamulcach że są naprawdę skuteczne, oczywiście z ABS więc w niczym nie odstaje. Większość kompaktów w tej cenie ma belkę skrętną i bębny z tyłu czyli daleko im do KIA.
Olbrzymie lusterka gwarantują dobrą widoczność do tyłu, dodatkowo dwu sferyczne lusterko kierowcy eliminuje pole martwe. Puste auto z dieslem wisi dość nisko przodem i zasięg reflektorów jest dość mizerny - kwestia regulacji. Widoczność ograniczają głównie pasażerowie :p.
Jedynie komputer pokładowy pokazuje mało istotne parametry, by poznać spalanie trzeba użyć kalkulatora - nie wiem czemu nie ma średniego spalania ani spalania chwilowego.
Klima nie jest zbyt wydajna chociaż mój egzemplarz ma jakieś kłopoty z układem klimatyzacji - nie był pełen, potrafił 2 razy oszaleć i grzać jak opętany. Sprężarka przez jakiś czas pracowała dość głośno. Podczas mroźniej zimy 05/06 wystudzał się do zera - nie wiem czy wymiana termostatu pomogła bo już nie było takich mrozów.
nie narzekam na brak przestrzeni, również bagażnik (sedan) jest więcej niż obszerny. Krótkie są siedziska przednich foteli i ogólnie nie są wybitnie wygodne. Regulacja kierownicy w jednej płaszczyźnie i regulacja fotela kierowcy tylko na wysokość to minimum i mogło by być trochę więcej.
Do prędkości 110 km/h jest cicho a potem niestety już przestaje. Jazda 180 (to auto osiąga całkiem chętnie takie prędkości) to już przykry hałas.
zużycie paliwa po mieście latem z klimatyzacją na poziomie 6,5 l ON jest dla mnie więcej niż zadowalające. Przy "ambitnej " jeździe nie przekroczyłem 7,5 l. Koszt serwisów to sporo zależy od ASO. Polecam gorąco serwis przy ul. Rudzkiej w Wa-wie. Przeglądy to ok 600 z materiałami, informują o orientacyjnym czasie zużyci klocków hamulcowych (nie wymieniają "z klucza" bo nie wystarczy do następnego przeglądu).
Utrzymanie kosztuje mnie mniej niż poprzedni hyundai getz, a jest tak samo bezawaryjne.
klimatyzacja fabrycznie napełniona do połowy, "podejrzany" termostat
brak

On - zużycie paliwa dla silnika 1.5 CRDi 102KM 75kW [l/100km]