Ocena kierowcy - Kia Magentis I

Łukasz, 10 lat temu
Rok produkcji 2004
Kia Magentis I 2.0 136KM 100kW 2000-2005 - Oceń swoje auto
Układ elektryczny : Podświetlana stacyjka, samościemniające się lusterko wsteczne, podświetlenie ziemi po otwarciu drzwi, automatyczny wyłącznik świateł, obsługa klimatyzacji, a z innych kategorii to ilość i różnorodność schowków.
Kupno Magentis było decyzją przemyślaną i wykalkulowaną. Potrzebowałem auta wygodnego, niezawodnego i za rozsądną cenę, więc takie kupiłem. Jak na razie jestem bardzo zadowolony. Każdy z moich znajomych chwalił sobie podróżowanie \"Marzenką\". Nie polecam snobom wielbiącym etykietki i szukającym aprobaty wśród mas.
Silnik pracuje równo i cicho, jest wystarczająco elastyczny, jednak aby jeździć bardzo dynamicznie trzeba liczyć się z wkręcaniem go powyżej 5000 obr/min - przy tej masie auta i silniku benzynowym nie powinno to jednak nikogo zaskakiwać. Wycieków brak, zużycie oleju jest spore, jednak mieści się w normie.
Nie ma problemów z wbiciem żadnego z biegów, a skrzynia nie ma żadnych wycieków. Jedyne co może przeszkadzać to charakterystyczne szczęknięcie przy wbijaniu biegów i luźna praca drążka zmiany biegów, jednak po pewnym czasie przestałem to zauważać.
Zawieszenie jest miękkie, co zapewnia wysoki komfort podróżowania. Niektórym, układ kierowniczy może wydać się mało precyzyjny, jednak duży sedan nie powinien prowadzić się sztywno i twardo jak gokart. Wspomaganie pozwoliłoby na zaparkowanie w ciasnej luce nawet 5-latkowi. Przeszkadza jedynie duży promień skrętu.
Do przodu i na boki świetnie, do tyłu przyzwoicie. Lewe lusterko boczne z zakrzywionym zwierciadłem minimalizuje martwą strefę. Lusterko wsteczne przyciemniane automatycznie doskonale spisuje się w nocy. Minusem są szerokie tylne słupki utrudniające manewry na wstecznym biegu.
Wszystko na miejscu i pod ręką. Duża ilość schowków ułatwia zachować porządek. Polecam tylko ustawić fotel przed jazdą i z otwartymi drzwiami, bo w trakcie jazdy wymaga to sporej gibkości.
Kupiłem autko na początku Maja, więc nie wiem co będzie zimą, jednak do tej pory jestem zadowolony. Intuicyjna obsługa automatycznej klimatyzacji i duża jej wydajność zapewniają świetny komfort.
To główny powód dla którego wybrałem to auto. Dwa razy w miesiącu pokonuję 650km trasę, a jestem przy tym rosłym facetem. W Magentis nie jest to wcale męczące dzięki szerokim fotelom, podłokietnikom i dużej ilości regulacji fotela kierowcy. Z tyłu dużo miejsca na nogi, podłokietnik za schowkiem i uchwytami na napoje. Nawet w jadąc w 5 osób pasażerowie tylnej kanapy nie narzekają.
Zaskakująco dobrze. Nawet przy prędkości 180km/h nie trzeba podnosić głosu, aby porozumieć się z pasażerami. Porównywalnie duża Vectra C to przy Magentis jeżdżący szałas.
Kupując ten samochód trzeba liczyć się ze spalaniem rzędu 9-10l LPG na 100km. Na niemieckich autostradach przy jeździe z tempomatem ustawionym na 160km/h spaliła mi 12,4l LPG na 100km. Utrzymując prędkość do 130km/h spala ok. 10,5 - 11l LPG na 100km. Żadnych napraw jeszcze nie było, bo autkiem zrobiłem dopiero 4000km, a po wizycie u znajomego mechanika w najbliższym czasie nie przewiduję.
Za 14.000 PLN kupiłem wygodnego i niezawodnego sedana z 2004 roku i niemiecką instalacją gazową PRINS z lubryfikatorem - czego chcieć więcej?
Na razie wszystko w jak najlepszym porządku, poza świecącą się kontrolką poduszki powietrznej.
Do tej pory wyśmienicie i mam nadzieję, że tak zostanie.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 2.0 136KM 100kW [l/100km]

9,8