Ocena kierowcy - Kia Optima I Sedan Hybrid

Paweł Dobrzański, 4 lata temu
Silnik 2.0 DOHC HYBRID 190KM 140kW
Rok produkcji 2014
Kia Optima I Sedan Hybrid 2.0 DOHC HYBRID 190KM 140kW 2012-2015 - Oceń swoje auto
Inne : Niesamowity komfort jazdy.
Układ elektryczny : Świetna zrywność dzięki silnikowi elektrycznemu.
Silnik : Nie jest to usterka, ale spalanie mocno odbiega od deklarowanego przez producenta. Robię co prawda krótkie przeloty i mam ciężką stopę, ale nie jestem w stanie zejść poniżej 9,0l.
Całościowo jestem z tego auta bardzo zadowolony. Posiadam wersję z maksymalnym wyposażeniem. Komfort jazdy jest niesamowity. Rewelacyjne nagłośnienie Infinity. Jedyny mankament to to, że nastawiłem się na małe spalanie, wg producenta średnio 5,9l/100km, więc miałem nadzieję, że z moją ciężką stopą będę się trzymał w granicach 6,0-6,5l. Niestety, jest mi bardzo ciężko zejść poniżej 9,0. Mam wrażenie, że jak na hybrydę to jest duże spalanie. Mimo wszystko lepsze niż u brata, który jeździ Mazdą 6 2.5l 192KM i wychodzi mu 12l :)
Jeśli ktokolwiek waha się nad przejściem z manuala na automat, to mogę śmiało powiedzieć: DO IT. Jedna z najlepszych decyzji jakie podjąłem. To jest tak wygodne, że naprawdę brak słów.
Fotel kierowcy porusza się w naprawdę wielu płaszczyznach i pozwala się idealnie ustawić do każdego kierowcy. Widoczność z kabiny jest perfekcyjna. Dodatkowo czujniki parkowania i kamera cofania powodują, że tylko ostatni gamoń może to auto zarysować.
Zaparowana szyba? Już zapomniałem co to. Temperatura ustawia się błyskawicznie na taką, jakiej żądamy. Do tego fotele, nie dość, że podgrzewane, to również chłodzone! W gorące dni można sobie przyjemnie schłodzić dupkę ;)
Brat śmiał się, że to jest "silent assassin" :D podczas wolnej jazdy czy parkowania, dzięki silnikowi elektrycznemu jest zupełnie bezgłośny. A nawet na trasie przy 150km/h spokojnie można się rozkoszować muzyką bez konieczności mocnego podkręcania głośności.
Jedyny mankament to to, że nastawiłem się na małe spalanie, wg producenta średnio 5,9l/100km, więc miałem nadzieję, że z moją ciężką stopą będę się trzymał w granicach 6,0-6,5l. Niestety, jest mi bardzo ciężko zejść poniżej 9,0. Oscyluję w przedziale 9,0-9,6. Mam wrażenie, że jak na hybrydę to jest duże spalanie. Mimo wszystko lepsze niż u brata, który jeździ Mazdą 6 2.5l 192KM i wychodzi mu 12l :)
Ogółem uważam, że w swojej klasie, ze wszystkimi dobrodziejstwami wyposażenia jest to auto o najlepszej cenie w stosunku do konkurencji. Porównywałem do takich aut jak: Mazda 6, Opel Insignia, Ford Mondeo, Hyundai i40, Chrysler 200.
Mam go co prawda dopiero około pół roku, ale w tym czasie nie zepsuła się nawet najdrobniejsza pierdółka.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 DOHC HYBRID 190KM 140kW [l/100km]

9,1