Ocena kierowcy - Kia Optima I Sedan

Sal_Monella, ponad rok temu
Silnik 1.7 VGT CRDi 136KM 100kW
Rok produkcji 2012
Kia Optima I Sedan 1.7 VGT CRDi 136KM 100kW 2011-2013 - Oceń swoje auto
Posiadam wersję XL i taką rekomenduję. Wiem, że każdy ma inny gust ale mi osobiście auto bardzo mi się podoba, a szczególnie środek i jasna, skórzana tapicerka. Szkoda, że radio nie jest bardziej nowoczesne, choć audio na wysokim poziomie (Infiniti). Z nawigacji nie da się korzystać - bardzo irytujący głos i niedokładne mapy. Zaletą jest darmowa aktualizacja oprogramowania w serwisie. Klimatyzacja, wyciszenie i inne funkcjonalności ok.
Ekonomiczny, dynamiczny ale trochę zbyt głośny. Martwi mnie to, że nie bierze oleju - w ogóle... Nic nie przybywa ale i nie ubywa.
Żadnych problemów, biegi wchodzą łagodnie i precyzyjnie
Świetnie się prowadzi, skręca tam gdzie ja chcę. Może troszkę twarde zawieszenie jak na "limuzynę" ale dzięki temu w zakrętach zachowuje się jak przyklejona do jezdni.
Lakier szybko "wypłowiał", zmatowiał, mimo, że nie myłem auta na myjniach automatycznych. Po 7 latach oddałem do polerowania co go nieco odmłodziło.
Może w niektórych sytuacjach słupek A trochę zasłania, ale ogólnie jest bardzo dobrze.
Wszystko pod ręką, intuicyjne. Jak dla mnie trochę za wysoki podłokietnik, ten na schowku pośrodku, ale można się przyzwyczaić. Brakuje wejścia USB i zasilającego dla pasażerów z tyłu. Trzeba ciągnąć kabelki...
Wszystko ok, cały rok jeżdżę na "Auto", ładnie trzyma zadaną temperaturę latem i zimą. Przydałoby się wentylowane siedzenie pasażera, a nie tylko kierowcy :)
Miejsca jest wystarczająco dużo, nawet dla czterech mężczyzn, każdy ponad 180cm.
Niestety przy silniku na ropę należałoby poprawić wyciszenie
Normalne wymiany eksploatacyjne. Tarcze i klocki, olej, filtry... Dodatkowo wymieniłem taką gumkę, ośmioramienna "gwiazdka" we wspomaganiu, w kolumnie kierownicy, gdy podczas parkowania był wyczuwalny lekki luz. Podobno to przypadłość Kia. Ta gumka kosztowała 20 zł. Ostatnio zauważyłem lekki wyciek oleju spod pokrywy zaworów - pewnie uszczelka. Ale auto ma już prawie 250 tys. km przejechane, więc nie czepiam się :)
To było moje pierwsze koreańskie auto i byłem tak zadowolony, że żonie też takie kupiłem :)
Nie wiem, czy tę opisaną wcześniej usterkę można nazwać drobiazgiem, bo mimo, że sama część kosztuje niewiele, to wymiana wymaga nieco umiejętności i ok. godzinki wolnego czasu. W warsztacie pewnie ze dwie stówki za wymianę.
Brak - obym nie zapeszył

On - zużycie paliwa dla silnika 1.7 VGT CRDi 136KM 100kW [l/100km]