Ocena kierowcy - Kia Shuma II

Rok produkcji 2001
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Kia Shuma II 1.6 i 16V 101KM 74kW 2001-2005 - Oceń swoje auto
Silnik : przepływomierz - objawy awarii sondy lambda
Układ elektryczny : co by się nie działo sprawdzam najpierw przekaźniki
Mam ten samochód od nowego, nigdy mnie nie zawiódł w trasie. Jest bardzo wygodny i pojemny, doskonały na długie trasy i zadziwiająco zwrotny.
dosyć głośny przy wyższych obrotach, zbiera się dobrze od 3500 obr/min, przy włączonej klimatyzacji czuć spadek mocy przy niższych obrotach
pzrez czały okres eksploatacji (6 lat, 178000 km) nie zdarzyło się nic złego. trochę długie ruchy.
wymieniłem po 150000 dwa drążki w zawieszeniu po 30 zł sztuka. Nic się w zawieszeniu więcej nie dzieje. Nie lubi kolein (trochę w nich pływa). Układ hamulcowy poprawny jednak przestł działać hamulec ręczny i konieczna była wymiana tylnych zacisków najpierw lewego później prawego.
Mnie nie sprawia kłopotu jednak do tyłu dość słaba. Do przodu doskonale.
Niezbędne przełączniki pod ręką. Nie mam zastrzeżeń.
jak się pilnuje wymiany filtra kabinowego działą wyśmienicie. Dmuchawa trochę głośna na wyższych biegach.
Nie znam większej w hatchbacku w tej klasie
Ogólnie trochę za głośno, hałąsuje również tylna półka
Mi pali w granicach 7,5 do 8 litrów na 100 km. Jeżdżę przeważnie krótkie trasy (kilka kilometrów). Na dłuższej trasie bez oszczędzania (700 km w 10 godzin w tym pzrejazd przez Łódź w godzinach szczytu) 7,2 l/100 km.
Za te pieniądze nie znajdzie się żadnego innego samochodu o podobnym wyposażeniu i parametrach.
Miewam kłopoty z przekaźnikami elektrycznymi. Po kolei odmawiają posłuszeństwa dając objawy znacznie poważniejszych uszkodzeń. Wymieniłem kolejno przekaźniki załączające ukłądy: klimatyzacji, pompy paliwa, rozrusznika.
Wymieniłem zaciski hamulca kół tylnych, tarcze hamulcowe z przodu, przepływomierz.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 16V 101KM 74kW [l/100km]

7,6