Ocena kierowcy - Kia Stonic Crossover

PiotrJazz, 5 lat temu
Silnik 1.0 T-GDI 120KM 88kW
Rok produkcji 2018
Kia Stonic Crossover 1.0 T-GDI 120KM 88kW 2017-2020 - Oceń swoje auto
Inne : Klimatyzacja, fajna praca silnika przy toczeniu się po drodze
Inne : Jazda testowa, więc się nie wypowiadam.
To kolejny samochód, który testowałem aby znaleźć ten właściwy. Tym razem udało mi się przejechać Kią Stonic dystans 700km w ciągu jednego dnia w 90% na autostradach. Silnik jest świetny ale... no właśnie. W mieście przy normalnej jeździe bez szybkiego wyprzedzania oraz na autostradzie przy jeździe bez wyprzedzania pracuje ładnie i wydaje się nawet, że jest mocny. Niestety, każda próba wyprzedzania gdzie wiemy, iż na lewym pasie za chwilę pojawi się samochód, więc manewr trzeba wykonać dynamicznie - taka próba kończy się szokiem, że po naciśnięciu gazu samochód wolno reaguje przyśpieszaniem. Aby w miarę sprawnie wyprzedzić koniecznością jest redukcja biegów nawet o 2 tak jak to robimy w silnikach wolnossących. Silnik do 120-130km/h pali mało, powyżej dużo więcej.
Nie mam uwag, biegi wchodzą płynnie. Jedynie czasami denerwowała mnie lekko kwadratowa gałka zmiany biegów.
Samochód dobrze trzyma się drogi. Przyzwoicie amortyzuje nierówności i poprzeczne garb aczkolwiek zawieszenie jakby żyło własnym życiem i nie było związane z samochodem. Takie dziwne uczucie powstałe po odgłosach pracy zawieszenia i przenoszonych drganiach i nic więcej.
Wszytko ok, ciężko mieć uwagi.
Dobra widoczność do przodu i na boki. Do tyłu jest kamera cofania.
Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów chciałem wracać do domu tak bolały mnie plecy. Finalnie zrobiłem 350km i jak wysiadłem czułem się jak po jeździe 24h lub po ciężkim kacu. Spasowanie wyprofilowanych foteli do kierowcy to sprawa bardzo indywidualna ale decydująca o tym, czy lubimy jeździć samochodem, czy też jest to katorga. Dlatego nalegam na wykonanie jazdy testowej ponad godzinnej aby potem nie było rozczarowania. Z powodu silnika, foteli i hałasu powyżej 120km/h skreślam ten samochód.
Na zewnątrz słońce i 31 st C. a mi wystarczył nawiew klimatyzacji na 30% pełnego zakresu aby było w kabinie odpowiednio chłodno.
Nie było mi ciasno, wszystko pod ręką. Wzrost 180cm.
Do 120km/h super. Powyżej jeden wielki hałas. Ten samochód nie nadaje się na długie trasy. A ludzie narzekają na hałas w Hondzie HRV... i nią jeździłem, więc wiem że HRV w porównaniu do Stonica jest cicha.
Jazda testowa, więc się nie wypowiadam. Spalanie do 120-130km/h to 6,8 litra. Powyżej można dojść i do 10l.
Nie chcę za tą cenę samochodu, którym da się jeździć tylko po mieście i na działkę za miasto choć pewnie do tego został stworzony.
Jazda testowa, więc się nie wypowiadam.
Jazda testowa, więc się nie wypowiadam.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 T-GDI 120KM 88kW [l/100km]

7,3