Ocena kierowcy - Kia Stonic Crossover

Marek/Gorzów, 4 lata temu
Silnik 1.0 T-GDI 120KM 88kW
Rok produkcji 2018
Kia Stonic Crossover 1.0 T-GDI 120KM 88kW 2017-2020 - Oceń swoje auto
Nie rozczarowałem się Stonikiem. Zdaje się jakby było uszyte na moją miarę, no i w zasadzie tak było - czekałem około 5 miesięcy na jego stworzenie i dostawę do kraju po złożeniu zamówienia. Wybrałem wersję z silnikiem 1,0 l/120 KM i maksymalna wersję wyposażenia XL z pełnym pakietem bezpieczeństwa czynnego, które inni producenci dopiero wprowadzają do swych aut. Z tym pakietem auto ma pewne cechy półautonomiczne - np. potrafi jechać samodzielnie na autostradzie trzymając pas ruchu (testowałem przy 120 km/h przez kilka kilometrów); dla mnie to ważne, gdyż już zdarzyło mi się zasnąć na chwilę i zjechać z pasa. Wybór silnika był trochę dla mnie ryzykowny (wydawał mi się dziwną konstrukcją 1-litrową, 3-garową z turbiną) lecz nie żałuję tego wyboru - jest żwawy, szybko osiąga duży moment i potrafi być oszczędny przy spokojnej jeździe. Auto prowadzi się lekko i pewnie, Jest stosunkowo lekkie przez co ma wystarczające przyspieszenie - w mieście da się szybko ruszyć, a na trasie nie mam kompleksów; jednak przypuszczam, że z mniejszym silnikiem nie ma już takiego komfortu dlatego polecam ten silnik. Sądzę, że wersja podstawowa Stonika z mniejszym silnikiem nie da tylu przyjemności w jego użytkowaniu, a będzie jedynie dobrze wyglądać i nadawać się głównie do jazdy miejskiej. Trzeba podkreślić, że auto ma 7 lat gwarancji!
Żwawy, oszczędny przy spokojnej jeździe. Wydaje dźwięk przy przyspieszaniu jak silnik auta sportowego (pracująca turbina). Dźwięk bardziej przypomina mi przyjemne mruczenie lecz to sprawa gustu.
Skrzynia manualna 6-biegowa. Dobrze pracuje, biegi wchodzą lekko, nie zauważyłem wad.
Zawieszenie zoptymalizowane, kompromisowe. Zwrotność dobra, Nie mam zastrzeżeń.
Póki co trudno stwierdzić wady i jak się zachowa w trakcie eksploatacji dlatego daję ostrożnie 4 gwiazdki ale może niesprawiedliwie.
Widoczność oceniam razem z funkcją kamery cofania, bez niej 4 gwiazdki.
Wszystko dobrze rozplanowane i nic mi nie przeszkadza, a w Toyocie Auris się denerwowałem,
działa dobrze i szybko; klimatyzacja automatyczna działa sprawnie i nie pamięta się, że jest.
Jest naprawdę wygodnie z przodu i z tyłu dla tej klasy auta - pasażerowie to potwierdzają
Przy spokojnej jeździe do 100 km/h jest cicho, przy wzroście prędkości głośność narasta ale radio automatycznie też zwiększa głośność i jest cool :)
Przy energicznej i szybkiej jeździe potrafi łapczywie spalać paliwo ale może to źle, że porównuję z Toyotą Auris disel, która naprawdę mało pali i praktyczne mało to zależy od warunków jazdy.
Jakość wykonania jest wystarczająco dobra i wiadomo, że nie dorównuje samochodom z wyższej półki. Za cenę, którą zapłaciłem nie mam do jakości zastrzeżeń - to dobre, ładne i nowoczesne auto.
Jeszcze nie znalazłem.
Nie było.