Ocena kierowcy - Łada Niva 2131

zenon75@wp.pl, 14 lat temu
Rok produkcji 1982
Łada Niva 2131 1.6 76KM 56kW 1980-1994 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Zakopałem się 2 razy PF 125p raz Mesiem 123 raz Omegą i raz Transitem.Jak pierwszy raz wjechałem do rowu melioracyjnego Nivką , to pomyślałem że tylko wysiąść i szukać traktora a wyjechała moja córka bez prawa jazdy jedynie za pomocą średniej wajchy \"od siebie\" , małej \"do siebie\" i odrobiny \"gazu\" Kumple z japońskimi \"wynalazkami\" już nawet przestali się zakładać!
Przeniesienie napędu : Chociaż mam większy krzyżak niż w nowszych Nivkach to i tak go popsułem.
Może dlatego ,że moja Nivka jest \"z tych starszych\" może dlatego że naprawiam Ją osobiście ale jest niezawodna! Oprócz tego co napisałem powyżej o kołach jest też orurowana co doskonale wpływa na ego kierowcy kiedy w korku na skrzyżowyniu wieją przed tobą drogie polakierowane osobówy a ty ruszasz bez \"picha\" jak panisko. A co!
Silnik-kapitalny remont-2008.Ostatnie przejażdżki to zaorane dużym 5-cio skibowym pługiem pole(wyjazd-trawiasta skarpa ok.1m wys.) i poręba w terenie morenowym poprzecinana rowami ok.70x70. Moc silnika zupełnie wystarczająca ; przełożenia radzą sobie doskonale.Nie nachodzą Cię myśli że przyjdzie zakluczyć furkę i dymać do chaty na piechotę.
U mnie 4-biegowa.Do zmiany biegów trzeba się pochylać do przodu,ale to niewielki mankament(można sobie wygiąć wajchę).Reduktor i blokada działają u mnie niezawodnie.Duża tarcza sprzęgłowa to też zaleta.U mnie brak problemów z przełączaniem biegów.
Opony 205x16 4x4 Mud Terrain na alu (wys.74 cm ) dzięki czemu lepiej wygląda , trochę szybciej jeździ a nie traci w terenie.Zawieszenia i mosty sprawują się bez zarzutu.Sprężyny i teleskopy radzą sobie tak samo dobrze z krawężnikiem +15cm(studzienką -10cm)co 40 cm murkiem.
Szerokie słupki wymagają uważniejszego rozglądania się przy włączaniu do ruchu , ale z kolei siedzi się wysoko.Widoczność przez szybę przednią i tylnią dobra , boki-lusterka od Fioriny i odkręcona szyba w drzwiach kierowcy załatwiają resztę. Przez szklany szyber można nawigować w/g gwiazd.
No cóż , jeżeli coś jest nie tak , to najlepiej to polubić.U mnie kierownica i kubełkowe fotele z Hondy CRX załatwiają resztę ( tylna część ciała drętwieje dopiero po przejechaniu ok.600 km)Klawisze od nawiewu i halogenów da się wymacać po ciemku.Minusem jest halas.
Na zimę \"krótki rękaw\" na lato lewy nałokietnik i czapka (szyberdach)Niestety tego co wieje na dolną część nóg nie da się opanować.Z tego powodu dwie poważne(!) awarie mojej Nivki to wyczepiona (nerwowe szarpanie) linka nawiewu tego wrzątku ,który w innych pojazdach nazywa się ciepłym powietrzem.
Dla dwoch osób z przodu lub czterech 2/2 pełen komfort pod warunkiem ,że osoby na tylnej kanapie nie urosły powyżej 175 cm.Jest jeszcze doskonałe i przewiewne siedzisko na przedniej masce oraz wspaniały podest na dachu o wysokości 180 cm pomocny np. do montażu anten satelitarnych ( u mnie wykorzystywany do tego celu)
Jak się chce jeździć tak wspaniałym i wielozadaniowym autkiem należy zapomnieć o wyciszeniu , być głuchym lub polubić jego odgłosy. Można jeszcze urwać tłumik końcowy a wtedy szmer silnika zagłuszy głośne napędy.
Wymiana dyszy w I komorze ze 125 na 107 nie powoduje zmulenia Nivki a zaoszczędzi ok.1,5l.Obłędnie tanie części + możliwość samodzielnych napraw z nawiązką rekompensują paliwożerność.
Zakup tani możliwości duże ; czego tu jeszcze żądać?
Lepiej od świec Boscha sprawują się Iskry. Zatarte panewki silniczka nawiewu (nie życzę nikomu rozbierania konsoli) wyczepione linki ssania i nawiewu,uszk.silnik wycieraczek
I krzyżak za skrzynią biegów. Brak \"masy\" na klaksonie.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 76KM 56kW [l/100km]

12,0