Ocena kierowcy - Łada Niva 2131

Silnik 1.7 i 81KM 60kW
Rok produkcji 2001
Łada Niva 2131 1.7 i 81KM 60kW 2001-2020 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu
Auto z rocznika 95 po remoncie kupione na all za 7,5 tysiąca. Dwa nowe wały i quaifa razem z założeniem - 3,5 tysiąca (zrobione rok po zakupie). Nowe opony AT - 1700 zł (z założeniem). Wymiana płynów && rozrządu (obowiązkowe po zakupie) -1000 zł. W sumie za niecałe 14 tysięcy - auto które mimo wieku jest mocne i niezawodne. Komfort nie jest najwyższy, i nie ma nawet co porównywać ze współczesnymi autami. Ale.. - zimowe problemy przestały dla mnie istnieć. Brak problemów z odpaleniem. Zaspy i nieodśnieżone drogi nie istnieją. - drogę praca-dom mogę skrócić przejeżdżając przez pokopalniane hałdy. Omijam korki i jestem w domu szybciej niż jadąc przez miasto. Mina kierowców w korku - bezcenna. - bez strachu mogę holować inne auta, tudzież wyciągać je z zasp. - kałuże w Szopieniach pod mostem i w obok elektrociepłowni w Sosnowcu przestały być ryzykiem (mają ponad 20cm głębokości i niejeden osobowy tam umarł) - dzieci uwielbiają to auto. - żona nie - pies tak - sąsiad nie zazdrości (jeździ samurajem) - dojazdy na nurkowanie w przygodnych stawach też nie problem - auto wygląda zbyt biednie żeby je ktoś ukradł. - części są tanie - za urwane lusterko dałem niecałe 30zł, za wydech 170. - opony są \'drogie\' trzeba się liczyć z wydatkiem 300-400zł/szt albo zrezygnować z opcji terenowej. Będę nią jeździł póki nie zajadę ;-) A potem mam nadzieje że pojawią się w sprzedaży Chevy Niva.
Piąty bieg praktycznie nie używany.
Układ jezdny po modyfikacji. Wymienione wały pędne na takie z przegubami homo i w tylnym dyfrze Quaife z firmy Nirfi ze wstępnym naciągiem 6kGm
Rodzina 2+2 oraz bagaże na 2 tygodniowy urlop - mieści się.
Po wymianie wałów -ogromna poprawa. Wcześniej skrzynia rozdzielacza wibrowała niemożebnie od 80km/h w górę. Teraz NIE MA wibracji aż do Vmax (czyli 125km/h).
Długa trasa z Czeladzi do Lubecka (Niemcy) i z powrotem wyszło 8,5 lpg/100 kmh przy 80km/h i jakieś 9,5-10 przy 100 km/h Miasto z reguły zamykam w 10 litrach lpg
Jeśli ktoś potrzebuje SUV do realnego skorzystania w terenie - ocena 5/5. Suv do lansu - 0/5 Jako zwykła osobówka - 2/5
Auto kupiłem po dużym remoncie, więc kłopotów nie ma żadnych.
Wydech skorodował i odpadł. Kontrola luzów w kołach - obowiązkowa raz do roku, tak samo na układzie kierownicznym. Czasem falują obroty, dwa razy do roku trzeba obejrzeć czy nie ma korozji. Zabezpieczenie podwozia obowiązkowy bitex przed każdą zimą. Oleje w skrzyniach i silniku wymieniać co 10kkm. i lepiej tego nie opóźniać.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.7 i 81KM 60kW [l/100km]

9,2