Ocena kierowcy - Łada Samara 2109

memed, 18 lat temu
Rok produkcji 1993
Łada Samara 2109 1.5 75KM 55kW 1984-2004 - Oceń swoje auto
Autko ma chyba najtańsze części na rynku. tańsze niż do polpneza czy malucha, a przy tym ma od tego pierwszego dużo lepsze osiągi pod każdym względem! polecam jako pierwsze auto dla młodego kierowcy. Wadą podatawową są marne blachy w tych samochodach.
Silnik dopiero przy wysokich obrotach wykazuje swą moc . Na niskich jest strasznie mułowaty.Za mało elastyczny. Jak się wkręci na obroty, to nie ma sobie równych w tej klasie;) Pozatym nie bierze mi w ogóle oleju i nie ma wycieków. Zimą przy -20 odpalał za 1 razem, ale na benzynie. Jest w bardzo dobrym stanie jak na 13 letnią jednostkę wprost spod ręki inżynierów Porshe(to nie żart).
Trójka, gdyż ma złe jak na mój gust przełożenie. 1,2,3 ok! Później przepaść i dopiero 4 i 5. Zmiana biegu z 2 na 3 przy prędkości 60 km/h to trochę za duże przełożenia. Na 3 można spokojnie się rozbujać do 110km/h. Pozatym skrzynia pracuje lekko i precyzyjnie. Nie mam problemów jak niektórzy ze wstecznym. Jest bardzo podręczna.
Prowadzi się dobrze. Nie drży, nie ściąga i nic z tych rzeczy. Lekko pracyje układ kierowniczy. Auto jest jakby lekko podsterowne w zakrętach, choć zawieszenie jest dość twarde.
Do tyłu super, do przodu też nieźle, choć kierownica jakby trochę za wysoko. Tylko w lusterkach mało widać w promieniu punktu martwego, są jakby przybliżające , a nie oddalające.
Jak na stylizację z tamtych lat, to bez najwiekszych szaleństw. Ale wszystko jest czytelne i na swoim miescu. Jak go kupiłem to musiałem się przyzwyczaić do poszukiwania ssania, wyłącznika świateł i dmuchawy. Po prostu mało instynktowny. Z bajerów to ma regulację mocy podświetlenia deski rozdzielczej, regulacę wysokości świateł i super bajer - wskaźnik ekonomiki jazdy oraz woltomierz. Wszystko w piszczącej plastikem desce rozdzielczej.
Odparowywanie szyb nie sprawia mi problemu. Gorzej z ogrzewaniem zimą. mam chyba papchaną nieco nagrzewnicę lub trochę śmieci się zebrało przez lata w komorze wlotu powietrza z zewnątrz i słabo grzeje zimą.
Ma superanckie fotele przednie - nie tylko przesuwane lecz proporcjonalnie odchylane. Wszystko 1 pociągnięciem rączki. W żadnym aucie się z takim rozwiązaniem nie spotkałem. Z tyłu też dożo miejsca nawet dla 5 osób na krótsze dystanse.
Nie ma co się łudzić. Jest głośny. po kilku godzinach w trasie piszy w uszach.
Na trasie pali malutko gazu, lecz w mieście to tragedia. Bardzo duża różnica powstaje przy mocniejszym pozługiwaniu się pedałem gazu. Za duża.
ładę można już kupić za 800 zł!!1
Zawsze coś wypadnie. A to pęknie linka od otwierania maski, a to przpali się bezpiecznik od klaksony, a to zaśniedzieją jakieś przewody od świateł, czy wiatraka chłodnicy...
Poza wymianą chłodnicy bo przeciakała i naprawą hamulców oraz wymianą elektronicznego mudułu zapłonowego (który każdy powinien wozić w zapasie) nic się nie działo.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.5 75KM 55kW [l/100km]

11,4