Ocena kierowcy - Łada Samara 2109

Ładak, 17 lat temu
Rok produkcji 1992
Łada Samara 2109 1.5 75KM 55kW 1984-2004 - Oceń swoje auto
Solidne, niezawodne ruskie auto o wbrew pozorom niezłej mocy! Na razie mój rekord prędkości będąc na full zapakowanym (też dosłownie, obciążenie z pasażerami około 350-400kg) to 165km/h. Ale prędkość 140km/h jest tu całkowice normalna. Optymalne spalanie między 100-120km/h!
Silnik pracuje dobrze, gdy jest zimny, to troszkę nierówno, potem ok. Braknie mu mocy gdy jedziesz pod ostrą długą górkę, wtedy zmieniam z 5 biegu na 4-ke.
Czasem nie chce wejść 1-ka. Idiotyczny pomysł ze wstecznym, który jest przed jedynka, dla początkującego kierowcy jest to mylne, z czasem się można przyzwyczaić.
Wszystko z tym ok.
Praktycznie pooza szerokimi progami z przodu i słabymi lusterkami wszystko ok.
No, ergonomicznych kształtów to Łada nie ma...
Tu jest wszystko ok. Potrafi bardzo dobrze grzać, że trzeba zmniejszać ogrzewanie. Najlepsza wentylacja w tym wypadku, to otworzenie okien, bo nawiew mało daje, powietrze z niego jest ciepławe.
W Ładzie Samarze pomieścisz dosłownie wszystko. Jak sobie dokupisz relingi na dach, to nie masz już totalnie żadnych ograniczeń! Dosłownie i tutaj nie przesadzam!
Ja tam tutaj nie narzekam. Dałbym 10 w porównaniu do malucha i dałbym 3 w porównaniu do Mondeo. Oceniam na 4.5 ale nie ma takiej opcji, więc daję 4.
Ceny napraw bardzo niskie, połowę rzeczy wymieniasz sam, nie mając nawet pojęcia o aucie! Pali duzo!. Na trasie nie zejdziesz poniżej 8.5litra, minimalnie 8.2. Jak troszke przyciśniesz to ok. 11litrów na setkę. A w miescie koło 10-ciu. Ale jak na auto z tych lat, to nie ma co narzekać!
Tu nawet nie ma co mówić, w takiej cenie, części praktycznie gratis! Jedyna poważna wada, WYGLĄD! Ale jeśli nie potrzebujesz auta na podryw, to kupuj starą Ładę!
Jakies tam pierdółki to musiałem powymieniać. Uszczelki, pompka od spryskiwaczy, bezpieczniki, pasek rozrządu i rolka od rozrządu (mimo, że nie było to konieczne), bezpieczniki. Irytuje mnie trochę tapicerka "schodząca z drzwi", jakas gumowa, która na słońcu sie po prostu kurczy:/ Ale to tylko tam, tak to tapicerka gdzie indziej na 6. Żadnej rdzy po 14 latach, dosłownie!!!
Zadnej poważnej usterki. Ani razu nie zawiodła! Raz tylko gasł mi silnik przy niższych obrotach (nawet gdy jkechałem 140km/h), to trzeba było tylko podkręcić linkę gazu i tyle!

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 75KM 55kW [l/100km]

9,1