Ocena kierowcy - Lancia Ypsilon II

maciek75, 11 lat temu
Rok produkcji 1998
Lancia Ypsilon II 1.2 60KM 44kW 1996-1998 - Oceń swoje auto
Karoseria : Jak na takie małe autko zaskoczyło mnie pozytywnie wykończenie wnętrza i wyposażenie,dosyć bogate jak na takie autko.
Układ elektryczny : lubią szwankować włączniki elektrycznych szyb,tylne wycieraczki i inne drobiazgi
Kupiłem to autko głównie na dojazdy do pracy(ok 60km dziennie).I jestem jak najbardziej zadowolony.Jest rzadko spotykane,generalnie nie psuje się,wiekszość części zamiennych pasuje od Fiata Punto(z wyjatkiem blacharki i wnętrza).I kupiłem Lancię za śmieszne pieniądze ,bo auto rzadko spotykane i nietypowe.Większość ludzi jak widzi Lancię to kreci nosem(drogie części).W sklepie motoryzacyjnym jak słysza \"Lancia\"to od razu mówią\"nie mamy\"ale po sprawdzeniu okazuje się że jednak jest bo pasuje od Fiata.
No cóż,jak na popularny silnik fiatowskiego koncernu ocena może byc jak najbardziej pozytywna.Kultura pracy jak najbardziej może być,z elastycznością może być trochę gorzej,ale co mozna oczekiwać po silniczku o mocy 60 KM.Gdy jadą 4 osoby trzeba cisnąć.
Skrzynia biegów pozytywnie mnie zaskoczyła.Z wkładaniem poszczególnych biegów nie ma problemów,zimowa porą po porannym rozruchu jest gorzej ale dotyczy to praktycznie każdego auta z manualną skrzynią.Jakoś nie mogę się do tej chwili przyzwyczaić do wstecznego(krążek do góry,wajcha w prawo i do tyłu)ale może się przyzwyczaję.
Zawieszenie według mnie sprawuje sie przecietnie,ale to w końcu mały samochodzik. Na długich nierównościach trochę galopuje,ale tragedii nie ma.
Z widocznością nie mam zadnych problemów.Do przodu jest w porzadku,do tyłu super,lusterka też sa ok.Nie ma sie do czego przyczepić.
Ergonomia? Praktycznie do wszystkich pokreteł,przycisków i regulatorów jest dobry dostep może z wyjatkiem regulacji wysokości reflektorów która znajduje sie pod dźwignią hamulca recznego.Reszta znajduje się raczej w tradycyjnych miejscach.
Mam Lancie bez klimy więc latem w upalne dni trzeba okana otwierać,ale po otwarciu szyb nie robia wiekszego hałasu.Po właczeniu dmuchawy w wilgotne dni i w czasie deszczu wystarczy włączyć dmuchawę na 2 bieg i nie ma problemu.Ogrzewanie działa dobrze i wydajnie tylko silnik za długo się nagrzewa.Żeby wskazówka temperatury doszła do połowy podczas mrozów trzeba przejechać czasami nawet 10km
Pod wzgledem miejsca dla kierowcy i pasażera jest jak najbardziej w porzadku jak na auto tej wielkości.Przestrzeń z tyłu mnie nie interesuje.Bagaznik przy normalnym ustawieniu tylnych siedzeń jest trochę mały,ale można precież złożyć tylne siedzenie.
Pod względem wyciszenia muszę wystawić Lancii ocenę lepiej niż dobrą.W czasie jazdy z prędkościami 90-100km/h silniczka praktycznie nie słychać,tylko w czasie przyspieszania słychac głośniejszy warkot ale nie przeszkadza.
Zużycie paliwa w mieście przy mojej raczej spokojnej jeździe oscyluje w okolicach 7l/100km.W trasie z predkoscią 90-100km/h jest dużo lepiej i spada do ok.5l/100km.Ceny cześci zamiennych są raczej tanie ,bo w większości pasuja od np.Fiata Punto i innych Fiatów.Co do cen napraw to na razie nie mam dużo do powiedzenia ,bo nic nie naprawiałem.
Jak wiadomo Lancia to małe auto eksluzywne i ja się a tym zgadzam.Za rocznik 1999 z przebiegiem 73000km (udokumentowanym z książką serwisowa)zapłaciłem 3900PLN.Autko wewnatrz i na zewnątrz wygląda jak nowe(po zrobieniu polerki lakieru bo wyblakł).Polecam wszystkim.
Z rzeczy drobniejszych jak na razie nie działa opuszczanie szyby po stronie pasażera(mikrostyki),nie działało 3 światło stopu i tylna wycieraczka oraz ogrzewanie tylnej szyby,ale po połączeniu wiązki między nadwoziem a tylną klapą wszystko naprawiłem.Co jeszcze?Zaraz po zakupie przy przebiegu 73000km musiałem wymienić tylne amortyzatory(150 zł za komplet),wymiana we własnym zakresie,łatwizna 10 minut roboty i po kłopocie.
Jak na rzaie(odpukać) nie było żadnej powazniejszej usterki i niech tak zostanie.Autko sprawuje się jak ta lala.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 60KM 44kW [l/100km]

6,3