Ocena kierowcy - Lincoln Town Car III

sajeks@o2.pl, 12 lat temu
Silnik 4.6 V8 223KM 164kW
Rok produkcji 2001
Lincoln Town Car III 4.6 V8 223KM 164kW 2001-2011 - Oceń swoje auto
Inne : Prosta konstrukcja silnika i samochodu. Najbardziej jestem zaskoczony tym, że jest mi dane jego posiadanie.
Witajcie!!! Niniejsza opinia jest oparta na moim samochodzie, i pomimo zamiłowania do amerykańskiej motoryzacji patrzę na to auto zupełnie obiektywnie, niekiedy z dystansem i respektem. Również obiektywnie je oceniam. Zawsze powtarzam- zależy na co trafisz, ale jeżeli choć trochę się znasz na samochodach i w trakcie zakupu uruchomisz wszystkie pokłady wiedzy, to nabędziesz wymarzony model i egzemplarz jak ja. Cały kraj poczciwą vectrą za nim przewędrowałem. Targały mną chwile zwątpienia,jednak znalazłem go w Rzeszowie. Czysty Carfax, jestem trzecim właścicielem. Pierwszym był Amerykanin, drugim od 2003 roku Polak, który zapewne się w Stanach dorabiał i o niego dbałj jak potrafił najlepiej. Takie właśnie czynniki zsumowały się w postać mojego Lincolna. Bryła, komfort, wygoda, ogólna prezencja auta w czerni, wzrok przechodniów, Kierowców oraz reszty kierowców (nie wszystkich) w bawarskich cudach techniki siłą rzeczy oglądających na światłach tylni zderzak w kilka sekund po moim ruszeniu, a ich starcie. Jest oczywiście kilka amerykańskich niedoróbek, które we własnym zakresie można całkowicie usunąć. Trzeba jedynie chęci i odpowiedniego nastawienia. Nagłośnienie Alpine jest celujące.
Cóż można pisać o kultowej jednostce napędowej??? Wolnoobrotowe V8 o fabrycznie ograniczonych parametrach z umiarkowanym apetytem na paliwo, jednostka bardzo żwawa i dynamiczna. Sucha, szczelna, bez wycieków. Praca silnika jest równa, cicha. Powiedziałbym wręcz symfoniczna, zwłaszcza po wdepnięciu gazu. W pewnym programie motoryzacyjnym inżynierowie Bentleya demonstrowali stojącą w pionie monetę na silniku. U mnie dwa złote stoi jak byk i nie potrzebna mi do tego telewizja
Po wrzuceniu D i puszczeniu pedału hamulca kolos zaczyna się toczyć. Skrzynia pracuje cicho, nie szarpie, redukuje bardzo płynnie i spokojnie. Po nagłym wciśnięciu pedału gazu następuje w miarę szybka redukcja i bardzo szybki ciąg do przodu. Nie polecam tego robić przy wyłączonej kontroli trakcji, nawet w lecie po lekkim deszczu.
Zawieszenie otrzymuje 5, nasze drogi... szkoda gadać. Jazda po dziurawych drogach miejskich i nierównych np. lokalnych jest nieco męcząca. Z moich obserwacji wynika, że przepisowa jazda lub o 10 na godzinę więcej nie wpływa na komfort jazdy z tym zawieszeniem. Powyżej zaczyna bujać.Przód jest rewelacyjny, wybiera wręcz przepływa po dziurach i koleinach, jednak tył już nieco gorzej. Zawieszenie pneumatyczne- poduszki o sporej pojemności powietrza wprawiają karoserię na dziurach i nierównościach w takie jakby turbulencje. Ja osobiście radzę temu po prostu dostosowując prędkość. A właściwie tym autem nie powinno się pędzić tylko spokojnie podążać. Wtedy czerpiesz prawdziwą frajdę z jazdy. Często mówi się o amerykańskich hamulcach. Dlaczego? Cztery tarcze, z przodu dwu tłoczkowe. Nie jest źle. W Stanach jeździ się przede wszystkim przepisowo i hamulce spisują się wybornie.
Jest dobrze. Jedyna porada, aby utrzymać ten stan, to nie należy podjeżdżać na światłach bezpośrednio pod linie poprzeczne, bo wiszącego sygnalizatora nie widać. Jeżeli chodzi o cofanie to niezbędna jest wyobraźnia. Jeżeli jej nie posiadasz i nie użyjesz, to zderzak przepisz na straty. Gabaryty tego auta wymagają w niejednej sytuacji wykonania kilku manewrów podjeżdżania i cofania więcej niż inną osobówką. Ja tam pod marketami nie muszę stawać pod samymi drzwiami. Mam czas. Po drodze zdążę sobie zapalić.
Wszystko usytuowane niemalże w kolejności alfabetycznej. Klima, radio, głośniej, ciszej, oraz rzadko używany tempomat sterowane są z kierownicy, do lewara biegów nie musisz sięgać, bo go nie ma, przełącznik kierunków jest gruby, więc zawsze w niego trafisz. Pedał gazu i hamulca jest również regulowany. Panel w drzwiach do szyb jest podświetlany diodą, z przełącznika szyb nawet palec Ci nie spadnie, bo jest to kultowa amerykańska dźwigienka, a nie płaski naleśnik, co go najpierw namacać trzeba. Schowek pasażera jest w zasadzie nie potrzebny, bo wszystko upchniesz w podłokietnik, który tu faktycznie mnie denerwuje, bo otwiera się po wysokości. W nowszym modelu otwiera się lewo-prawo. Dlatego daję 4
Pustynia i Arktyka naprzemiennie. Climatronic spisuje się doskonale. Szkoda że jednostrefowy. Prosty przykład, aby nie być gołosłownym: chłodzi go 1200 gram czynnika, a grzeje 15 litrów cieczy z ośmiu cylindrów.
Co tu pisać??? Mam prawie 190 cm. siedząc za kierownicą lewą nogę mam wyprostowana w kolanie, a przesiadając się na tył bez ruszania fotela kierowcy czuję się równie swobodnie, a jest to wersja krótsza, ogromny bagażnik. Przestrzeń auta na pograniczu kawalerki. Działa terapeutycznie dla cierpiących na klaustrofobię. Fotele niezwykle miękkie i wygodne. Z tyłu trzy osoby mają sporo miejsca, z przodu Również trzy osoby. Na przodzie trzecia osoba siedzi w środku. Trzech rosłych facetów miałoby trochę ciężej. Dlatego w środek biorę zawsze kruchą pasażerkę, i w drogę. Zawsze to można rękę na kolanku oprzeć:)
Nic nie słychać, nic nie szumi. Doliczyłem się trzech uszczelek w drzwiach i dolnego profilu krawędzi uszczelnienia drzwi. Silnik?? Wentylator jest głośniejszy i dylatacja na mostach.
5 czy 4? a może 1?? oceńcie sami: 4.6 litra, V8, automat, napęd tył, waga ponad 1800 W Gdańsku pali mi 13,5 do 14.5 zima tak do 15 trasa ok 11- 12 przy 120km/h przy stówce do ok 10 litrów a może nawet mniej. Nigdy nie bawiłem się w szczegółowe wyliczanki. Zbiornik ma pojemność ok 65 litrów. Wlewam ok 60- 62litry, i przejeżdżam ok 470 kilometrów.
Generalnie jakość wykończenia jest super. Delikatna w dotyku wentylowana skóra, tapicerka na podłodze wręcz dywanowa, niezwykle łatwa w utrzymaniu wymaganej przeze mnie czystości. Plastiki nawet miłe w dotyku, nic nie skrzypi, jest owszem kilka punktów we wnętrzu, które osłabiają, ale czy są auta idealne? No może są, ale nie dla mnie i nie dla Ciebie. Ceny części eksploatacyjnych w cenach prawie śmiesznych. Konstrukcja bardzo stabilna, prosta w naprawie, w komorze silnika mnóstwo miejsca. Spalanie bajka. Dodam jeszcze, że jak na podejście Amerykanów, którzy cenią sobie tylko komfort i wygodę, to i tak się postarali w wykończeniu wnętrza.
5 z ręką na sercu. Z dosłownych pierdół to ... prozaiczna klapka popielniczki w tylnych drzwiach- zawsze się otwiera (wszystkie Linki tak mają) przełącznik szyb w drzwiach pasażera. Jak go kupiłem to miał przyblokowaną regulację pedału hamulca.
Wymieniłem na początku: oleje i filtry oraz klocki z tarczami, świeczki i pasek. Później: łączniki stabilizatora, sworzeń, wspornik układu kierowniczego, ramię przekładni, łożysko rolki i napinacza w zeszłym tygodniu- 32 PLN. Planuję nim jeszcze kilka lat pojeździć. Nie wiem co przyniesie przyszłość i jakie koszty. Jednak po przeanalizowaniu: wolnoobrotowy silnik skonfigurowany z automatem, gdzie ten za wielką wodą udoskonalany jest może już z 60 lat?? Jedno nie męczy drugiego. Powinno wystarczyć na długo. Koledzy diesel-owcy odradzali mi- pali, automat padnie, itp., itd. Ja oczywiście się nie zarzekam, że tak nie będzie, bo los jest przewrotny i nikomu źle nie życzę, ale zobaczymy co będzie niedługo z turbinami, pompami, podobnie z zaawansowana elektronika i dwumasami, a przebiegami powoli mnie doganiają. Nie wiem zobaczymy.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 4.6 V8 223KM 164kW [l/100km]

12,9