Ocena kierowcy - Mazda Xedos 9

Łukasz M., 8 lat temu
Rok produkcji 2002
Mazda Xedos 9 2.5 164KM 121kW 1993-2002 - Oceń swoje auto
Ogólnie wielki plus, komfort, cisza i wygoda. W wersji poliftowej niekiedy problem z dostępnością części zamiennych. Czasem lepiej kupić dobrą ori używkę, niż chiński zamiennik. Wszystko to jest niczym w porównaniu z przyjemności jaka powstaje podczas jazdy tym autem. Wcześniej jeździłem Mazdą 323f BG, później Hondą Civic VI i po prostu brak porównania. No to w końcu limuzyna.
Silnik - gdyby nie obrotomierz myślałbym, że nie pracuje. W kabinie praktycznie w ogóle go nie słychać - co też jest sprawą wyciszenia auta. 2.5l V6 szybko się grzeje nawet przy mrozach ok -20st. C. Nie mogę narzekać na silnik, założona instalacja brc plug & drive doskonale z nim współpracuje. Silnik stosowany w innych modelach mazdy, więc z częściami zamiennymi nie ma problemu i są to przeciętne ceny.
Automat to wygoda i komfort, jednakże ogranicza trochę możliwości tego silnika. W przekładni manualnej auto jest szybsze i zrywniejsze. Ale czy tego oczekujemy kupując ten samochód, chyba nie. Liczy się przede wszystkim wygoda. Także w mieście automat to super sprawa. Radzi sobie dobrze, w trasie też bez problemów. Kick down i wyprzedzamy jak trzeba. Kupując auto wymieniłem od razu wymieniłem olej i filtr w skrzyni, można powiedzieć, że płynniej zmienia biegi. 55km/h i wrzuca 4-ty bieg. Ale z tego co mi się obiło o uszy te skrzynie są fordowskie i lubią się psuć, a koszt naprawy to niemałe pieniądze. Lecz jeśli odpowiednio dbamy o skrzynię, to na pewno długo posłuży.
Prowadzi się świetnie, jest zwarty i trzyma się drogi. Co prawda zawieszenie jest dość miękkie - co przekłada się na komfort, ale podczas jazdy auto po porostu płynie. Nawet przy prędkościach ok 140km/h można go prowadzić jednym palcem.
Widoczność jak to widoczność w każdym aucie inaczej. Ogólnie nie narzekam, choć z początku ciężko było mi się przyzwyczaić, ze względu, że wcześniej jeździłem hatchbackami, a to sedan i jednak trochę tyłu wystaje. W lusterkach nie widać końca samochodu, trzeba go wyczuć, ale od czego są czujniki parkowania:]
Wszystko intuicyjne i pod ręką. Nie trzeba się zastanawiać co do czego służy i wszystko jest dostępne pod nosem.
Latem - zimno, zimą - gorąco. Klima szybko chłodzi to auto nawet podczas największych upałów. Zimą wielki plus, zanim poskrobię szyby w środku jest już ciepło.Silnik grzeje się bardzo szybko, co przekłada się na ogrzewanie. No i te podgrzewane fotele - super sprawa.
Jak dla mnie ok 180cm wzrostu. Chociaż kierownica jest regulowana tylko przód-tył, natomiast nie regulowana jest w pozycji góra-dół co czasami przeszkadza we wchodzeniu i wychodzeniu z auta. Z tyłu jest przyzwoicie miejsca. Podróż 4 dorosłych osób jest komfortowa.
Cisza, cisza i jeszcze raz cisza. Silnik tylko bzyka, słychać szum opon i powietrza. głośniej zaczyna się robić ok 120km/h. Ale na co dzień tak nie jeździmy. Ale nawet przy tych większych prędkościach nie ma tragedii, więcej słychać powietrze niż silnik.
Części niestety trochę kosztują, ale chcą wyróżniać się z tłumu trzeba zapłacić. Ale bez przesady nie ma tragedii, zależy co. Większość części jest w miarę przystępna.
Super jakość jak za takie pieniądze. np. z grupy VAG w życiu nie kupimy tak komfortowego i wyposażonego auta.
Jak w każdym aucie może coś się wydarzyć z dnia na dzień.
Jeszcze takich nie miałem i oby nie miał.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 2.5 164KM 121kW [l/100km]

11,8