Ocena kierowcy - Mercedes 190

Anatta, 18 lat temu
Silnik 2.3 i 136KM 100kW
Rok produkcji 1987
Mercedes 190 2.3 i 136KM 100kW 1986-1993 - Oceń swoje auto
Super samochod. Jak ktos raz mial Mercedesa, to na inna marke juz nie bedzie chcial sie przesiasc. Zadne tam dresiarskie BMW lub Golfy, a fuj:-)
Przy staniu w korkach troszke skacza obroty, ale poza tym silnik pracuje swietnie. Po takim przebiegu (300 tys.) bez zadnych remontow nadal cisnienie na cylindrach w normie fabrycznej. Mocny (136 KM) i dynamiczny (nie wszystkie Mercedesy sa ociezale, jak widac!), troche glosny. Silnik nie do zajechania.
Skrzynia automatyczna! Po 6 latach eksploatacji stwierdzam, ze tylko idioci upieraja sie przy manualnych skrzyniach. Super, super, super!
Troche leca galki i sworznie w ukladzie kierowniczym. Poza tym samochod plywa po drogach w charakterystyczny sposob dla Mercedesa.
Jak sie wyczuje samochod, to nie ma problemow. Ja wszystkie manewry wykonuje idealnie, korzystajac tylko z lusterek, bez potrzeby odwracania sie do tylu! Lekkie ograniczenia widocznosci przy wjezdzaniu na skrzyzowanie, gdy ulica "wpada" pod katem okolo 45 stopni.
Prowadzi sie sam jednym palcem, bardzo zwrotny mimo swojej wielkosci. Pierwszy raz mam wrazenie, ze samochod dopasowany jest do mnie, a nie ja musze sie dopasowac do niego.
Nie mam klimy, nadrabiam szyberdachem;-) Ogrzewanie jest dosc klopotliwe, bo w zimie przy wiekszym mrozie cieplo zaczyna byc dopiero po ok 3 km wiec dlonie zdaza juz calkiem zesztywniec;-)
Z przodu super komfort, z tylu kiepsko, ale jezdze sam lub z zona, wiec to nie problem dla mnie. Bagaznik moglby byc wiekszy.
Przy zamknietych szybach spoko. Przy otwartych troche glosno, zwlaszcza jak silnik pracuje na wiekszych obrotach.
Ogolnie pali sporo - 136 koni trzeba nakarmic. Jednak jak na taki silnik, to calkiem niezle. I to nieprawda, ze automaty pala wiecej!:-) Po miescie w zimie bierze nawet 14-15, w lecie ponizej 12. Na trasie zwykle spala ok 8. W cyklu mieszanym (zyli najczesciej, bo mieszkam poza miastem, a pracuje w centrum) pali mi ok 10. Na dluzszej trasie, jadac 70-80 km/h osiagnalem 6,5!
Nie widze zadnej konkurencji dla 10-15 letniej 190 za podobna cene. Czesci tanie, oczywiscie nie w ASO!
W ciagu 6 lat wymienialem tylko tlumik, katalizator, sworznie i galki ukladu kierowniczego i naprawialem chlodnice.
Zadnych powaznych napraw.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.3 i 136KM 100kW [l/100km]