Ocena kierowcy - Mercedes CLA C117 Coupe Facelifting

Vivaro, 4 lata temu
Silnik 2.0 220 184KM 135kW
Rok produkcji 2018
Mercedes CLA C117 Coupe Facelifting 2.0 220 184KM 135kW 2016-2018 - Oceń swoje auto
Silnik : dynamika i elastyczność oraz duży plus za 4matic
Karoseria : spasowanie na bardzo wysokim poziomie na zewnątrz jak i w środku
CLA jeżdżę od kilkunastu tys. km. Pół przebiegu robię w mieście, pół w trasach. Auta nie brałem z salonu, tylko roczne od pierwszego właściciela (salon Polska) więc nie powinienem się przyczepiać do wyposażenia, ale... nie spodziewałem się braku niektórych oczywistych rzeczy/funkcji w aucie za prawie 200k pln w nowym zakupie, które miałem np. w 10 letnim focusie. Także przestroga dla kupujących Mercedesa z salonu, żeby dobrze doposażyć auto w tysiąc pakietów aby potem nie żałować, że nie ma np. dwustrefowej klimatyzacji, automatycznie chowanych lusterek czy schowka na okulary. Bardziej szczegółowe opinie poniżej, ale tutaj jeszcze małe podsumowanie. Auto kupiłbym drugi raz ale ostrożniej podszedłbym do wyposażenia. Jest kilka rzeczy, które dokuczają ale nadrabia wygląd, dynamika silnika i jakość wykonania. Także polecam, zwłaszcza jeśli będziesz jeździć z najczęściej sam/sama lub z jednym pasażerem z przodu. Moja finalna opinia to 5/5 chociaż jeśliby się dało skończyłbym na 4,5/5.
Bardzo dobra dynamika jazdy z silnikiem 184KM. Pracuje stosunkowo cicho, ale przy większych obrotach mógłby mieć agresywniejszy wydech. Spalanie jest dosyć wysokie, spodziewałem się mniejszego o ok. 2 litry. Bak jest średniej wielkości więc na pewno nie zapomnisz z której strony jest wlew paliwa ;)
Skrzynię oceniam dobrze. Jedynie przy spokojnym zwalnianiu mogła by być bardziej płynna i wrzucać na luz bo ma się wrażenie jakby auto hamowało silnikiem do samego końca co trochę szarpie. Przy przyśpieszaniu bajka.
Auto prowadzi się świetnie i ma bardzo dobry promień skrętu. W trasie stabilnie chociaż przy dużych prędkościach i wietrze trzeba korygować tor jazdy- delikatnie pływa. Amortyzacja działa prawidłowo ale często boli niski profil opon. Ładnie się prezentują ale więcej nie kupię auta z profilem 40 i mniejszym. Każda studzienka sprawia wrażenie jakby się przejechało człowieka. Napęd 4matic świetnie działa w zakrętach i w zimie. Czuć jakby auto było przyklejone do drogi.
Karoseria bez wad. Wszystko dobrze spasowane, bardzo ładnie się prezentuje.
Jestem dosyć wysoki (prawie 1,90m) i mam problem z widocznością do góry przy najniżej położonym fotelu. Muszę się mocno wychylać żeby zobaczyć światła. Przednia szyba jest dosyć niska. Z tyłu widać słabo ale pomaga kamerka. Lusterka są niezłe chociaż mają dla mnie mały zakres regulacji. Lewe mam ustawione na maksa do jednej krawędzi i jeszcze delikatnie bym je przesunął. Czujniki parkowania pomagają omijać przeszkody bez kontaktu.
Ogólnie jest dobrze ale kilka rzeczy bym poprawił. Wyświetlacz powinien mieć szybki przycisk do wyłączania, to się przydaje w nocy w trasie a niestety trzeba grzebać w ustawieniach. Zegary są dobrze widoczne. Podstawowe rzeczy są pod ręką. Najbardziej irytuje mnie toporny kierunkowskaz który powinien być dużo bardziej miękki przy wskakiwaniu i wyskakiwaniu oraz tempomat, który jest w dźwigni za kierownicą po lewej stronie. Duuużo gorszy niż na kierownicy z pokrętłem pod kciuka.
Ogrzewanie jednostrefowe uważam za porażkę w aucie za 200k z 2018 roku no ale cóż. Trzeba było dopłacić. Klima działa skutecznie i prawidłowo, ogrzewanie zimą uaktywnia się stosunkowo szybko. Mimo regulacji temperatury o pełne stopnie celsjusza (bez połówek) łatwo można ustawić komfortową temperaturę. Samochód wolno się wychładza przy szczelnym zamknięciu i wolno nagrzewa na słońcu co jest oczywiście zaletą. Najgorszy minus to parująca przednia szyba kiedy pada deszcz lub jest wilgotno na dworze. Zmiana filtra nie pomogła.
Ergonomię kierowcy w moim przypadku oceniam średnio ponieważ fotel jest średnio wygodny. Chociaż nie mam bólu pleców po kilku godzinach jazdy to czuję, że jest twardy i kręcę się podczas jazdy. Fotele np. w fordach i oplach dużo bardziej mi odpowiadają. Pasażer ma sporo miejsca ale jednak fotel taki sam. Z tyłu na nogi jest odpowiednia ilość miejsca ale gorzej z głową. Jak ktoś ma powyżej 1,80m to w dłuższej trasie będzie czuł dyskomfort. Osoby powyżej 1,90m już nie wyprostują z tyłu głowy... Sporym zaskoczeniem był mały schowek przed kolanami pasażera. Nie spotkałem się jeszcze z tak płytkim w autach z tego segmentu.
Wyciszenie działa bardzo dobrze mimo że szyby są bez ramek. Sporo zależy od opon (bo są szerokie) i nawierzchni. Sam silnik pracuje cicho. Wydechu prawie nie słychać (a szkoda). Istotnym dla mnie minusem są pykające plastiki przy desce rozdzielczej podczas włączenia ogrzewania lub klimatyzacji w lecia. Jakby lód na jeziorze pękał.
Eksploatacja jest niestety droga, zwłaszcza jeśli serwisujemy auto w autoryzowanym punkcie. Koszty użytkowania podnosi też dosyć wysokie spalanie.
Auto jest dobre jakościowo jednak odejmuję jedną gwiazdkę za małą ilość przydatnych i ciekawych funkcji w elektronice. Tutaj znów- kwestia wyposażenia.
Na razie po kilkunastu tysiącach km- bez problemów i usterek. Oby tak dalej.
Na razie po kilkunastu tysiącach km- bez problemów i usterek. Oby tak dalej.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 220 184KM 135kW [l/100km]

11,0