Ocena kierowcy - Mercedes Klasa B W246 Sports Tourer Facelifting

Aleksandra, 6 lat temu
Silnik 1.6 200 156KM 115kW
Rok produkcji 2017
Mercedes Klasa B W246 Sports Tourer Facelifting 1.6 200 156KM 115kW 2015-2018 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Niestety nie wzięłam pod uwagę, że na co dzień będę jeździła po dziurawych miejskich drogach... Zwłaszcza zimą komfort tłuczenia nowego auta po wybojach to wątpliwa przyjemność. Za to na drogach szybkiego ruchu auto zachowuje się znakomicie.
Silnik : Wersja 1.6 turbo okazała się dla mnie za słaba na dalsze trasy. Za to przy moim zbyt dynamicznym stylu jazdy spala tyle, co 2.0 ;)
Inne : Na razie brak.
Solidny i wygodny samochód dla 4 osobowej rodziny lub/i pod małą działalność ze względu na kompaktowe wymiary zewnętrzne i zarazem znaczną przestrzeń wewnątrz zapewniającą wygodę, a także spory - pakowany bagażnik. Dużą zaletą jest wysoka jakość wykonania, systemy bezpieczeństwa, komfort prowadzenia i manewrów. Zastrzeżenie mam do sztywnego zawieszenia, co psuje komfort jazdy po nierównościach, a także do niewielkiego prześwitu, co z kolei mocno utrudnia parkowanie i praktycznie uniemożliwia jazdę po bardziej wyboistym terenie.
W wersji 1.6 turbo 156KM - silnik wystarczający do dynamicznej jazdy po mieście i mocno stonowanej na dalszych trasach. Zwłaszcza przy częstych dalszych wyprawach i związanym z tym większym obciążeniu, warto pomyśleć o mocniejszym silniku, który zagwarantuje większą frajdę z jazdy poza miastem. Sam silnik pracuje cicho, jeżdżę zbyt krótko, by stwierdzić na ile będzie bezawaryjny, biorę pod uwagę, iż jest wyrób Renault. System START/STOP pracuje poprawnie, silnik wybudza się ekspresowo.
Praca dźwigni bez zastrzeżeń - płynna, manualna wersja gwarantuje sportową frajdę z jazdy, choć ekoniańka pewnie nie jest zadowolona :)
Zawieszenie jest twardo zestrojone, więc sprawdza się raczej na drogach szybkiego ruchu z dobrym stanem nawierzchni. Samochód jest stabilny i pewnie wchodzi w zakręty. W mieście czuć każdą nierówność, ale przejazd przez progi nie stanowi problemu.
Wszystko dobrze spasowane, wygląda solidnie, ale w serwisie otrzymałam informację, że od paru lat blachy nie są ocynkowane, więc nie wiem czy nie będą korodowały szybciej niż we wcześniejszym modelu W245. Zobaczymy po paru latach jak to będzie wyglądało, ale w innym samochodzie tej marki, jakim jeżdżę na co dzień, mimo ocynkowanych blach rdza pojawiła się dopiero po 10 latach od zakupu.
Z przodu, mimo dużej szyby, widoczność po bokach przesłaniają nico masywne słupki A, które zlewają się z lusterkami. Szyba tylna jest niewielka, więc raczej korzystam z lusterek bocznych. Dużą zaletą jest wysoka pozycja za kierownicą, która pomaga w lepszej ocenie sytuacji na drodze. Zdecydowanie wolę parkować prostopadle tyłem lub równolegle, przy parkowaniu przodem przydają się jednak czujniki, bo jako osoba niezbyt wysoka nie widzę przodu auta :)
Fotel kierowcy bardzo komfortowy, łatwo dopasować ustawienie do indywidualnych potrzeb, nawet dłuższa trasa nie była męcząca. Rewelacyjna, wygodna kierownica z wbudowanymi przyciskami bardzo usprawnia obsługę systemu. Pozostałe pokrętła i przyciski ustawione tak, że po kilku dniach można obsługiwać je niemal bezwzrokowo. Jeśli chodzi o samo wnętrze kabiny, to brakuje mi półki lub kieszeni na telefon z portem usb, gdyż schowek w podłokietniku nie jest zbyt poręczny. Dodatkowo sam podłokietnik po rozłożeniu koliduje z jednym z dwóch miejsc na napoje. Z kolei po włożeniu wyższego kubka w pierwszy uchwyt zdarzało mi się zahaczyć o ów kubek w trakcie zmiany biegów. W efekcie miejsce na kubki traktuję jako kieszeń na telefon, a napoje umieszczamy w kieszeniach drzwi.
Wybrałam podstawową wersję manualną. Przez kilka miesięcy użytkowania system działa bez zastrzeżeń, choć przy ustawieniu wyższej wydajności zaczyna mocno szumieć, co może męczyć na dalszych trasach. Plus za pomysłowe pokrętła regulacji nawiewów na desce :)
Z przodu miejsca jest sporo, nawet wysokie osoby mają znaczną przestrzeń na nogi i nad głową. Natomiast kanapa z tyłu gwarantuje wygodę tylko dwóm dorosłym pasażerom, trzecie miejsce traktuję raczej jako awaryjne, bo na dłuższe trasy jest po prostu niewygodne - twarde i niewyprofilowane siedzenie oraz wysoki tunel środkowy zdecydowanie odbierają przyjemność z podróżowania. Można mieć też zastrzeżenie do zbyt pionowego układu oparcia kanapy oraz płytkich siedzisk, czego nie da się wyregulować - jak w przypadku foteli przednich, gdzie kierowca i pasażer mają do dyspozycji przedłużki siedzisk. Za to miejsca nad głową nie brakuje.
W mieście wyciszenie jest wystarczające, nie przeszkadza szum otoczenia, spokojnie można rozmawiać z pasażerami lub przez system głośnomówiący. Natomiast przy jeździe ponad 150 km/h szum staje się bardziej uciążliwy, choć wciąż można rozmawiać bez podnoszenia głosu.
Samochód dość paliwożerny, ale to kwestia mało ekonomicznego stylu mojej jazdy oraz krótkich tras (jazda na zimnym silniku). Koszt serwisowania dość drogi, ale oryginalne części są solidne, dlatego zawsze wybieram naprawy i przeglądy u dealera. Jeśli komuś zależy na oszczędnościach, to w przypadku akcesoriów można pomyśleć o tańszych zamiennikach - zwłaszcza gadżety w Mercedesie są bardzo drogie.
Samochód wart swojej ceny, solidnie wykonany. Materiały dobrej jakości, wszystko znakomicie spasowane. Samochód jest łatwy w utrzymaniu. Zastrzeżenie mam tylko do braku szerszej możliwości indywidualnego dopasowania wyposażenia. Część opcji jest mi zbędna, a nie można z nich zrezygnować - w tej cenie wolałabym dobrać sobie inne elementy wyposażenia.
Jak dotąd bez zarzutu.
Jak dotąd bez zarzutu.