Ocena kierowcy - Mitsubishi Endeavor

Mihau, ponad rok temu
Rok produkcji 2007
Mitsubishi Endeavor 3.8 225KM 165kW 2003-2010 - Oceń swoje auto
Inne : Sprawność układu wentylacji/klimatyzacji
Silnik : Spalanie - średnio 15 litrów LPG podczas gdy Duster 1.6 palił 12. Instalacje takie same BRC SQ24
Inne : Doprowadzanie auta po zakupie do porządku. Teraz jest już ok :)
Ocena po 2 latach i 25000 km. Całokształt ok. Duże wygodne, z dzisiejszej perspektywy mocno "analogowe" auto. Dla jednych to zaleta, dla innych wada. Jakość wykonania w środku to miks USA i Japonii też nie każdemu przypasuje. Generalnie Dacia Duster w rozmiarze XXL z USA :)
Brak uwag - cichy, duży zapas mocy i momentu (225 km i ponad 350 NM. Rozrząd na pasku więc trzeba o nim pamiętać ale częsci składowe tanie. Nie bierze oleju, zadowala się tylko paliwem :) Przy zasilaniu LPG należy pamiętać o świecach, których wymiania nie należy do najłatwiejszych - demontaż kolektora ssącego jest niezbędny żeby dostać się do tylnej głowicy.
Ciężko mi ją jednoznacznie ocenić. Z jednej strony tylko 4 biegi i przy ok 110 kmh mamy już ponad 2 tysiące obrotów, z drugiej jest naprawdę szybka jak na klasyczny automat na konwerterze (podobno Porsche maczało tam ręce). Pracuje miękko i zmiany biegów przebiegają delikatnie. Póki co problemów nie sprawia
Nie jest to AMG w zakrętach lecz opona 235 trzyma go w ryzach. Komfort jazdy dzięki wysokiemu zawieszeniu jak i profilowi 65 jest bardzo wysoki. Moja wersja ma napęd na przód i nigdy w zimie nie potrzebowałem 4x4 (mam opony całoroczne), kontrola trakcji bardzo rzadko się aktywowała.
Klasyczny Japończyk - trzeba kontrolować stan ponieważ rdza może się pojawiać tu i ówdzie. Lakier trwały i po latach wygląda całkiem ok
Ogromne przeszklenia i wysoka pozycja powodują, że nie potrzebuje się czujników ani kamery cofania. Słupki A są relatywnie wąskie i mają dodatkowe trójkąciki więc nie ma problemu na światłach czy skrzyżowaniach. Lustra boczne mają wymiar ciężarówki więc widać w nich naprawdę dużo
Wszystko jasne czytelne i w zasięgu wzroku/ręki. Przedni uchwyt na kubki jest demontowalny i można go myć w zmywarce. To auto ze Stanów więc nie może być skomplikowane :)
Największe zaskoczenie na plus. Moja wersja ma klimę manualną jednostrefową i zarówno grzanie jak i chłodzenie jest więcej niż wystarczające. Mimo ogromnej kubatury i czarnego lakieru w lecie klima momentalnie schładza ten autobus. W zimie nagrzewa się bardzo szybko.
Ogromna, zarówno z przodu jak i z tyłu (w tym bagażnik). Jedną gwiazdkę ucinam za brak 3 rzędu siedzeń.
Może to kwestia opon ale powyżej 110-120 robi się głośno. Auto ma spore wymiary, które generują duże opory powietrza na autostradzie więc cudów nie ma co oczekiwać.
Części tanie i dostępne w PL bez problemu. Jedyną częścią, którą ściągałem z USA była sonda lambda (chciałem oryginał). Auto jest zaprojektowane w starym stylu i każdy mechanik je naprawi.
Bardzo dobry, auto jest duże, relatywnie duzo nie pali (jak na SUVA z silnikiem 3.8 i prawie 2 tonami masy własnej). Łatwe w serwisie.
Trochę tego było na początku lecz usterki wynikały z zaniedbań poprzednich właścicieli. Od dłuższego czasu cisza i spokój.
Póki co brak :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 3.8 225KM 165kW [l/100km]