Ocena kierowcy - Nissan Almera II Hatchback

waldemar_P, 14 lat temu
Rok produkcji 2000
Nissan Almera II Hatchback 1.5 90KM 66kW 2000-2004 - Oceń swoje auto
Silnik : Niesamowicie cicha praca silnika
Karoseria : trzeba bardzo uważać na rdzę
Bardzo dobry wybór na auto rodzinne.
Super cichy silniczek. Przez czternaście miesięcy użytkowania (przejechał ok. 19 tys. km) uszkodziła mi się tylko albo aż cewka zapłonowa (wybuliłem 400 zł). A tak zaglądam tam, żeby sprawdzić czy jest silnik, jaki ma poziom oleju i innych płynów eksploatacyjnych.
W pierwszych dniach użytkowania biegi wchodziły jak... - aż wstydzę się skojarzeń, które przyszły mi do głowy ;) Teraz wydaje mi się, że wchodzą jakby gorzej. Zdarza się, że nie chce wejść jedynka - ze wstecznym tak samo.
Znakomite tłumienie drgań (nie czuć małych dziur i nierówności), fajnie trzyma się drogi. Bardzo lekko się toczy.
Jak jeździłem Corsą to potrafiłem zaparkować autko na centymetry od innych aut. Almerka posiada piękną sylwetkę kosztem małych szyb. Patrząc do tyłu wydaje się, że już dotykam innego auta - okazuje się, że mam jeszcze dobre pół metra. Z przodu irytuje mnie fakt, że stojąc pierwszy na światłach nie widzę ich.
Super, super jeszcze raz super. Mądrze przemyślane schowki na różne drobiazgi, wszystkie pokrętła i przyciski są tam gdzie powinne być. Dobrze trzyma się kierownicę (nie męczą się ręce). Fajnie umieszczono na kierownicy przyciski sterowania radiem. Fantastyczny schowek na okulary.
Szybko się nagrzewa, szybko się schładza (klima). Dobrze usytuowane wyloty powietrza, tak że zaparowane szyby ulegają szybkiemu wysuszeniu. Od drugiego biegu wzwyż trochę zbyt głośna praca dmuchawy.
Kierowca ma się dobrze. Miejsca nie brakuje nawet dla wysokich osób (mam 186 cm mój syn 200 cm i nie narzekamy na komfort jazdy). Takie drobiazgi jak m.in. podpórka dla lewej nogi, podłokietnik (będący jednocześnie schowkiem), a także trójpłaszczyznowa regulacja fotela kierowcy (pasażer z przodu też tak ma) pozwala na przyjemną jazdę. Z tyłu wyższy pasażer musi prosić kierowcę o przesunięcie fotela do przodu - inaczej będzie mu ciasno. W tylnej kanapie chowany podłokietnik (raczej mały stolik z wnękami na napoje). Nad głową sporo miejsca, nawet 2 metrowy człowiek nie ma powodów do narzekania.
Super cisza. Jak jeszcze wyłączę dmuchawę, to możnaby było usłyszeń bzykanie ;) komara.
Wbrew pozorom zamienniki części nie są drogie. Ich dostępność nie jest może powalająca, ale myślę że nie ma większych kłopotów z ich kupieniem (na szczęście dotychczas nie musiałem z problemem zakupu części się borykać, bo nie miałem potrzeby ich kupowania). Spalanie moim zdaniem plasuje Almerkę powyżej średniej dla tego segmentu aut. Najniższe wyszło mi 6,4 l/100 km najwyższe 7,8 l/100 km.
Myślę, że za rozsądną kwotę da się kupić całkiem fajny egzemplarz.
Siatki po obu stronach bagażnika na drobne zakupy, dla wyjęcia lewarka i kluczy nie trzeba dźwigać całej wykładziny (jest sprytnie podzielona, albo podnoszę jej fragment i mogę wyciągnąć np. lewarzek albo podnoszę całą, żeby wyciągnąć koło zapasowe). Kapitalny schowek na okulary o czym napisałem wyżej, haczyk na torbę z zakupami przy przednim foetlu pasażera (szczególnie moja żona to lubi). Każdy z pasażerów może włączyć tylko dla siebie lampkę sufitową itp. itd.
Po czternastu miesiącach użytkowania trudno pokusić się o jakąś miarodajną opinię. Jak pisałem wcześniej wymieniłem tylko cewkę zapłonową.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 90KM 66kW [l/100km]

7,1