Ocena kierowcy - Nissan Almera II Sedan

Piotr, 18 lat temu
Rok produkcji 2001
Nissan Almera II Sedan 1.5 90KM 66kW 2000-2004 - Oceń swoje auto
Generalnie mam auto, jakiego szukałem: niezawodne, ładne stylistycznie i w miarę funkcjonalne. Niedogodności opisane poniżej nieco psują mi humor. Po 100 tys. km są trzy wady, z którymi ASO nie potrafi sobie poradzić: skrzypienie pedału sprzęgła (ponoć nie da się nasmarować), rdza no i te popychacze klocków (może pomóc jedynie wymiana zacisków -ok. 8 tys. zł bagatela!). Powoli rozumiem, dlaczego niektórzy obawiają się japońskich samochodów: one są w pewnych aspektach nienaprawialne! Następny to chyba nie będzie Nissan.
Silnik nieco za mały jak tę masę samochodu, ale w mieście bardziej ekonomiczny niż 1.8. I chyba mniej awaryjny...
Bardzo przyjemna praca, pewnie wchodzi, wsteczny czasami wymaga podwójnego wysprzęglenia.
Chyba największy feler tego samochodu. Zawieszenie Almery na nierównościach tłucze jak szalone, wszystkie nierówności idealnie przenosi na karoserię, na tylnym siedzeniu można pogubić wszystkie plomby. I wcale nie jest takie sztywne - na zakrętach za bardzo się pochyla jak na takie twarde nastawy. Faktem jest, że jest w miarę niezawodne, ale wóz drabiniasty mojego dziadka też był niezawody a o wiele wygodniejszy. Jednym słowem: zestrojenie zawieszenia jest do d...
Wymaga trochę wyczucia auta (nisko położone fotele).
Wszystko pod ręką, bardzo wygodnie się siedzi szczególnie na przednich fotelach. Odpowiadają mi długie siedziska i dobre trzymanie foteli. Przydała by się pozioma regulacja kierownicy.
W zimie bardzo szybko się nagrzewa i to do dość wysokiej temperatury, latem chłodzi w stopniu odpowiednim.
Ciasno, szczególnie z tyłu. Z przodu jest ok, jeśli fotele odsuniemy do tyłu, co pozwala na posadzenie na tylnym siedzeniu jedynie dzieci.
Bardzo cichy silnik wogóle nie wyciszony. Podobnie jak zawieszenie: dokładnie wiesz, po czym jedziesz. Po 50 tys. km zaczęły grzechotać bolce prowadzące klocki hamulcowe (znana przypadłość nie tylko Almery ale również Micry). Jazda po kostce (szczególnie tej drobnej) to istny horror. Mam wrażenie, że zaraz pogubię wszystkie koła. Zawieszenie wpada w bardzo nieprzyjemny rezonas. To skutek prymitywnej konstrukcji zawieszenia i źle dobranych nastaw.
Miasto: latem poniżej 7 litrów (delikatnie traktując pedały), zima max. 8.5. Trasa: ok. 6 litrów/100 km. Uważam, że jest ok.
Almera miała i ma dobry stosunek ceny do jakości. Inne auta kosztują z takim wyposażeniem nieco drożej, ale za to chyba dają nieco więcej radości z jazdy i komfortu. Almera (podobnie jak inne japońskie samochody) jest nieco prymitywna: wszystko jest tu proste i ma się nie psuć. OK, ale czasami ma się ochotę na nieco więcej.
Słynna rdza tylnej klapy, podwozia i komory silnika. Klapa zrobiona na gwarancji, resztę Nissan Poland olał, bo to nie karoseria. Generalnie nie jest źle, ale ostatnio zauważyłem pod szybą tylnej klapy kolejny wykwit rdzy. Teraz będzie likwidowany na mój koszt. Pękła gąbka oparcia fotela kierowcy. Naprawa ok. 150 zł.
Tutaj jest badzo dobrze. Podstawowe podzespoły samochodu pracują bez zarzutu.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 90KM 66kW [l/100km]

6,9