Ocena kierowcy - Opel Calibra

Michał, 11 lat temu
Silnik 2.0 i 16V 150KM 110kW
Rok produkcji 1991
Opel Calibra 2.0 i 16V 150KM 110kW 1990-1994 - Oceń swoje auto
Silnik : Dynamiczny, łatwy w obsłudze, niedrogi w utrzymaniu.
Karoseria : Karoseria niezabezpieczona przed korozją.
W mojej ocenie Calibra, mimo obiegowych opinii, to auto całkiem udane. Nigdy mnie nie zawiodła, nigdy nie rozkraczyła się w środku trasy. Jeśli nie zostało skrzywdzone przez domorosłych wieśtjunerów, to potrafi zachwycić piękną sylwetką. Dynamika jazdy również nie zawiedzie posiadacza oplowskiego coupe. Jedyne, co daje się mocno we znaki, to spory problem z korozją. O blachę trzeba dbać w tym aucie.
Silnik jest dynamiczny - potrafi sprezentować piękny zastrzyk adrenaliny. Jest tani w utrzymaniu, wybacza błędy. Części są niedrogie, łatwo dostępne.
Biegi wchodzą bez problemu, przełożenia są dobre - można śmiało przerzucać biegi przy 2000 obrotów, jak i wyciągać każdy bieg "do czerwonego".
Zawieszenie "usportowione" - twarde. Przy dużych felgach i oponach o niskim profilu trzeba się przyzwyczaić do mocno odczuwalnych nierówności i kolein. Za to w mojej Srebrnej Strzale zawieszenie okazało się niezwykle trwałe.
Pomimo nadwozia coupe widoczność jest doskonała.
Stara dobra niemiecka ergonomia. Na kolana nie powala, ale nie widać "taniości".
Wentylacja wypada tylko przeciętnie. W moim modelu środkowym kanałem dmucha tylko na zimno. Do tego nie ma możliwości zmiany obiegu na wewnętrzny.
Tutaj zaskoczenie. Miejsca jest naprawdę sporo. Trudności mogą jedynie mieć wysocy pasażerowie siedzący z tyłu. Bagażnik jest przepastny!
Hałas może dokuczać jedynie przy wysokich obrotach/prędkościach.
Jeśli chodzi o zużycie paliwa, to nie jest auto oszczędne, ale w końcu to samochód ze sportowym zacięciem. W trasie przy jeździe do 110km/h udało mi się zejść do 7l/100km. Przy cięższej nodze można spalić dowolne ilości na 100km. ;) A tak na serio, to najwięcej spaliła mi 12l/100km w mieście, w zimie. Średnio wychodzi około 9l/100km, czyli przyzwoicie.
Calibra to tanie, fajne auto dla młodego człowieka. Za niewielki wkład otrzymujemy maszynę, która daje mnóstwo frajdy.
Konstrukcja ma swoje lata i wymusza to na właścicielu trochę wyrozumiałości dla tego auta. Jednak jeśli poświęcisz Calibrze trochę uwagi, to ona odwdzięczy się niesamowitą przyjemnością z jazdy.
Części są tanie jak barszcz. Wszelkie naprawy również. Auta te nie stanowią tajemnicy dla większości mechaników. A jeśli się ich nie żyłuje, to nie psują się częściej niż inne auta. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że są całkiem niezawodne - moja nie rozkraczyła się nigdy w trasie. Jedyne co mnie trzepnęło po kieszeni to wymiana kompletnego sprzęgła (młodość musiała się wyszaleć) - ok. 900zł z robocizną.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 i 16V 150KM 110kW [l/100km]

9,3