Ocena kierowcy - Opel Zafira A

Silnik 2.0 DTI 16V 101KM 74kW
Rok produkcji 2002
Opel Zafira A 2.0 DTI 16V 101KM 74kW 2000-2005 - Oceń swoje auto
Inne : Przestrzeń w środku i komfort podróżowania
Auto dla ceniących spokojną i wygodną podróż do odległego celu, lecz również do codziennych wyjazdów \"na miasto\". Pomimo swojej wielkości jest zwrotna i łatwa w prowadzeniu. Ekonomiczny i elastyczny silnik z dobrą dynamiką. Uniwersalna przestrzeń - bagażowa lub pasażerska bez konieczności taszczenia foteli.
Skoro to Diesel, to musi go być słychać w aucie tej klasy. Jednakże, dźwięk jest przyjemny dla ucha, szczególnie w zakresie 2000-2900rpm. Żwawo wchodzi na obroty, chętnie przyspiesza niezależnie od obrotów. Chociaż wiem, że nie jest to zalecane, ale doskonale się zachowuje na 5-tym biegu przy prędkości ok. 50km/h.
Gdyby nie utrudniona praca lewarka (zapewne niedopracowanie techniczne GM), było by doskonale. Niemniej jednak po kilku km przyzwyczaiłem się do lewarka i jest ok.
Świetnie trzyma się drogi na szybkich łukach, niewielkie wychylenie pomimo swojej wysokości. Wspomaganie pracuje precyzyjnie, dobrze przenosi sytuację pod kołami. Hamulce zatrzymują ją prawie w miejscu. Zobaczymy jak będzie z trwałością zawieszenia, które póki co działa cicho i płynnie. Dobrze tłumi nierówności.
Trochę za szerokie słupki z przodu auta, zbyt wiele zasłaniają, szczególnie przy odsuniętym fotelu do tyłu. Widoczność do tyłu ogranicza wysokość usadowienia pasażerów, jednakże asferyczne lusterka boczne pokazują wystarczająco dużo.
Wskaźniki i elementy sterowania rozmieszczone intuicyjnie. Dokonała widoczność szczegółów, przyjemne podświetlenie z możliwością regulacji natężenia nie męczy wzroku i nie odbija się w okularach (noszę).
Mało wydajny układ klimatyzacji, szczególnie przy pełnej obsadzie miejsc. Wentylacja w miarę skuteczna, lecz przy dużej różnicy temperatur, trzeba się posiłkować uchyleniem szyby (dotyczy jazdy w 7 osób). Ogrzewanie szybko działa pomimo silnika Diesla. Już po 3 kilometrach spokojnej jazdy wnętrze jest dostatecznie nagrzane.
Patrząc z zewnątrz na Zafcię, trudno sobie wyobrazić ile przestrzeni mamy w środku do dyspozycji. Wygodne siedzenia, wysoko ustawione sprawiają, że nawet starsze osoby długo nie odczuwają dyskomfortu w czasie jazdy. Dodatkowe fotele zaskakująco wygodne jak na takie rozwiązanie. W pierwszym i drugim rzędzie odpowiednia ilość miejsca na swobodne usadowienie i znalezienie odpowiednio wygodnej pozycji na dłuższą trasę.
W tym punkcie muszę wytknąć wady. Cicho do około 3000rpm. Powyżej coraz bardziej staje się uciążliwy odgłos silnika. Jedyna rada to pogłośnić radio. To jedyny minus w części wyciszenia. Wewnątrz nie słychać odgłosów otoczenia, można swobodnie rozmawiać.
Nie mam zbyt wielu przejechanych kilometrów więc co do spalania, to na razie jest ono wysokie (chyba). Poprzedni właściciel deklarował niższe wartości. W moim przypadku to: miasto około 8l/100, trasa około 5.3l/100, średnio 6.2l/100. Zapewne spowodowane to jest moją adaptacją do tego samochodu i pewnie za miesiąc będzie znaczna poprawa, chociaż i tak jest bardzo dobrze (miasta Aglomeracji Śląskiej). Co do cen części i usług brak danych. Jeszcze nie korzystałem z usług serwisu ASO i mam nadzieję, że poza przeglądami nie szybko zawitam na warsztacie.
Kupiłem auto używane z pewnego źródła. Auto które znam o dłuższego czasu i wiem, że w tej klasie za tą cenę i za takie parametry lepszego nie znajdzie się. Należy jednak wystrzegać się igiełek z zachodu. Przeważnie są to pojazdy, które lata swojej funkcjonalności mają już za sobą i potem kolejni użytkownicy tylko \"psują\" statystyki.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 DTI 16V 101KM 74kW [l/100km]

6,2