Ocena kierowcy - Opel Zafira C Tourer Facelifting

Witek, 3 lata temu
Silnik 1.4 Turbo 120KM 88kW
Rok produkcji 2016
Opel Zafira C Tourer Facelifting 1.4 Turbo 120KM 88kW 2016-2018 - Oceń swoje auto
Auto generalnie poprawne, nie powala na kolana i też specjalnie nie ma się do czego przyczepić. W stosunku do przeciętnego kombi przepaść jeśli chodzi o wielkość kabiny. Szczególnie na wysokość. U mnie ten samochód jest traktowany jako rodzinny wycieczkowóz, stąd mały przebieg. Na co dzień jeżdżę kombi. Przed zakupem porównywałem z innymi vanami w klasie. Każdy miał wady i zalety. Ostatecznie wybrałem zafirę ze względu na silnik, w którym można bez problemu założyć instalację LPG oraz na najlepszą ofertę (po rabatach stosunek cena/wyposażenie wyszedł najkorzystniej)
Działa, chociaż oczywiście mógłby być mocniejszy. Przy czym jeździłem przed zakupem wersją 120 kM i 140 kM i doszedłem do wniosku, że... nie ma sensu dopłacać do mocniejszego. Na papierze ten mocniejszy lepiej się zbiera i jest szybszy. W praktyce do około 4200-4300 obrotów nie ma żadnej różnicy, a w codziennej eksploatacji vanem na ogół się tych obrotów nie przekracza.
Jedynka i dwójka bardzo krótkie, ze względu na masę auta. Czasami to przeszkadza, jak się człowiek przesiada z lekkiego auta. Od trójki normalnie. Biegi wchodzą płynnie, bez haczenia
Dość twarde zawieszenie.
Dużo plusów. łatwiej opisać minusy: - zbyt daleko wysunięty przedni zderzak, przez co auto słabo sprawdza się na polnych drogach, czasami listwa działa jak pług ;-) -boczki przednich drzwi mają za duże przetłoczenia - przy wysiadaniu wysokie osoby mogą zahaczać butem (moja żonka tego problemu nie zauważyła) - niepotrzebnie mocno zabudowane boki bagażnika - dużo zmarnowanego miejsca pod boczkami.
Mam kamerę, więc spoko. Fajne duże lusterka
o boczkach już pisałem przy karoserii. Trudno chowa się roletę bagażnika. W zafirze B było to moim zdaniem lepiej pomyślane. W drugim rzędzie oparcia da się postawić bardziej pionowo zwiększając bagażnik, ale nie da się ich rozłożyć do pozycji pół leżącej. Szkoda. Oczywiście fotele można przesuwać.
z tyłu klima działa dość słabo. Ogrzewanie w trzecim rzędzie według dzieciaków też słabsze niż z przodu
W trzecim rzędzie mogło by być więcej miejsca.
Bez uwag. Jest ok
Max spalanie około 10 litrów (krótkie odcinki po mieście). Minimalne 5,6 l/100km (drogami krajowymi na trasie 700 km i z prędkościami około 90-100 km/h - 5,6 l/100km). Komputer pokazuje mi średnie z całego okresu 6,9 l/100 km. No i zawsze mogę założyć LPG
Z dodatkami za 14000 (m.in. kamery, hak na rowery itd) dałem w 2016r niecałe 80 tys. Wtedy nie było lepszej oferty. Z perspektywy roku 2020, gdzie kolega zapłacił prawie 90 tys za skodę scalę z 1.0, to prawie za darmo.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 Turbo 120KM 88kW [l/100km]

6,9