Ocena kierowcy - Opel Zafira C Tourer Facelifting

WojciechZ, 3 miesiące temu
Silnik 1.6 Turbo 136KM 100kW
Rok produkcji 2019
Opel Zafira C Tourer Facelifting 1.6 Turbo 136KM 100kW 2018-2019 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik, kultura pracy i bardzo niskie spalanie. Spalanie z 5 rowerami na dachu i obłądowanym autem wyniosło 8,5 litrów (nie mam wersji z bagażnikiem rowerowym w podłużnicach). Teraz wyświetla mi średnią z całego okresu 7.9L/100km, ale połowa przebiegu odbywała się z kufrem lub rowerami i pełnym, nawet 7 osobowym załadunku.
Świetne ale proste w budowie zawieszenie, drążek Watta robi swoje, dobry trwały silnik, zaskakujaco małe spalanie z silnikiem SIDI (da się zejść nawet poniżej 7 litrów przy ekstremalnym oszczędzaniu na trasie). Świetny samochód dla rodziny. Z opcją 7 miejsc i wbudowanym bagażnikiem rowerowym na dwa rowery z możliwością powiększenia o dodatkowe 2. Ogólnie polecam i kupiłbym jeszcze raz. Auto bardziej dopracowane od Zafiry B.
Silnik SIDI to nie są stare 1.6 tylko zupełnie nowe produkowane od roku 2013 silniki 1.6 z zmiennymi fazami rozrządu, kompensacją luzu zaworowego, wtryskiem bezpośrednim, łańcuchem rozrządu. Silnik zaprojektowany był na moc 200kM a występuje w trzech wersjach mocy. Ja mam najsłabszy. Dzięki turbinie daje radę. A nie czuć żadnej turbodziury. Przy tej mocy będzie bardzo trwały. Turbina przy tej mocy jest nie do zdarcia, a dwumas mało narażony na usterki.
Precyzyjne 6 biegów.
Zaskakująco dobre zawieszenie, wybiera dziury i trzymie dobrze w zakrętach, nie przechyla się. Drążek Watta czyli prosta przekładnia dodana do belki skrętnej pomiędzy rtylnymi kołami robi cuda. Tam sięnie ma co zepsuć.
Nic nie rdzewieje, no może z wyjątkiem tłumika, ale to nie karoseria.
W porównaniu do Zafiry B, którą jeździłem, słupek A jest podwójny i ma dużą szybkę trójkątną w środku, zamiast grubego masywnego zasłaniającego wszystko słupa w starej zafirze. Tu jest duża poprawa. Wszystko widać dzięki tej szybce.
Mam podstawowe fotele, z Katowic do Rzymu z trzema pauzami przejechałem bez bólu kręgosłupa czy zadka w 17 godzin. Ale to zasługa zawieszenia oraz foteli, a nie samych foteli.
Mam podstawową wersją, i ma ona nawiew z również z tyłu na nogi i na twarz w słupkach B
Przestrzeń duża.
Gdy wyłączysz nawiew w trakcie postoju to nie słchać że silnik pracuje. Nawet gdy pracuje. Start Stop wyłączam zawsze zaraz po odpaleniu.
Brak usterek po 5 latach

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 Turbo 136KM 100kW [l/100km]