Ocena kierowcy - Peugeot 106 I

koniczek, 17 lat temu
Rok produkcji 1993
Peugeot 106 I 1.4 94KM 69kW 1991-1996 - Oceń swoje auto
Gdyby nie kondycja silnika i nie pojawiły się wyżej wymienione usterki, nie pozbyłbym się tego auta. Z drugiej strony zdecydowana większość aut sprowadzanych z zagranicy nie ma udokumentowanego przebiegu. Podobnie było w moim przypadku. Kupiłem auto z przebiegiem 170000, a na dobrą sprawę, auto mogło przejechać i milion kilometrów, bo dokładnie tego się nie sprawdzi, a sprzedawca mówi nam co chce i to co chcemy usłyszeć, przecież nie prawdę.
O silniku można wypowiadać się tylko w samych superlatywach. Świetne osiągi to zasługa sporej mocy i małej masy samochodu. Elastyczny, ośmiozaworowy silnik sprawnie porusza auto bez potrzeby kręcenia go do wysokich obtotów. Do 4 tysięcy obrotów barzdo cichy, by póżniej rasowo "mruczeć" (tłumik fabryczny).
Czasami małe kłopoty z wrzuceniem wstecznego biegu.
Wersja XSI z fabrycznie obniżonym zawieszeniem na 14 calowych alufelgach po prostu kocha zakręty. Mimo sztywnych nastawów zawieszenie nie dobija na dziurach! Tylko dla wielbicieli dynamicznej jazdy i osób potrafiących maksymalnie wykorzystać wielką frajdę z jazdy, jaką daje to auto!
Małe auto, duże szyby, cienkie słupki. Lusterka mogłyby być nieco większe, ale i tak jest świetnie.
Wszystko pod ręką. Minus za staroświeckie suwaki.
Miałem szyberdach, dzięki któremu w lecie dało się jako tako wytrzymać wewnątrz samochodu. Bardzo go polecam, bo choć nie jest to klimatyzacja jest przydatny. Ponad to w moim aucie miałem uchylane tylne szyby. Zbędny dodatek, nigdy nie używany.
Biorąc pod uwagę wymiary auta, miejsca jest mnóstwo! Nie zobaczysz, nie uwierzysz!
Tanie auto, więc nie można oczekiwać cudów. Jest dobrze, dopóki nie kręciłem silnika do najwyższych obrotów (7000 obr/min).
Auto przy mojej ciężkiej nodze paliło ok 8 litrów w mieście. W trasie ponad 6. Części i koszty napraw są na każdą kieszeń, choć im mniejszy silnik, tym oczywiście tańsze części.
Serdecznie polecam zakup 106-ki, jednak przed finalizacją transakcji zalecam oględziny u fachowca. Można trafić na wielką "skarbonkę", czego Państwu nie życzę!
Przez 10 miesięcy spaliła się tylko żarówka światła mijania, ale...
... ale poważnych usterek było bez liku: spaliło się sprzęgło, zepsuł się prędkościomierz, chłodnica wymagała wymiany i najważniejsze: silnik wymagał dolewki 1 litra (sic!) oleju na tydzień, na około 400 km. Kopcił i czuć było "frytkami"! Musiałem go sprzedać!

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 94KM 69kW [l/100km]

7,3