Ocena kierowcy - Renault Grand Scenic I

melomk, 11 lat temu
Silnik 1.9 dCi 120KM 88kW
Rok produkcji 2004
Renault Grand Scenic I 1.9 dCi 120KM 88kW 2003-2009 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : O ergonimii wnętrza wiedziałem. Zaskoczyło mnie SUPER zawieszenie - komfortowe a przy tym o zerowej podatności na wiatry boczne.
Układ elektryczny : zawsze mieć drugą sprawną kartę w zapasie, bo jak pierwszej chociaż raz nie wykryje warto od razu wymienić ją na nową lub wysłać do naprawy.
Silnik : Komunikat o zawieszającym się zaworze EGR, który na szczęście nie powoduje przerwania jazdy. później można oddać go do wyczyszczenia.
Inne : Brak innych usterek.
Super auto bardzo dobrze przemyślane (za wyjątkiem dużej i niepraktycznej karty)
Silnik pracuje rewelacyjnie. Posiada bardzo dobry moment obrotowy i moc, dające pełną satysfakcję z jazdy (jak to w turbodieslu). Mam szczęście posiadać model bez awaryjnego filtra cząstek stałych DPF/FAP.
Bardzo dobrze zestopniowana skrzynia biegów zapewnia właściwe wykorzystanie elastyczności silnika. Wybieranie biegów jest precyzyjne i pewne.
Jak na minivana naprawdę bardzo dobre zawieszenie. Jest na tyle miękkie, że daje bardzo wysoki komfort jazdy, a jednocześnie na tyle sztywne (zasługa nisko położonego środka ciężkości i dosyć duzetawu kół), że podatność na wiatr boczny jest na poziomie zerowym. Jeśli chodzi o kierowców z zacięciem sportowym to zawieszenie oryginalne nie jest na tyle sztywne, aby mogli się nim nacieszyć maniacy szybkiego pokonywania zakrętów.
Do przodu i na boki widoczność wzorowa. Zaskakująco mało zasłania przedni słupek, który w nowych Vanach potrafi być tak szeroki, że można najechać na pieszego, który przy sprzyjającej prędkości samochodu wejdzie odpowiednio szybko na pasy - prosto pod maskę samochodu. Jeśli chodzi o widoczność do tyłu to nie ma szału. Ale mi to nie przeszkadza, gdyż do tyłu jeżdżę wyłącznie korzystając z lusterek. Zaleta niewielkiej powierzchni szyb to niezbyt silne nagrzewanie wnętrza auta po pozostawieniu na słońcu.
Wszystko na swoim miejscu i tak intuicyjne że nie potrzeba instrukcji obsługi aby wiedzieć co jest do czego. Co do ilości schowków chciał bym aby wszyscy producenci uczyli się od Renault. Genialny i prosty system wyciągania chowanych siedzeń w bagażniku.
Wentylacja jest bardzo wydajne. Wystarczy uruchomić auto i przejechać ok. 400-500m w super upale aby odczuć, że działa klimatyzacja a temperatura wraca do porządanej normy. Co do ogrzewania - sprawdzę zimą.
Dla mnie przestrzeń jest super, ale ja mam 175 cm wzrostu. Dla wysokich nie sprawdzałem. Aczkolwiek szeroki zakres regulacji fotela i kierownicy nie powinien sprawić problemów w tym zakresie.
Wiedziałem lepiej wyciszone, ale przy 120-140km nie ma kłopotu z rozmową i słuchaniem radia bez potrzeby jego zgłaśniania.
Jak na auto wysokie typu minivan, i masę własną 1600kg, spalanie w trybie mieszanym na poziomie 6,5l/100km przy oszczędnej jeździe i 7-7,5l/100km bez zaglądania na licznik to dobry wynik. Zaznaczam, że jestem kierowcą lubiącym dynamiczne włącznie się do ruchu i płynny styl jazdy. Na drogach z reguły nie przekraczam 120-130km/h a w mieście jeżdżę jak aptekarz gdzie wymaga się \"50\" - to \"50\" a gdzie wymaga się \"30\" - to \"30\".
Za takie pieniądze nie dostanie się takiego auta. A za VW Tourana nie warto dopłącać w tym samym roczniku kolejnych 8-10 tyś zł. Biorąc pod uwagę że boryka się z wieloma awariami, których usuwanie jest droższe niż w Renault.
Jak na razie to wszystko super. Auto dla ludzi kumatych potrafiących czytać forum aby przy byle komunikacie nie panikować. POWAŻNYM PROBLEMEM SĄ KARTY ZASTĘPUJĄCE KLUCZYK. KARTA JEST DUŻA I NIEPORĘCZNA. DO TEGO Z UWAGI NA SWOJĄ WIELKOŚĆ I CIENKI PLASTIK OBUDOWY JEST MAŁO STABILNA, TZN. WYGINA SIĘ W CZASIE NOSZENIA W KIESZENI I NACISKANIA PRZYCISKÓW. POWODUJE TO PRZERYWANIE ŚCIEŻEK, ODRYWANIE SIĘ ICH OD PŁYTKI ITP. GDYBY KARTĘ ZASTĄPIĆ SZTYWNYM MAŁYM BRELOCZKIEM NA MIARĘ XXI WIEKU - PROBLEM KART RENAULT ZOSTAŁ BY ZAPOMNIANY. JAKOŚC LUTÓW TEŻ MOŻNA BY POPRAWIĆ.
Brak poważnych usterek.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 dCi 120KM 88kW [l/100km]