Ocena kierowcy - Seat Cordoba I Sedan

Rok produkcji 1999
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Seat Cordoba I Sedan 1.4 i 60KM 44kW 1994-1999 - Oceń swoje auto
Silnik : Bezawaryjny z dobrze rozplanowanymi przełożeniami
Układ elektryczny : Często przepalały się żarówki podświetlenia tablicy ze względu na uszkodzenie kabli biegnących elastycznym przewodem pomiędzy samochodem a klapą bagażnika
Bezawaryjne auto. Jeśli już coś się zepsuło (czytaj zużyło), to części bardzo tanie
Silnik bardzo dobry. Może to nie Ferrari, ale na światłach startował niemalże zawsze jako pierwszy. Doskonale przyspiesza.
Pięciobiegowa skrzynia biegów. Bardzo dobrze rozłożone przełożenia. Trochę dźwignia zmiany biegów luźno chodzi i czasami podczas jazdy "brzęczy", czyli wibruje i hałasuje, ale poza tym jest bez zarzutu
Bardzo dobrze się prowadzi. Wspomaganie ok.
Po blisko dwudziestu latach od wyprodukowania pojawiła się rdza na błotnikach, na progach i w jednym miejscu na masce. Samochód garażowany pod chmurką. Myślę, że gdyby miał dach nad głową to nadal byłby jak z fabryki
Czasami przez słupki nie widać prawego i lewego skosu. Trzeba się wychylić, ale tzw. martwe pole przedniej szyby jest bardzo minimalne. Dość komfortowo się jeździ.
Dość wygodny i ergonomiczny samochód. Trochę brakuje klimy, bo w upalne dni jest dość ciężką, aczkolwiek nawiewy potrafią zdziałać cuda. Pasażerowie z tyłu mają trochę mało miejsca.
Nawiewy dostarczają sporo świeżego powietrza. Ogrzewanie też potrafi zimą dość szybko nagrzać kabinę. Minusem jest brak klimatyzacji w naprawdę upalne dni, bo wtedy same nawiewy nie są w stanie dostatecznie schłodzić kabinę.
Przestrzeń kierowcy i pasażera z przodu jest dość komfortowa. Pasażerowie z tyłu mają mniej komfortową sytuację. Jest zbyt mało miejsca na nogi. Dodatkowo środkowe miejsce ma próg, który zwiększa dyskomfort jazdy przy zajętych wszystkich miejscach
Samochód jest dość dobrze wyciszony. Nie słychać nadmiernego hałasu z komory silnika. Włączenie nawiewów na maksymalną moc powoduje dość znaczny hałas zakłócający radio, ale poza tym to jest bez zarzutu
Bardzo tani w utrzymaniu samochód. Części bardzo tanie. Naprawa prosta i nieskomplikowana. Zużycie paliwa też na przyzwoitym poziomie
Samochód bardzo tani w eksploatacji. Nieawaryjny i niezawodny. Jestem z niego bardzo zadowolony. Jedyny minus to brak klimatyzacji, co daję się odczuć podczas upałów
wymiany wymagały tylko elementy podlegające znacznemu zużyciu. Przez 10 lat użytkowania wymieniłem cylinderki kół tylnich, bo trochę przepuszczały płyn hamulcowy, wymieniłem korektor hamowania bo zaczął ciec. Żarówki H4 wymieniłem tylko raz jedną. raz wymienione tarcze i klocki. Raz wymieniony rozrząd. Wymieniłem raz żarówki kierunkowskazów tylnich, ale tylko dlatego, że zeszła z nich pomarańczowa garba, bo świecić świeciły. Wymieniłem również przewodu zapłonowe wraz z aparatem i cewką oraz świece.
Brak jakichkolwiek poważnych usterek. Auto bezawaryjne. Wymieniłem tylne amortyzatory i sprężyny, ale tylko dlatego, że stare byłu za mało sztywne i samochód siadał za bardzo przy pełnym obciążeniu (właściwie to było lekkie przeciążenie)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 60KM 44kW [l/100km]

6,9