Ocena kierowcy - Seat Toledo I

TOLDŹ, 15 lat temu
Silnik 1.9 D 64KM 47kW
Rok produkcji 1995
Seat Toledo I 1.9 D 64KM 47kW 1995-1999 - Oceń swoje auto
Silnik : Brak słów opisujących co te 64 konie potrafią robić! Czasem mam wrażenie że: po pierwsze to nie diesel a po drugie że chyba jest turbina bo przyspieszanie i wyprzedzanie to czysta przyjemność.
Karoseria : Słabe blachy korozja niestety jest nieunikniona
Idealne autko dla kogoś kto potrzebuje samochodu do jeżdżenia a nie do naprawiania i ciągłego martwienia się czy dojedzie się do celu. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć iż jest to mój najlepszy zakup jak do tej pory ;-) Takie autko polecam wszystkim! Potrafię wsiąść w samochód, zatankować i przejechać 1000km bez zmęczenia. Zbiornik paliwa mógłby być nieco większy bo około 50 litrów to niestety dość mało jeśli podróżuje się tym autkiem w długie trasy...
Ten silnik jak mniemam jest nie do zdarcia! Oczywiście trzeba o niego dbać (jak o każdego diesla) Mój z takim przebiegiem (257 000 km) NIE KOPCI ANI NIE BIERZE OLEJU!!! Cudo techniki jednym słowem!! Jeśli chodzi o elastyczność to czasem mam wrażenie że to nie diesel a benzyna! Przy prędkości ok 100 km/h potrafię wcisnąć pedał gazu i auto momentalnie przyspiesza do około 130 bez najmniejszego zająknięcia NIEWIARYGODNE!!
Biegi wchodzą leciutko, sprawnie, ostatnio coś zaczęło "chrobotać" ale sądzę, że w końcu należy wymienić całe sprzęgło...
Prowadzi się pewnie, w zakręty wchodzi jak z napędem na 4 koła (jak po szynach) zalecam zamontowanie amortyzatorów gazowych jest twardszy ale na trasie w zakrętach idzie jak po szynach. Jedynym minusem jest to że trzeba uważać przy podmuchach wiatru, samochód jest stosunkowo wąski i dość wysoki więc potrafi nieco zaskoczyć...
trzeba się przyzwyczaić, nie widać nic z tyłu, w bocznych lusterkach jest dość spora jak to nazywam czarna dziura. Samochodem mało jeżdżę po Polsce raczej wojaże po Europie zachodniej i zwłaszcza na autostradzie potrafi to byś lekko irytujące. Poza tym jest TYLKO OK.
Wszystko tam gdzie być powinno. Typowy VW jeśli myślisz że chcesz coś włączyć to po prostu ręka idzie w tamtym kierunku i to włącza ;-)
Szybciutko ciepło w zimie a to jest najważniejsze, szyby również dość szybko w razie potrzeby da się odparować. Nie mam klimy więc o lecie się nie wypowiadam jednakże w trasie nawet w największe upały wentylacja daje radę i człowiek nie gotuje się w samochodzie :-)
Jest dobrze, byłem na wycieczce ok 3000 km w 4 osoby na pokładzie + pełny bagażnik nikt nie zgłaszał problemów z brakiem miejsca.
Mogło by być lepiej. Mam diesla więc jest dość głośno w przedziale od 130 - 140km/h głośno ale uwaga po przekroczeniu 140 zaczyna być ciszej (taki paradoks)
Zużycie paliwa - pełny załadunek - 4 osoby na pokładzie, autostrada, prędkość 130 - 140km/h spalanie 5.3l - 5.4l na 100km w mieście zimą zwłaszcza dochodzi do 6,2l - 6,3l więc jeździ się za pół darmo! Teraz najlepsze- ceny części: porównał bym z cenami części do malucha za komplet tarcz i klocków zapłaciłem 100 PLN poza tym wymiana wszystkich części nie dość że tania to jeszcze można zrobić to samemu ponieważ konstrukcja samochodu jest prosta jak malucha...
Za niewielkie w sumie pieniążki dostajemy wielki samochód z olbrzymim bagażnikiem, SUPER silniczkiem, ekonomiczny, niezawodny, bezpieczny, wygodny, dający radość jeżdżenia.
Ten samochód nie dość że tani w eksploatacji to jeszcze nic się w nim nie psuje. Jeśli chodzi jednak o drobiazgi to ostatnio zacząłem walkę z przednim światłem, uparcie nie zaskakuje ale sądzę że to wina po prostu zaśniedziałych wtyków. Poza tym mechanizm podnoszenia szyby pasażera pracuje jakby chylił się ku końcowi. Oprócz tego NIC SIĘ NIE DZIEJE!!
Najpoważniejszą usterką jaka mi się przytrafiła byłą awaria WENTYLA w prawym przednim kole. Na nieszczęście miejsce i czas które sobie ta awaria wybrała były delikatnie mówiąc kłopotliwe (autostrada w Austrii oko 70 km od Insbrucka. Na całe szczęście w Insbrucku dość szybko udało mi się znaleźć wulkanizację i panowie wymienili mi Wentyl za darmo. Poza tym leje się paliwo, wymienia olej i filtry, klocki i tarcze i się jeździ, i NIC SIĘ NIE DZIEJE!!!

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 D 64KM 47kW [l/100km]

5,6