Ocena kierowcy - Seat Toledo III

Jarek Pomorze (Toledo part I), 16 lat temu
Silnik 1.9 TDI 105KM 77kW
Rok produkcji 2007
Seat Toledo III 1.9 TDI 105KM 77kW 2004-2009 - Oceń swoje auto
Inne : Samochód ma i wygląd i temperament. Nie jest nudny. Uwielbiam go za ten "chwilowy kierunkowskaz". Na autostradach rewelacja.
Już go lubię i wiedząc, jak dużo czasu spędzam za kierownicą, cieszę się z zakupu. Auto mi się bardzo podoba, choć starsze wersje Toledo były dla mnie odstraszające. Albo za duży kuper albo klasyka znana z setek innych modeli. Ten naprawdę się wyróżnia. Moja żona twierdzi, że nasz samochód ma "to coś". I ma rację. Jak raz na jakiś czas (a nie co 100 metrów) mijam innego Seata z nowej linii, to jest mi fajnie, że należę do takiej fajnej rodzinki (niezbyt licznej).
To mój pierwszy diesel i szczerze mówiąc trochę się go bałem. Autko mam od dwóch tygodni i po przejechaniu 1500 km tylko dwa razy tankowałem. W poprzednim benzyniaku już bym był w plecy o jakieś 150 zł. Nie przeszkadza mi też ten słynny dieslowski klekot, bo w zasadzie to wcale go nie słychać.
Nie miałem wiele samochodów, ale jeżdżę po 50 000 km rocznie. Pierwszy raz spotkałem się ze skrzynią, gdzie nie trzeba zbyt wiele machać. Wszystkie biegi wchodzą precyzyjnie i bez problemów.
Do dzisiaj go docierałem, więc jeżdżę grzecznie, poza tym jest ślisko, ale wydaje mi się, że trzyma się drogi bardzo dobrze.
Tu nie jest najlepiej. Codziennie dowożę dzieci do przedszkola, po czym muszę wycofywać na odcinku ok. 150 metrów ze skrętem przez moje lewe ramię. Jest moment, że małe okienko z tyłu, słupek i zagłówek powodują, że zupełnie nic nie widzę. Do jazdy tylko na lusterka przyzwyczajam się powoli, ale kierowcy ciężarówek pewnie uśmiechają się pod nosem.
Wszystko jest pod ręką i na wyczucie. Podłokietnik z przodu jest fajnym wynalazkiem (schowkiem), ale osoba siedząca z tylu na środku klinie go na czym świat stoi (uderza kolanami).
Bardzo dobrze. I grzeje i ziębi, szyby nie parują.
Dla mnie bomba, choć moje poprzednie autko (nieodżałowany hyundai matrix) mogłoby stanowić poważną konkurencję. Słyszałem to już z ust kilku osób, które woziłem w roli pasażerów z tyłu i hyundaiem i obecnym Tolkiem. Dla mnie jako kierowcy jest super.
Po ukochanym aczkolwiek głośnym matrixie to autko jest bardzo, bardzo cichutkie. Czasami zastanawiam się, co wypisują ci ludzie na forach na temat diesli. Wiem, że to zabrzmi jak echo zza światów, ale kto nie miał w życiu "Malucha", nie powinien w ogóle zabierać głosu (mam na myśli wszelkiej maści krytykę).
Pierwszy ropniak i od razu wielka miłość. Kiedyś tankowałem co dwa dni, teraz już widzę, że będzie duuuużo rzadziej.
Jak sobie na niego popatrzę, to jestem pewien, że zrobiliśmy niezły interes. Samochód w wersji Superwagen w promocji "rocznikowej" charakteryzuje się baaardzo korzystną relacją jakość/ cena. Przecież jeszcze Seat dorzucił pakiet ubezpieczeń gratis, a to jest zawsze cios dla kogoś, kto spłukał się przy zakupie samochodu i potrzebuje tego roku na złapanie oddechu :)
Na szczęście daję mu "piątaka" bo w obecnych czasach trudno chyba o awarie w samochodzie, który ledwo co wyjechał z salonu. Zwłaszcza, że to "niemiecka precyzja"......
Stuk puk w niemalowane na szczęście.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 105KM 77kW [l/100km]

5,9