Ocena kierowcy - Seat Toledo III

Seat Toledo III 1.9 TDI 105KM 77kW 2004-2009 - Oceń swoje auto
Inne : Zwrotność
Karoseria : Przestronność kabiny
Zawieszenie : Prowadzenie przy wysokich prędkościach
Po 10.000km jestem bardzo zadowolony z wyboru. Auto kupiłem okazyjnie, 10-letnie, ale w stanie jak nowy. Stylistyka zawsze mi się podobała, choć wiem, że jestem w mniejszości. Jednak dzięki temu Toledo 3 kosztuje wyraźnie mniej niż np. VW Touran, Octavia II, czy Altea XL, które brałem pod uwagę szukając samochodu. Największe plusy to przestronność wnętrza, oszczędność silnika 1.9 TDI, świetna zwrotność i rewelacyjne prowadzenie. Największe minusy to fatalne tworzywa sztuczne wnętrza, ograniczająca funkcjonalność tylna klapa i ciężar samochodu (1,5t), który powoduje, że silnik 1.9 TDI jest tu nieco za słaby.
Rewelacyjne spalanie jak na te osiągi i masę auta. W mieście 6,5 litra (zakorkowany Wrocław), na trasie przy prędkościach do 120km/h 4,3-5,5 l/100km. Trasy z prędkością 140-160km/h to ok. 7 litrów/100km. Niestety silnik nieco za słaby do tej masy - mocy brakuje szybciej niż np. w Octavii II.
Bardzo precyzyjna, krótkie skoki, szkoda że tylko 5 przełożeń. Dla osób, które jeżdżą dużo po autostradach będzie to duży minus. Dla mnie jest OK. Czasem zgrzytnie wsteczny bieg.
Rewelacyjne prowadzenie, auto bardzo stabilne, nawet przy szybkich zakrętach, mimo że dość wysokie. Dużo lepsze prowadzenie niż w nowoczesnych SUVach. Wielowahaczowe zawieszenie tylne poprawia komfort i stabilność.
Moim zdaniem ładna (nieszablonowa i proporcjonalna), ale na pewno bardzo funkcjonalna. Jedyny minus kontrowersyjnego tyłu wg. mnie to "zgniatanie" bagażu przez tą dziwną tylną półkę.
Skandalicznie grube słupki "A" - wymagają przyzwyczajenia, bo łatwo w nich "zgubić" rowerzystę, a nawet samochód (zabudowano w nich wycieraczki). Poza tym ok, ale przydają się czujniki cofania, ze względu na nietypowy tył (kończy się spory kawałek za tylną szybą).
Bez zarzutów, obsługa wszystkich elementów bardzo intuicyjna.
Wydajna, 2-strefowa klima automatyczna. Mimo, że kabina jest spora, nie nagrzewa się ekstremalnie i łatwo ją schłodzić, zimą zaskakująco szybko rozgrzewa się jak na diesla.
Przy wzroście 180cm mogę usiąść za sobą i założyć nogę na nogę - szok!
Do 120km/h jest bardzo dobrze - powyżej już słabo, bo skrzynia ma tylko 5 biegów. Dodatkowo opony całoroczne pogarszają sprawę.
Póki co tylko wymiany podstawowych materiałów + jakieś świece żarowe i inne drobiazgi. Ceny zamienników śmiesznie tanie.
Toledo 3 ze względu na swój wygląd jest wyraźnie tańszy od porównywalnych aut, nawet kilka tysięcy taniej niż np. Golf Plus, czy Octavia a nawet SEAT Altea. Moim zdaniem zdecydowanie warto.
Uszkodzony zamek w drzwiach kierowcy - popularna usterka. U mnie objawia się tym, że czasami zimą pilot nie otwiera drzwi kierowcy, trzeba otworzyć z kluczyka. Ale przy dodatniej temperaturze problem nie występuje. Koszt naprawy ok. 400zł.
Brak. Niektórzy w silnikach 1.9TDI 105KM o kodzie BLS i BXE doświadczyli obrócenia panewki i w efekcie destrukcji silnika. Problem występował ponoć do 2007 roku, ja profilaktycznie wymieniłem panewki na wzmocnione, które nie powinny się "wycierać". Koszt operacji ok. 500zł przy okazji wymiany oleju.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 105KM 77kW [l/100km]

5,6