Ocena kierowcy - Skoda 105 II

prism@interia.pl, 21 lat temu
Silnik 1.2 120 L 52KM 38kW
Rok produkcji 1989
Skoda 105 II 1.2 120 L 52KM 38kW 1983-1990 - Oceń swoje auto
Kupiłem ją 4 lata temu za 4 tys. zł. Włożyłem drugie tyle-wymieniłem łożyska kół, zawieszenie, amorki, progi i podłogę, pompę wody, termostat, uszczelkę pod głowicą, gaźnik, przekładnię kierowniczą, łożysko wyciskowe sprzęgła, półosie (prewencyjnie), tarcze hamulcowe i 1 bęben, tłumik, rozrząd, pedał (zatarł się) i linkę gazu (2 razy), uszczelki cylinderka hamulcowego. Było pewnie tego więcej ale już nie pamiętam:) Można się przy nim podszkolić z mechaniki:)
trochę ryczy, elastyczność, przyspieszenie i moc słabiutkie ale można przeżyć
czasami problemy z jedynką-trzeba puścić sprzęgło i spróbować jeszcze raz-pomaga! Piąty bieg bardzo się przydaje. Poza tym chodzi lżej niż w escorcie.
Wymieniłem całe zawieszenie (zwrotnice, gumy, ośki, amorki) i przekładnię kierowniczą a i tak ciągle coś tam stuka:( Ze względu na lekki przód bywa zdradliwa zimą.
Jedynie przy cofaniu trzeba pamiętać o tyle, którego w ogóle nie widać:)
Da się wytrzymać, choć na dłuższych trasach bolą plecy.
Zimą trochę zbyt mało wydajne-12 litrów płynu w chłodnicy robi jednak swoje.
Z tyłu spokojnie zmieszczą się 2 nawet wysokie osoby.
DOdałem gąbkę w tylnym bagażniku i pod siedzenieami ale niewiele pomogło:(
MIasto od 8-10l/100km, trasa nawet 5,3l/100km (Słupsk-Zakopane). Bierze olej (ok. 1l/1000km)
Za tą cenę i przy cenach części zamiennych trudno znaleźć lepszy samochód. Ktoś tu wcześniej napisał, że nie jest to samochód dla osób, które nie interesują się budową samochodów; miał rację. Czasem wyczulone ucho i oko pozwalają na czas wykryć szykującą się poważną awarię:)
Czasem wyskoczy jakaś pierdółka.
Ostatnio się uspokoiła-większość rzeczy wymieniłem. Nigdy nie rozkraczyła mi się na drodze. We wrześniu zrobiłem nią 2200km w tydzień (Gdańsk-Słupsk-Zakopane-Kraków-Zakopane-Słupsk-Gdańsk) bez najmniejszej awarii.
Skoda 105 II