Ocena kierowcy - Syrena 105

prodigalson@tlen.pl, 18 lat temu
Rok produkcji 1978
Syrena 105 0.8 27KM 20kW 1972-1983 - Oceń swoje auto
Mimo wszystko 4. W końcu to też była Syrenka. Chociaż nieco gorsza niż 104. Dużo popsutu "modernizując" auto. Zmiana biegów w podłodze... Ludzie mający takie syreny, przyzwyczaili się że po prostu tak ma być. Potem jak wsiadli do tych z lewarkiem pod kierownicą nie mogli sie nadziwić, jak to dobrze działa (np. mój szwagier, i jego ojciec). Te wszystkie patetnty z Fiata tak samo. Tak na prawdę to z Fiata lepsze były tylko klaksony.
Pisałem o swojej 104, więc będę pisał tylko w czym 105 jest gorsza (bo lepsza chyba w niczym nie była).
Całe szczęście, że miałem 105 z lewarkiem pod kierownicą. Ten w podłodze, to było nieporozumienie, niewypał wręcz, wciąż sprawiający problemy. Biegi pod kierownicą odpowiednio wyregulowane chodziły bardzo dobrze.
Niby boczne szyby większe... Ale na widoczność to raczej nie miało wpływu.
Niestety posiadana przezemnie 105 miała zdecydowanie gorsze ogrzewanie niż 104. Ledwie letnie powietrze leciało. Niby układ chłodzenia z ogrzewaniem ten sam, no ale coś spieprzyli (może nagrzewnica zalutowana :D )
Gabarytowo bez zmian do 104 czyli OK, ale te wszystkie mechanizmy z Fiata... Rozpacz. Drzwi których się nia da zamknąć, urywające się klamiki itd. Stare rozwiązania z Warszawy, toporne i solidne, były bardziej niezawodne.
Co ciekawe według danych producenta, model 105 palił o jeden litr średnio mniej niż 104, mimo braku jakichkolwiek zmian zespołu napędowego. Czyżby propaganda sukcesu?
Niestety wykonanie aut z FSM-u było zdecydowanie gorsze niż z FSO- różne drobiazgi się przytrafiały, głównie w zakresie tego co "poprawiono" względem 104.
J/w. Poza tym gdy mi coś nawalało, to przekładałem części ze starsze 104, były zdecydowanie lepsze.
Syrena 105