Ocena kierowcy - Volkswagen Caravelle T5 T5 Caravelle Minivan

Ketrab, 13 lat temu
Silnik 2.5 TDI 130KM 96kW
Rok produkcji 2006
Volkswagen Caravelle T5 T5 Caravelle Minivan 2.5 TDI 130KM 96kW 2003-2010 - Oceń swoje auto
Inne : Patrz szczegółowy opis
Zawsze marzyłem o takim aucie, marzenie się spełniło i się nie rozczarowałem. Rewelacyjny do jazdy na co dzień, nawet do miasta (wszystko widać a przy parkowaniu przeszkadza tylko jego długość), na długich trasach nie męczy, można śmiało planować przebiegi ponad 1200 km/dzień i wysiąść z auta o własnych siłach i jeszcze normalnie egzystować (w Combo po 500 km byłem połamany), przewiezie (prawie) wszystko, miejsca pod dostatkiem, na razie niezawodny, silnik mógłby być mocniejszy ale w końcu nie można mieć wszystkiego ;))
Silnik mocny, elastyczny ale... chyba lepsza byłaby wersja mocniejsza. Jak na razie nie mam się do czego przyczepić, oleju między wymianami dolewać nie muszę, jest stosunkowo cichy (kiedyś miałem Vito), zimą trochę długo się nagrzewa. Żeby szybko przyspieszyć trzeba się trochę namachać lewarkiem, na szczęście jest pod ręką. Prędkość max - próba na niemieckiej autostradzie - odczyt z dwóch GPS-ów, pokazywały 190 km/h, na liczniku było o 5 km więcej. Elastyczność dobra, najlepiej silnik spisuje się właśnie w trasie. Śmiało można jeździć nie przekraczając 2 tys. obr/min i nie jest się zawalidrogą.
Biegi wchodzą gładko, nie ma problemów.
Trwały, wymieniałem tylko pierdoły ale jeżdżę po dziurach więc to norma. Na 17-tkach trochę twardo, zimówki mam 16-tki i jest duża różnica w komforcie. Ale szerokie gumy bardzo dobrze trzymają na zakrętach, można czasem poszaleć, auto stabilne, jak na tą wielkość mało się przechyla na zakrętach.
Wielkie lustra pomagają przy manewrach, nie trzeba wogóle używać wewnętrznego lusterka (mam nastawione na dzieci, żeby widzieć co robią podczas jazdy ;)) ), przy cofaniu niezbędne są czujniki, szczególnie przy długiej wersji.
Wszystko na swoim miejscu, nic nie trzeba szukać, prosto jak to u Vw, wielkie schowki na drzwiach (4 butelki 1,5 litrowe się mieszczą), między fotelami idealne miejsce na koszyk z prowiantem na drogę.
Klima działa szybko i dobrze, nie trzeba jej używać przy temperaturze do 23 st na zewnątrz, bo wentylacja jest wydajna, ale za ogrzewanie musze dać mały minus. Winny jest zbyt sprawny silnik, który w duże mrozy się nie dogrzewa. Fabryczne Webasto działające na tylne rzędy siedzeń nie za dużo daje. Podczas podróży na narty przy 20 stopniowym mrozie i 8 osobach, z tyłu był szron od wewnątrz na szybach :))
Opcja 8-osobowa jest idealna przy długiej wersji, mamy wtedy wszędzie mnóstwo miejsca i zostaje jeszcze wielgachny bagażnik.
Do 140 km/h jest cały czas tak samo, powyżej wielka buda zaczyna szumieć, silnik wyciszony jest dobrze.
Każdy kierowca chciałby aby było mniej ale przy masie 2200 kg \"na pusto\" to i tak dobrze. A jak przeliczyć na 8 osób to wtedy rewelacja. Najwięcej spalił przy wspomnianym wcześniej wyjeździe na narty, pełen osób, sprzętu i bagaży, na niemieckich autostradach przy prędkości 140-160 km/h i przy dużym mrozie wyszło 11,5l/100km. Co ciekawe w mieście przy zachowaniu zasad ecodriving\'u (pomaga w tym wysoka pozycja za kierownicą) wcale nie pali więcej niż na trasie przy prędkościach 100-120 km/h.
Cena trochę zabija, kupiłem używanego 8-miesięcznego z przebiegiem 26 tys. km, pokazówkę z dobrym rabatem. Inaczej bym się nie zdecydował, bo musiałbym spłacać go chyba do końca życia.
Chłodniczka od recyrkulacji spalin została wymieniona na gwarancji, podobno była akcja serwisowa. Poza tym nie pamiętam innych usterek.
Jak na razie z każdej trasy wraca do domu o własnych siłach. Serwis odwiedzam na przeglądy lub wymianę klocków, tarcz itp.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.5 TDI 130KM 96kW [l/100km]

7,9