Ocena kierowcy - Volkswagen Touran I

satoshi, 13 lat temu
Silnik 1.9 TDI 100KM 74kW
Rok produkcji 2003
Volkswagen Touran I 1.9 TDI 100KM 74kW 2003-2010 - Oceń swoje auto
Silnik : Tylko 100KM, ale z 6 stopniową skzynia biegów auto puste czy załadowane sprawuje się wyśmienicie i pędzi jak szalone (jak na swój segment i moc:)), jest zrywne, elastyczne na wyższych biegach, jazda to przyjemność, kultura pracy silnika po rozgrzaniu też bardzo wysoka.
Żeby tylko nie zapeszyć... Uważam że Touran to bardzo fajne rodzinne auta z doskonałym silnikiem 1.9 TDI. Warto się zastanowić nad jego zakupem, choć cena używanego też nie jest niska i o wiele taniej z tego rocznika można zakupić Scenica, Xsare Picaso, Opla Zafire czy Galaxy, pytanie tylko czy warto...? Za wyższą cene dostaniemy auta lepsze pod każdym względem od w/w. Oczywiście to moje zdanie:) i jak wielu z diesli polecam silnik 1.9, a 2.0 mimo że mocniejszy jest zbyt awaryjny... Teraz wchodzi właśnie najnowsza generacja Tourana również z silnikami 2.0 TDI zobaczymy jak będą się sprawować, czekam na pierwsze testy:)
Silnik spisuje sie doskonale mimo małej jak na minivana mocy, może być to efekt również 6 stopniowej skrzyni biegów jaką posiada. Jedyny mankament to praca silnika tuź po odpaleniu po dłuższym postoju, za nim silnik złapie temeprature kultura pracy jest taka sobie,ale to moje odczucia po przesiadce z auta benzynowego:)
6 stopniowa skrzynia biegów sprawia się doskonale, przełożenia są idealnie dopasowane do masy auta, nawet z dużym obciązeniem auto ładnie ciągnie na wyższych biegach mimo niższych obrotów (poniżej 2tys.). Na wakacje wyjechaliśmy w 4 osoby + 2 psy i pełny bagażnik, na trasie nie miałem żadnych problemów z wyprzedzaniem samochódów, średnia prędkość mojej jazdy to ok 100km/h, podróżowało się bardzo komfortowo min. dzięki skrzyni 6 stopniowej... świadomie nie wybrałem DSG ze względu na koszty eksploatacji i ryzyko ewentualnych napraw, oraz zużycia paliwa
Jak na minivana układ jezdny dobry. Przed zakupem testowałem kilka minivanów i tylko w Touranie poczułem się jeszcze jak w aucie osobowym, innym testowanym przez mnie aut bliżej do dostawczaków było z komfortu jazdy. Auto jest dość twardo zestrojone ale to własnie mi odpowiada po przejściu z bmki, ale przez to idealnie trzyma się asfaltu, troche słychać opony w trakcie jazdy. Na nierównościach autem nie buja co jest domeną miękko zawieszonych np. aut francuskich.
Do przodu i na boki widoczność dobra, gorzej jest do tyłu np przy zmianie pasa, ale standartowo patrzymy w lusterko i głowa do tyłu, po nastu manewrach tego typu idzie znaleźć punkt w którym widzimy sporo i manewry są w pełni bezpieczne.
VW nie można zarzucić praktycznie niczego jeśli chodzi o ergonomię, to jest przewaga aut niemieckich, gdzie elemety są idealnie spasowane i na swoim miejscu, łatwo dostępne, widoczne. Jedyny mankament to słaba jakość plastikowych elementów drzwi bocznych, farba się z czasem łuszczy i odpada, wiem że w późniejszej generacji Touranach zastowano lepsze komponenty.
Po przeglądzie klimatyzacji wszystko działa jak trzeba i wentylacja oraz ogrzewanie jest skuteczne. W moim aucie mam climatronic i sprawdza się doskonale nawet przy niższych temperaturach ok +8 st. w deszczowo mgliste poranki, szybko osusza przednią szybe która i tak jest niezależnie ogrzewana. Jest to komfort i bezpieczeństwo jak rano startujemy do pracy a się spieszymy zazwyczaj. Jedyny mankament to to że praca sprężarki klimatyzacji przy zimnym silniku zaburza jego prace (chodzi ciut nierówno do momentu osiągnięcia optymalnej temperatury). Przydałby się szyberdach (tak miałem w poprzednim aucie:)) gdyż nie zawsze klima musi pracować, a przy większych prędkościach przez uchylone szyby wiatr hula jak nie ma owiewek...
Touran to typowe auto rodzinne i w tej roli sprawda się doskonale. Mam auto z homologacją na 5 miejsc gdyż stwierdziłem że 2 dodatkowe miejsca w 3 rzędzie nie spełnią swojej roli i będzie osobom tam siedzącym bardzo ciasno. W drugim rzedzie miejsca jest mnóstwo nawet dla wyższych osób, każde z trzech siedzeń jest dobrze wyprofilowane i wygodne. Touran posiada mnóstwo schowków przez co drobniejsze rzeczy możemy łatwo schować co zwiększa komfort podróżowania. Z przodu miejsca jest bardzo dużo pozycja za kierownicą jak w samochodzie osobowym w którym zazwyczaj siedzi się niżej, ale jest coś co działą jak popularna kołyska więc siedzenie można ustawić by było wygodnie.
To jest największy mankament Tourana... w aucie nie jest przeraźlwie głośno, natomiast słychać prace opon a jazda po nierównościach czy popularnej kostce jest odczuwalna i w aucie jest głosno... Poprzednio jeździełem BMW 318i E36 z 93 roku i tam jakość elementów wygłuszających była zdecydowanie lepsza. Z artykułów jakie czytałem wiem że po faceliftingu w 2006 roku zadbano o komfort wyciszenia i zastosowano lepsze materiały.
Przejechałem tym autem nie co ok 1 tys km, ale moge stwierdzić że przy odpowiedniej jeździe w trybie mieszanym (miasto,trasa) auto pali w przedziale 6-7 litrów na 100 km. Ten rocznik nie jest już serwisowany u autoryzowanych dealerów gdyż po gwarancji sporo to kosztuje. Mam swój zakład mechaniczny gdzie dokonałem przeglądu auta. Cześći do Tourana nie są tanie ale jest troche zamienników na rynku...
VW Touran jest autem dość drogim w porównaniu na auta ze swojej klasy, ale cena odzwierciedla jakosć, a i utrata wartości jest o wiele niższa niż przy innych modelach w tym segmencie.
plastiki otwierania szyby w drzwiach przednich pasażera (słaba jakość popękały) wraz z naciągiem - 150 zł, łuszczące się plastiki na boczkach drzwi, zastanawiam się czy nie wyłączyć bezpiecznika odpowiadającego za przepalone żarówki zewnętrzne, gdyż przepalonej żarówki nie znalazłem a ikonka przepalenia potrafi się co jakiś czas zaświecić co mnie irytuje
Zakup auta które przejechało 195 tys km przekłada sie na naprawy konieczne i mniej zbędne... Wyznaje zasade ze przeglądam auto od A do Z i okresowo robie najważniejsze naprawy. Więc po zakupie w sieroniu 2010: -naprawa spreżarki klimatyzacji- 400 zł -wymiana przepływomierza (na Bosch regen.)370 zł zaraz pod koniec września: - poducha pod silnikiem 150 zł - wymiana termostatu wraz z uszkodzonym osprzętem 250 zł Jak za rok od tego wpisu napisze że żadnych poważnych usterek nie było, to może podniose note o jeden punkt na razie nie chce być inaczej, naprawiam i naprawiam ale auto nie jest nowe...

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 100KM 74kW [l/100km]

6,8