Ocena kierowcy - Volkswagen Touran I

Silnik 2.0 TDI 140KM 103kW
Rok produkcji 2005
Okres użytkowania: 5 lat
Volkswagen Touran I 2.0 TDI 140KM 103kW 2003-2010 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Mimo, że jest twardy, to auto idealne na długie podróże, jedzie jak przyklejony, nie męczy jazdą, naprawdę miło wspominam łykanie kilometrów.
Auto super rodzinne - dla mnie a miałem je prawie 5 lat spełniło się w 99% (idealne dla rodziny 2+3). A konkretnie dla dzieci 2-10 lat. U mnie było 2 duże foteliki i podkładka i się mieściło, choć zapinanie pasów dla środkowej osoby, gdy są umieszczone dwa foteliki bywało utrudnione. Duża przestrzeń dla dzieci i rodziców, dużo schowków i potężny bagażnik. Myślę, że bezkonkurencyjne pod względem ergonomii, osiągów i jakości wykonania.
Silnik 2.0 TDI BKD oznaczenie głowicy C ( ta ostatnia już nie pękająca), z samym silnikiem nie miałem żadnych problemów**. Olej co 15 tyś. Castrol 5W30 LL, od przebiegu 149900 do sprzedaży 238000 z silnikiem nic się nie działo. ** - jedyne co to turbo, od początku zawieszała się turbina (to jest częsty objaw tych turbin ze zmienną geometrią) czasem pomagało przegonienie na trasie, ale poddała się przy 235000 - regeneracja. Poza tym eksploatacja. Silnik mocny, dynamiczny, super elastyczny z wysokim momentem. Trzeba dbać o filtr paliwa i lać paliwo na sprawdzonych stacjach.
Skrzynia bezproblemowa, precyzyjna, biegi wchodziły gładko - żadnych problemów.
To mocna strona tego auta. Precyzyjny, na autostradzie, z dobrymi oponami, jedzie jak przyklejony (lato Uniroyal Rain Expert 3, zima Dunlop Winter Sport 5d) polecam. Przyznam się że, pierwszy raz przez cały okres użytkowania nic w zawieszeniu nie wymieniłem, żadnej tulei, amorków nic. Zawieszenie twarde ale w miarę komfortowe. Gdyby miał 4 motion, może bym nim dalej jeździł.
Ogólnie nie miałem problemów żadnych. Jedynie tylna klapa - pojawiły się pęcherze rdzy i oczywiście newralgiczne podświetlenie tablicy, tam rdza była...i jest.
Widoczność super, duża szyba przednia, szeroka, wszystko widać - jedzie się jak busem. Super. Do tyłu tez ok.
Wszystko na swoim miejscu. Muszę przyznać, że to auto przemyślane pod każdym względem. Miałem wersje highline wiec był to max opcja bez skóry.
Tu średnio, duża przestrzeń, klima w upały w Chorwacji ledwo ledwo dawała radę, a i zimą długo się nagrzewał jak to diesel. Więc ocena dostateczna, mogło by być lepiej.
Ja mam 180cm wzrostu, przestrzeń dla mnie wzorowa. w drugim rzędzie jeździły dzieci do wieku 5,5, 8 i 12. I zaczynało być ciasnawo na dłuższych wyprawach. Ale ogólnie super. Auto w sam raz, nie za duże nie za małe. Sharan, to już kolubryna, a touran to idealny kompromis...dlatego go wybrałem. A testowałem i scenica, espace, s-max, sharana, avensis verso, grandisa, opla i inne a wygrał touran.
Dobre, na oponach Rainexpert było naprawdę ok. Przesiadłem się do Outlandera 3 i jest gorzej z wyciszeniem.
Ogólnie dobry z małym minusem, jak to vw, części nie są tanie, ale jest duża dostępność dobrych zamienników więc jest ok.
Na szczęście VW dobrze trzyma cenę: Przykład zakup 21 000 po 5 latach sprzedaż 12 000.
Napęd szyb, zamki drzwi.
Półosie, niestety, podczas eksploatacji, 3 razy, 2 przeguby, 1 łożysko piasty, uwaga na pasek klinowy. Miałem taki przypadek, że się zerwał i wplątał w rozrząd o tyle szczęśliwie się skończyło, że go nie przestawił. Pompa sprzęgła, czujnik poziomu oleju w misce, czujnik klimy, turbina regeneracja - czyszczenie egr.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDI 140KM 103kW [l/100km]

6,7