Ocena kierowcy - Volvo 960 Kombi

Paweł, 12 lat temu
Silnik 2.0 i 16V 190KM 140kW
Rok produkcji 1992
Volvo 960 Kombi 2.0 i 16V 190KM 140kW 1990-1996 - Oceń swoje auto
Silnik : Najlepszy silnik, ktore volvo zrobiło.
Bardzo rzadki model. Wychodziły tylko przez 3 lata. Daje mnóstwo frajdy z jazdy. Polecam każdemu.
Silnik ten to mistrzostwo volvo. Seryjne 190KM z katalizatorem. Bez katalizatora 200KM ( i nie 204KM bo to jest w 3.0l ). Świetny silnik na trasy.
Stara skrzynia M46 czyli cztery biegi manualne i piąty automatycznie włączany guzikiem na gałce. Jeśli dobrze działa a u mnie prawie idealnie to niezwykła frajda z obsługi. Niektórzy przerabiają na M90 czyli pięć zwykłych biegów ponieważ więcej KM wytrzymuje.
Jedzie się wygodnie. Limuzyna nic dodać i nic ująć. Promień skrętu porównywalny jak w Mercedesie W124. Najzwyczajniej zawraca się praktycznie w miejscu.
Nisko osadzone duże okna dają ogromne pole widzenia. Mam kombi i z parkowaniem nie ma kompletnie problemów. Tylna klapa jest praktycznie pionowa i płaska.
Wszystko pod ręką, duże przyciski, konsola skierowana w stronę kierowcy.
Tutaj to 6. Dmuchawa ma 5 biegów. Max wykorzystywałem do 4. Urywa głowę jak jest na 5. Dodatkowo klimatyzacja włączona i nie ma mowy o parowaniu szyb nawet tych w bagażniku kombi. Kombi w tylnych nadkolach ma wyjścia nadmuchu na szyby w bagażniku. Ogrzewanie to 2-4minuty i już ciepełko leci. poza tym podgrzewane siedzenia w standardzie.
ta maszyna ma 5 metrów. O braku miejsca na nogi nie może być mowy. Ja mam 185cm wys. i nie odsuwam fotela do końca. Bagażnik to olbrzym. Przewoziłem już cały tapczan w środku. Po położeniu tylnych foteli jest 2m długości.
To limuzyna. Przy 120km/h jest po prostu cicho.
Cóż. Na paliwo trzeba trochę mieć. Pali dość dużo. Gazu nie polecam. Ciężko jest do tego silnika włożyć dobrze gaz i zestroić. Lepsze pod gaz są wolnossące silniki 940-tek. Ceny części zamiennych nowych są tanie. Mnóstwo części używanych w bardzo przystępnych cenach. Najdroższe to tylne zawieszenie w wersji sedan 2500-3000zł wszystkie tuleje (W ASO nie mówią tego ale nie są już wszystkie dostępne). Rozrząd to 1200-1500zł do każdej wersji.
Ja kupiłem tanio, ale wiem teraz, że to była okazja. Trudno znaleźć w Polsce zadbany egzemplarz. Za granicą również. W całej europie jak się włączy wszystkie portale i przejrzy to może się znajdzie dosłownie 2-3szt. i zazwyczaj w sedanie. Za dobry stan trzeba zapłacić pow. 3000euro. Za bardzo dobry i 5000euro. W Polsce na portalach pojawia się przez cały rok 1-3szt.
W 20-letnim samochodzie mogą się już dziać różne rzeczy. Najczęściej siada to co się rzadko używa. Wszystko jednak da się tanio naprawić.
Brak. Nigdy nie stanął. Jeździ i jeździ. Mam przejechane 370000km a silnik jak nowy. Jeszcze długo posłuży. Blachy w volvo są niezniszczalne.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 i 16V 190KM 140kW [l/100km]

11,2