Ocena kierowcy - Alfa Romeo 155

Wowo13@wp.pl, 16 lat temu
Silnik 1.8 T.Spark 127KM 93kW
Rok produkcji 1996
Alfa Romeo 155 1.8 T.Spark 127KM 93kW 1992-1996 - Oceń swoje auto
Silnik : Prawdziwa Alfa Romeo to zawsze silnik. Kiedyś 1.7 bokser, potem właśnie mój aluminiowy 1.8 TS 8V, a ostatnio superoszczędny na trasie, a zrywny 2.4 JTD (oczywiście gdybym nie wydawał połowy pensji na paliwo, zawsze wybierałbym mocną benzynę...)
Układ elektryczny : spaliła się zarówka mijania oraz żarówka podświetlania deski rozdzielczej
Silnik : pękł gumowy wąż dolotu na harmonicje - nowa rura 112 zł
Inne : klimatyzacja widać nie wytrzymuje temperatur slinika traktowanego dość wyczynowo
Gdy działa klima - kocham moją Alfę. Zwłaszcza bawiąc się na zakrętach gładkich dróg - Zakopianka, Krynica, zjazdy i wjazdy autostrad... Niesamowite przyśpieszeni jak na tylko 126 KM - katalogowo ma osiągi żeliwnego fiatowskiego Twin Sparka 16 V. Pali też niewiele, gdy jeździ się tak jak inni... Niestety są samochody od niej lepsze w deszczu (tylna belka zamiast wielowahaczowego zawieszenia..., zbyt nieliniowy na dole pedał gazu). Komfort tez jest średni na oponach 195/50 R15. Nawet w mojej komfortowej wersji Super. Chcę nią pojeździć jeszcze co najmniej 3 lata. Myślę, że najlepiej pokazuje to jak dobry jest to samochód (ale nie genialny - nowy 2.4 JTD 200 KM w 159 najlepiej z Q4 (nie istneije jeszcze coś takiego) to pewnie byłby ideał dla Alfisty
Coś wspaniałego. Zmienne fazy rozrządu, tanie świece (mam ostatni rok produkcji aluminiowego ośmiozaworowca), ciągnie równo od 1000 - 6700 obr/min. Do tego łańcuch rozrządu - nie mam stresu, że pasek się urwie. Najważniejsza zaleta - silnik niezniszczalny. Dostawał w kość, temperatura oleju miała nie raz nawet 140 st C, cieczy chłodzącej też ponad 100, a nic złego się nie dzieje. A trudno zwłaszcza pierwszy rok jazdy zaliczyć do przeciętnych. Codziennie krótkie dystanse po autostradzie, przekraczanie 200 kmh i odcinanie na V biegu... Po zdarciu w 7 000 km nowych sportowych Dunlopów SP Sport 01 zacząłem jeździć nieco wolniej w zakrętach, ale silnik i tak nie ma lekko... Widać chłodnica oleju, chłodzone sodem zawory i mokre tuleje cylindrowe zdają egzamin na froncie. Wada - "pałowany" weźmie i 14.5 l/100km (średnie z pełnych tankowań!). Inna wada - silniki z paskami i z żeliwnymi blokami są na pewno cichsze - choć i ten do 3000 obr/min jest na trasie prawie niesłyszalny. Co innego powyżej... Druga poważniejsza wada - pałowany weźmie litr na 1000 km. Spokojna jazda to litr na 3000 km. Coś za coś - nie zaciera się za to przy jeździe ponad 6000 obr/min.
Jest dobrze, mimo olbrzymiego przebiegu... Jednak na mrozach pojawić się może problem z wrzuceniem 2, to samo ze wstecznym (niestety nie tylko na mrozie - to raczej kwestia luźnych cięgien)
Subaru Impreza GT w zakręcie to nie jest, jednak na pewno przechyla się w zakrętach mniej niż większość samochodów nie tylko z jej epoki. W deszczu niestety niebezpiecznie nadsterowna. Za to pozwala na suchym ustawić się w zakręcie gazem. Fantastyczna sprawa, ale kosztem przymusowej "kapeluszniczej" jazdy, gdy jest mokro. Wada to też zbyt czuły na dole pedał gazu - na mokrym ciężko w zakręcie złapać przyczepność na granicy...
Przez tylna szybę niewiele widać. Lusterka i reszta już całkiem ok. Choć w np Lagunie lusterka lepiej kasują martwe pole...
byłoby 5, gdyby radio sterowane było w kierownicy (to niestety nie ta epoka, co wspomniana wcześniej Laguna). Skoki dźwignie zmaiany biegów też są zbyt długie...
Bez klimy w deszczu od razu parują szyby
Jest ok, w 4 osoby nie jest nigdy ciasno, ale szybki kierowca o wzroście 190cm+ może narzekać na zbyt mało miejsca na nogi
Przeciętnie - nie jest to maluch, ale też już powyżej 100 kmh zaczyna się robić coraz głośniej. Dopiero przy 150-160 jest lepiej, choć bynajmniej cicho.
Tanio można ten samochód kupić, z tym silnikiem nawet tanio utrzymać. Ale kupić w dobrym stanie, niezardzewiały, niezajeżdżony, po prostu się nie da. Mój jest z Włoch, prześladuje mnie tylko psująca się klimatyzacja... :-( - niestety to spore koszty. Spalanie typowe 50% miast - 50% spokojna szybsza trasa to okolice 9 l na 100 km. W proporcji 20% miast 80 % trasy - poniżej 8 litrów (ostatnie kilka tysięcy km po Polsce to 7.3-7.8 przy gigantycznych korkach w Krakowie i Warszawie)
Nie istnieje coś takiego jak superokazja. Co nie zmienia faktu, że niemieccy rywale są po prostu przesacowani o 100 %... Podobnie "japończyki" A Alfa kosztuje tyle ile ma kosztować. Okazje można znaleźć raczej w wybranych dobrych rocznikach franzuzów
Jakieś pierdoły w stylu lampki wnętrza mogą się zepsuć (tzn przepalić - koszt naprawy 80 gr - 2 zł raz na ponad rok). Przycina się podnoszenie szyby pasażera.
Z tą klimą to mam skaranie boskie... Niestety cięzki jest do niej dostęp i wiele kosztuje mnie robocizna. Spręzarka i szczelność układu w 11oletnim wozie sprawiają problemy. Silnik, zawieszenie itd - ok.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 T.Spark 127KM 93kW [l/100km]

9,4