Ocena kierowcy - Alfa Romeo 155

Skrzypek - chlor@interia.pl, 21 lat temu
Silnik 2.0 T.S. 16V 150KM 110kW
Rok produkcji 1997
Alfa Romeo 155 2.0 T.S. 16V 150KM 110kW 1995-1997 - Oceń swoje auto
Auto naprawde bardzo poreczne. Jezdze nim po miescie i po trasie. Pakowne, szybkie hymm... bardzo szybkie, ksztalt budzi skojarzenia z autami startujacymi klika lat wstecz w serii wyscigow DTM. Jestem dumny, ze jezdze tym autem bo jest nietuzinkowe i wyroznia sie wsrod inych aut na drodze. Czesto slysze bardzo mile komentarze pod adresem tego auta: "bardzo ladny samochod", "piekna linnia, taka lekka i dynamiczna", "bardzo indywidualne auto" i wiele wiele innych. Ma bardzo wydajny uklad hamulcowy, szczegolnie wersja Sport i Q4 Turbo. Jeszcze jedna niezaprzeczalna zaleta tego auta - niepozorny "pozeracz" pseudo sportowcow za kierownicami Golfow GTI, Opli GSI i wszelkiej masci BMW. Nie pisze tego zlosliwie pod adresem zadnego z posiadaczy wyzej wymienionych "bolidow" bo sam tez posiadam BMW serii E-30 ze 150 konnym silnikiem, ale poprostu Alfa "polyka" spod swiatel i na predkosc te auta.
Niezle ciagnie, ale praca silnika tak naprawde jest wspaniala powyzej 4tys.obrotow
Przelozenia wchodza precyzyjnie. Sa dobrze dobrane. Czasmi przy mocno obciazonym aucie wystepowaly problemy z zapieciem wstecznego biegu, ktory wchodzil z wyraznym oporem.
Troche zatwarde zawieszenie jak na polskie warunki, ale ja uwazam akurat to za jej atut. Prowadzi sie idealnie, jedzie tam gdzie ja chce, a nie tam gdzie jej sie podoba. Nie dalem max ilosci punktow bo tyle moge dac tylko Ferrari lub Porsche.
Przod i boki - idealna. Tyl - fatalna. Bardzo wysoka krawedz bagaznika skutecznie ogranicza widocznosc do tylu. cofanie odbywa sie albo na lusterka albo trzeba sie maksymalnie wyciagnac na przednim siedzeniu do tylu odrywajac od fotela swoje cztery litery ;-)
Nie jest zle, ale znam auta z bardziej porecznym usytuowaniem przyzadow na desce rozdzielczej. Nowe Alfy pod tym wzgledem wypadaja duzo lepiej, ale i tak chyba nie dorownuja pod tym wzgledem BMW.
Zima jest naprawde goraco. Trzeba jednak przejechac kilka kilometrow aby poczuc naprawde gorace powietrze. Latem niestety nie jest malinowo, szcegolnie, ze nie posiadam klimatyzacji. Wnetrze nie nagrzewa sie zbyt bardzo ale aby dalo sie w upalne lato wytrzymac podczas miejskiej jazdy, trzeba otwierac okna calkowicie. Na trasie jest calkiem znosnie nawet przy lekko uchylonych oknach i nawiewie ustawionym na poziomie (2).
Kierowca i pasazer z przodu maja wystarczajaco duzo miejsca. Pasazerowie na tyle moga troche ponazekac na braki miejsca na nogi, ale to tylko tacy o wzroscie okolo 180cm i powyzej. Trzeci pasazer z tylu to niesty juz jest porazka, no chyba ze wszyscy sa bardzo szczupli to jakos sobie dadza rade.
Coz... Cicho nie jest. Bardzo dobrze slychac silnik na wyzszych obrotach. Mi to akurat nie przeszkadzalo bo Alfa ma poprostu piekne brzmienie silnika :-) Nie przeszkadzalo to tez pasazerom, ktorzy ze mna jezdzili - wszyscy zachwycali sie pieknem brzmienia tych 150KM i to nietylko mezczyzni ale rowniez kobietki. Powiem tak - bylem z tego nawet bardzo dumny :-) Szum wiatru przeszkadza tylko przy duzych predkosciach i uchylonych szybach. Przy zamknietych jest OK
Jest to naprawde ekonomiczne auto przy takiej mocy. Moje auto jezdzi na LPG. Spalanie w miescie jest na poziomie od 11 litrow przy b.spokojnej jezdzie do 15 litrow przy jezdzie agresywnej, czasami nawet az do przesady(opony przednie do wymiany poszly po jednym sezonie letnim). Poza miastem spalanie od 10 litrow przy predkosci ok 120-140km/h do 15 litrow przy predkosci 200-230km/h - to nie zart, ona serio zaspokaja sie tylko takimi dawkami gazu i do takiej predkosci licznikowej rozpedza sie na gazie. Bezyny spala o okolo 1,5 litra mniej przy kazdym z opisanych sposobow jazdy.
Naprawde za niewielkie pieniadze mozna kupic Alfe w bardzo dobrym stanie i w mlodym roczniku. Chociaz z drugiej strony sie dziwie, ze te auta sa takie tanie w porownaniu do innych z tego samego rocznika. Moja tez jest na sprzedaz bo aktualnie szukam takiej samej tylko, ze z silnikem 2500 V6 lub Q4 2.0 Turbo 4x4
Odpukac, odpukac... poza przepalonymi zarowkami i zablokowaniem sie immobilajzera przy probie odpalenia auta przez jakiegos amatora cudzej wlasnosci(kiedys go k... dostane w swoje raczki...) nic sie nie dzialo. W naczym kraju panuje dziwna opinnia o Alfach, ze sa nietrwale i sie psuja, ale uwierzce mi - tylko jesli ktos nie dba o to cacuszko. Tak cacuszko. Z Alfa jest tak jak z kobieta, jesli robisz wszystko na czas i opiekujesz sie nie jakby byla ta twoja jedyna i wymarzona to mozesz byc pewny, ze nigdy cie nie zawiedzie i zawsze ci da... to czego od niej oczekiwales ;-))) Poprostu - Mia Giulia - trzeba ja kochac :-)
Hymm... nie wiem co mam tu napisac?? Nic sie nie dzialo i mam nadzieje, ze sie nie wydazy w przyszlosci. Auto jest jeszcze nie takie stare i kilometrow tez nie ma przejechanych duzo. Nie wypowiem sie tu bo nie mam o czym pisac.
Alfa Romeo 155