Ocena kierowcy - Alfa Romeo 156 I GTA

Olek@tele2.pl, 20 lat temu
Silnik 3.2 i V6 24V 250KM 184kW
Rok produkcji 2003
Alfa Romeo 156 I GTA 3.2 i V6 24V 250KM 184kW 2002-2005 - Oceń swoje auto
Kocham dwie dziewczy - Polkę i Włoszkę. Z Polką się pobraliśmy, z Włoszką nie mogę, choć ślubuję jej dozgonną miłość. ;-) A tak poważenie - wiele słyszę uwag, że Alfa jest awaryjna; tak naprawdę wszystko zależy od serwisu - jeżeli oddajecie swoje Alfy do gości, którzy na codzień zajmują się Seicento lub Punto to nie ma się co dziwić, że zamiast naprawić samochód, psują go bardziej. Poprzednim samochodem jeździłem 5 lat i w warsztacie byłem od przeglądu do przeglądu (czasami małe wyjątki z racji nieustannych modyfikacji w moim aucie). Dlatego gorąco namawiam - znajdźcie specjalistę, który zadba o Wasz samochód, a nie tylko spojrzy w instrukcję i nic więcej nie zrobi. Ja znalazłem taki warsztat (salon i warsztat p. Krzysztofa Bołtowicza w Warszawie) i gorąco go polecam. Wszyscy ludzie, którzy pracują w warsztacie są zakręceni na punkcie Alfy. Polecam szczególnie p. Sławka i p. Darka - faceci nie spoczną, póki nie "wyleczą" Waszej Alfetki. Co znamienne p. Bołtowicz sprzedaje tylko Alfy, a w serwisie b. rzadko widuje się inne samochody niż AR. Tak więc Wasze Alfetki będą w dobrych rękach. Polecam gorąco.
Doskonały silnik, rewelacyjne osiągi, piękny wygląd. Poprzedni samochód (AR156 2,5 ltr) miał mocny silnik i wydawało mi się, że jest to najlepszy możliwy motor do tego samochodu. Byłem w błedzie. Silnik GTA jest elastyczny (300 Nm przy 5000 obr/min, a już przy ok. 2000 obr/min dostępny moment to ok. 210 Nm - czyli prawie wszystko to co posiada 2,5ltr) i b. duza moc (250 KM). Gratulacje dla gości opracowujących silniki dla GTA.
B. fajna. O ile do poprzedniej miałem zastrzeżenia co do precyzji przełączania, jak i długości ścieżek po których chodzą biegi, o tyle w GTA wszystko to zostało wyeliminowane. Do tego poszczególne biegi są rewelacyjnie zestopniowane - jednym słowem SUPER!!!!!!!!!!
W poprzednim samochodzie miałem zmienione zawieszenie (H&R + Koni). Jeździło świetnie, w zakrętach jak po szynach, przy dużych prędkościach super stabilnie. Nie sądziłem, żeby w GTA było coś lepszego - myliłem się. Na seryjnym zawieszeniu w GTA te same zakręty pokonuję o ok. 20-30 km/h szybciej i przyznam prawdę, że czuję jeszcze spory zapas. Do tego zawieszenie w GTA nie jest tak nieprzejednanie sztywne - da się jeździć po Warszawie, bez uszczerbku dla kręgosłupa.
Jak w poprzednim modelu.
Poprawiony środkowy panel (moja poprzednia V6 była z roku 1998r. więc miałem jeszcze stary środek) stał się bardziej przyjazny dla kierowcy i jest poprostu ładniejszy. Materiały we wnętrzu b. dobre, montaż jest ok, choć mógłby być lepszy.
Podwójna automatyczna klima z czujnikiem jakości powietrza i nasłonecznienia daje sobie radę nawet w największe upały. Zobaczymy jak będzie zimą - na razie 5
Jak w poprzednim modelu - to nie jest limuzyna, więc nie ma się co spodziewać, żeby z tyłu było dużo miejsca. Inaczej mówiąc - jak na samochód sportowy z tyłu miejsca jest przeogromna ilość, jak na rodzinnego sedana to raczej kiepsko. Ja kupowałem ten samochód jako sportowy, więc bliższe jest mi to pierwsze określenie. Jest jeden mankament - uchwyt w podsufitce przy drzwiach kierowcy - jakiś debil zainstalował rączkę dokładnie przy mojej skroni; w szybkich zakrętach uderzam o nią głową - boję się pomyśleć o kolizji bocznej - pojadę do serwisu i każę zdjąć im to paskudztwo.
lepsze niż w poprzednim modelu, ale cały czas słychać fajny sportowy dźwięk silnika. Rewelka. Zawieszenie nie daje o sobie znać w jakikolwiek sposób.
Przy zakupie GTA myslałem, że spalanie będzie oscylowało w granicach ok. 20 ltr/100 km w mieście. Poprzedni samochód (156 2,5 V6) palił ok. 16-17 ltr w mieście. Po przejechaniu 4000 km (większość w mieście ok. 80 % przebiegu) średnie spalanie pokazywane przez komp. pokładowy to ok. 13 ltr/100 km. Wyniki przy dystrybutorze potwierdzają te dane.
Cena wyjściow 170.000 PLN jest gigantyczna - ja dostałem duży rabat, ubezpieczenie za darmo i oddałem mój poprzedni samochodzik w rozliczeniu. Generalnie wyszło b. fajnie.
Na razie nic, choć mam problem ze sterowaniem radia w kierownicy (drobnostka) i mam źle ustawione światło mijania (za wysoko), co zważywszy na okoliczoność posiadania przeze mnie reflektorów ksenonowych, może być denerwujące dla nadjeźdzających z przeciwka.
brak
Alfa Romeo 156 I GTA