Ocena kierowcy - Alfa Romeo 156 II Sedan

M.Winiarki@wip.pw.edu.pl, 16 lat temu
Silnik 1.9 16V JTD 140KM 103kW
Rok produkcji 2004
Alfa Romeo 156 II Sedan 1.9 16V JTD 140KM 103kW 2003-2006 - Oceń swoje auto
Silnik : Jeżdziłem poprzednio wersją benzynową TS. Silnik benzynowy ma swoją specyfikę,jest o wiele bardziej wymagający, trzeba kontrolować stan oleju, pasków, pilnować terminów przeglądów, pali też dość dużo - ale kto szuka oszczędności w Alfie? Alfa 156 z silnikiem JTD to zupełnie inny samochód - samochód stworzony aby pochłaniac drogę, niesamowicie wygodny na długich trasach - zdarzyło mi się zrobić trasy ok 1000km z krótkimi postojami i nie odczuwałem żadnego zmęczenia.
Ten silnik (JTD 1,9 16v M-jet) to jeden z najlepszych turbodiesli na rynku. Ktoś pisał że jest słabszy od 130KM TDI w borze - chyba nie wiedział że ma 140KM lub miał uszkodzony przepływomierz w swoim egzemplarzu. Ja trochę zmodyfikowałem fabryczne parametry tak że mam teraz 160KM i 400Nm, więc pod względem osiągów nie ustępuje wersji benzynowej 2,0TS
Skrzynia sześciobiegowa ale zbty krótkie dwa pierwsze biegi - przy tym momencie błyskawicznie dochodzi się do ograniczenia prędkości obrotowej silnika.
Do tyłu trochę gorzej ale ja i tak parkuję na lusterka więc jest mi to obojętne
Wszystko na swoim miejscu, chociaż kokpit przed liftingiem był bardziej przyjazny.
Żadnych zastrzeżeń - dwustrefowa klimatyzacja załatwia sprawę
Z przodu o.k., z tyłu też chyba nie najgorzej bo pasażerowie nie wbijają mi kolan w plecy
Jak na diesla to słychać tylko szum powietrza.
Miasto 8-9l (tu spalanie zależy od długości pokonywanych odcinków - jak krótsze niż 10km to spalanie wzrasta), trasa tu dużo zależy od prędkości 90-120km/h spalanie 5-6l/100km, 120-160km/h 6-7l/100, powyżej 160km/h 7-8l/100km
Kupiłem to auto jak samochód demo z dość dużym upustem- tak że po roku użytkowania wcale nie straciło na swojej wartości
Nie miałem żadnej usterki
Robię tylko przeglądy co 20tys km (oczywiście olej + filtry powietrza i oleju zmieniam co 10tys km). Tuż na początku użytkowania przy przebiegu 10tys km na gwarancji wymieniono turbinę ze względu na nadmierny hałas ( wada fabryczna) oraz przednie reflektory (zmatowiały ich szkła)

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 16V JTD 140KM 103kW [l/100km]

Dziennik kosztów dla Alfa Romeo 156 II Sedan 1.9 16V JTD 140KM 103kW