Ocena kierowcy - Alfa Romeo 159 Sedan

Dolomit233, 3 lata temu
Silnik 1.9 JTS 160KM 118kW
Rok produkcji 2006
Alfa Romeo 159 Sedan 1.9 JTS 160KM 118kW 2005-2010 - Oceń swoje auto
Inne : Ładny design, kierownica mi się podoba, ogólny zarys samochodu.
Silnik : Silnik nie bierze oleju, wydaje się wszystko ok, ale moc stanowczo za mała, przyspieszenie średnie, ogólnie osiągi nie są zadowalające, a spodziewałem się czegoś innego kupując ten model.
Auto ogólnie złe nie jest, ale "nie ma zbytnio czym jechać". Moc jest zbyt mała, do 100-120 km/h auto jakoś jedzie, ale powyżej ( obojętnie czy na 5 czy na 6 biegu, to tyle że się jedzie, nie przyspiesza jakoś dalej ). Mówili mi niektórzy na grupie, że u nich bez problemu jedzie 200, no u mnie jakoś nie za bardzo. Wymieniony rozrząd, przepływomierz, filtr powietrza i nieszczególnie to pomogło pod względem lepszego przyspieszania. Ogólne wrażenia z jazdy niby ok, ale spalanie duże ( komputer pokazywał 10.6 przez dłuży czas, ostatnio tylko 11.2-11.4 i się nie zmniejsza, a nie jestem jakimś ostrym kierowcą ). Auto było kupione na oponach 18, zmienione były na 16, mniejsze spalanie raczej się nie zrobiło, przyspieszenie nie wzrosło. Może ktoś z użytkowników ma podobne odczucia, wyższych JTS-ów i tak bym nie kupił ( jeszcze większe spalanie, opłaty, etc. )
Elastyczny przy 3-4 tyś obrotów, raczej za słaby, oleju akurat nie bierze, to na plus, równo chodzi, cicho.
Szybkie przełożenia odpadają, według mnie ciężko wchodzą biegi, wsteczny nieco z oporem.
Prowadzenie jak najbardziej ok, po nierównościach średnio ( znajomy ma audi a4 b7 1.8 turbo 163 KM z LPG i po nierównościach jedzie nawet 70-80, gdzie ja swoim to 40 max, bo trzęsie i ogólnie bardzo wnętrze jakby stuka, takie dziwne wrażenie ). Kierownica chodzi precyzyjnie i lekko.
Rdzy nie ma, a to chyba najważniejsze, posiada normalne ślady użytkowania.
W sedanie wiadomo, do tyłu zawsze jest nieco gorzej bez kamery cofania ( nie posiadam czujników parkowania ).
Wszystkie przyciski są blisko, łatwy dostęp. Nie wiem czy u innych tak jest, ale przyciski od nawiewu ( + i - jako żeby mocniej czy słabiej wiało ), to u mnie trzeba 2 razy wciskać, żeby podwyższyło lub zmniejszyło się o jedną kreskę.
Szybko się nagrzewa, klimatyzacja również działa prawidłowo.
Kierowca raczej ma mało miejsca, bardzo przestronne auto na pewno nie jest.
Jest cicho przy większych prędkościach ( więcej niż 140 zazwyczaj nie jeżdżę ). "Daszek" przy zegarach nieco trzeszczy przy naciskaniu, szczotkowanie aluminium na środku także ( przy zakończeniach i przy naciskaniu ). Nie wiem czy to uszczelki, czy coś innego, ale w górnej części drzwi z przodu też coś trzeszczy przy nierównościach, odsunięcie szyby nic nie daje, a jak się otworzy drzwi ( sprawdzałem jadąc 20km/h ) to całkowicie to zjawisko ustaje ).
Auto nie psuje się jakoś często, największe wydatki w moim przypadku to paliwo.
Cena umiarkowana, raczej się nie przepłaca za ten model / ogólnie to auto.
Rozrząd chyba się nie zalicza do poważnych usterek, nigdy auto mnie nie zawiodło ( żeby zgasło czy tam nie odpalało, przysłowiowa "laweta" nie była nigdy potrzebna ).

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTS 160KM 118kW [l/100km]

11,7